Jenaratör çalışınca tmş atması?

gtr20

Üye
Arkadaşlar 400 kva işbir marka jeneretörümüz var ve otomatik devreye giriyor. Şebeke gittiğinde jenaratör devreye giriyor ve ana panodaki 1000 amperlik tmş bu sırada normal şekilde duruyor. Fakat şebeke geri geldiğinde bu tmş atıyor ve tekrar kurmazsak jenaratör devreden çıkmıyor. Bu normalmidir yoksa problem varmıdır? Şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Peki şalteriniz üç kutuplu mu dört kutuplu mu ? Şu şekli inceleyin , belki faydası olur .

yeni-resim-jpg.12528

Şekilden pek birşey anlamadım ama sanırım 3 kutuplu şalter 2003 yılında takılmış

Eğer sisteminde kaçak akım rölesi varsa ve nötr hattın bir kaç kola bölünüyorsa kaçak akım rölesi TMŞ yi açtırır. İlk şemada 3 kutuplu şalter kullanıldığı için nötr iki kola bölünüyor ; kaçak akım rölesi bunu kaçak akım olarak algılayıp açma yaptırıyor Türkçesi.

2.şekilde tmş'yi 4 kutuplu göstermiş nötr farklı kollara ayrılıyorsa 4 kutuplu tmş taksak yine aynı sorun devam edermi?

2.şekilde tmş'yi 4 kutuplu göstermiş nötr farklı kollara ayrılıyorsa 4 kutuplu tmş taksak yine aynı sorun devam edermi?
4 kutuplu şalter nötrü de açıyor dikkat edersen ; nötr çalışan sistem hariç başka bir yerden devre tamamlama ihtimali kalmıyor.

Anladım abi teşekkür ederim sağolasın

@İşçi Mühendis çok güzel tespitte bulunmuş. Ancak böyle bir durumdan emin olabilmek için;
1- jeneratöre işletme topraklaması yapıldı mı? (Hiç sanmıyorum-Genelde yapılmaz)
2- Yapılan işletme topraklaması şebeke ile birleştirildi mi ?

Topraklama var ama şebeke ile birleşik mi bilmiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri