Jaktan Çıkan Ses Nasıl Dinlenilir?

ex8

Üye
Merhaba

Öncelikle konuyu doğru yere açtığımdan emin değilim.:)

Merak ettiğim şey şu müzik setlerinden çıkan şaklar ile sinyali nasıl dinleyebilirim.Yani dinlemekten kastım herhangi bir transistör ile nasıl voltaja dönüştürebilirim?

Teşekkürler

,deck çıkışı ise pre anfi kullanabilirsin :normal kulaklık jak ise zaten dinleyebilirsin aux girişi ise bir şey dinleyemezsin sadece sesi müzik sesine verirsin ..

,deck çıkışı ise pre anfi kullanabilirsin :normal kulaklık jak ise zaten dinleyebilirsin aux girişi ise bir şey dinleyemezsin sadece sesi müzik sesine verirsin ..

Müzik sisteminde kulaklık takıp dinleyebilmek için bir jak girişi var. Ancak oradan voltajı dinleyemiyorum volt-ampermetre ile

bbqbz8.jpg

EJGJvZ.jpg

WYBYN8.jpg

6ngmJP.jpg

Birinci resimdeki Schaub-Lorenz müzik setindeki jaklardaki gibi hop. dişi jak çıkışlıysa (Buradaki mono çıkışlıdır,sağında diğer çıkışı vardır,yani L ve R ayrı ayrıdır) bu çıkışlara erkek jaklar bağlanıp hop.lerden direk dinlenir.2. ve 3. resimdekiler ise mikrofon,PHONO (zayıf olarak gelen L ve R sinyalinin) ve DIN dişi jak girişidir,ama bu noktalardan sadece müzik setine giriş yapılıp iç amfisinden bu sinyaller kuvvetlendirilip dinlenebilir.4. resimde ön tarafta yer alan HEADPHONE dişi jak kısmına ise stereo büyük boy erkek jak takılarak direk kulaklıktan dineleme yapılabilir.

Müzik setinizde harici stereo dişi jakı,ayni 1. resimdeki gibi varsa ve sesi de çok yetersiz geliyorsa pc ses kuvvetlendiricili hop.ler vardır,bunlar preamfi seviyesindeki sesleri kuvvetlendirir, pc'nin ses kartı çıkışındaki gibi.Bunları bu jak girişine takıp müzik seti sesini çok az açarak ve bu ses kuvvetlendiricili hop.ün sesini distorsiyon (Bozulma) hiç olmayacak şekilde ayarlayarak bu ses sinyalini kuvvetlendirirsiniz.

Evdeki uygulamadan bir örnek vereyim. Pc ses kuvvetlendiricili hop.lerin ses seviyesini pc hop. kuvvetlendiricisinde pek yeterli bulmayıp tda 1554q ile yapılmış stereo amfi girişine,bu volümünü çok az açarak bu amfi girişinden girmekte ve çıkışından yüksek güçte,daha kaliteli,daha tok,daha kaliteli bir ses elde edebilmekteyim. (2*22 watt'da)

Yani iki amfi arka arkaya ses seviyeleri çok iyi akort edilerek optimum verimde ses kazancı kolayca da elde edilebilir,yapılamaz değil,bu mümkündür. Ancak ses fazla açıldığında distorsiyonla da kaçınılmaz olur,bunu kabul ederek bu kaskat (ard arda) bağlamayı bu ön kabulle yapabilirsiniz.Tek transistörle kazançta çok fazla bir şey de değişmez,uğraşmaya da değmez bence. Hazır pc ses kuvvetlendiricili hop.lerden satın alın bu işlem için,eğer elinizin altında bir tane de yoksa tabi.Kolay gelsin.

Müzik sisteminde kulaklık takıp dinleyebilmek için bir jak girişi var. Ancak oradan voltajı dinleyemiyorum volt-ampermetre ile

Bu voltajı tam dinlemek derken çıkıştaki bu sesi görünür ışığa veya müziksel görüntüye mi dönüştürmek istiyorsunuz,stereo bir vumetrenin çıkışında yanan ledler gibi,tam anlamadım bunu. Biraz daha açabilirmisiniz. Kolay gelsin.

Bu voltajı tam dinlemek derken çıkıştaki bu sesi görünür ışığa veya müziksel görüntüye mi dönüştürmek istiyorsunuz,stereo bir vumetrenin çıkışında yanan ledler gibi,tam anlamadım bunu. Biraz daha açabilirmisiniz. Kolay gelsin.

Evet bir nevi vumetre yapacağım basitçe olacak.Sonrasında karmaşık vumetreye bakacağım ama işin özü olarak sesi ışığa dönüştürmek istiyorum.Elimde bozuk bir jak ı müzik setinin kulaklık girişine taktım ve çok çok amatörce :) elimdeki tip31C transistör ile dinlemeye çalıştım ancak hiç bir voltaj tepkisi alamadım

EDİT: Şimdi amper-voltaj metreyi bağladım ancak voltaj çok zayıfmış neyle güclendirebilirim?Ve bu 3-5V 'nin kaç katı küçük?

r9W2L1.jpg

http://320volt.com/lm3915-entegresi-ile-10-led-li-vu-metre-projesi/
http://320volt.com/lm3915-led-vumetre-mono-stereo/

Bu gelen ac voltajı (müzikle gelen ac sinyali) ancak çok yüksek seviyelerde geldiğinde ve onu anlık olarak ölçülendirmek belki mümkündür ama bu çok zordur. Çünkü müzikle çıkan ac sinyalinin voltaj seviyesi her zaman sabit olmayıp inişli çıkışlı,değişken bir ac sinyali olduğundan tam o anda doğru ölçülendirmek zor olur.Bunu en iyi ölçülendiren görsel olarak vumetrelerdir yine.

Tip31'ler ile direk olarak yapılanlar çok başarılı değil ne yazık ki. Bence hazır yapmışken yukarıdaki linklerde yer alan lm3915 entegreli, trimpotla ışık seviyesi ayarlı vumetreleri, mono veya stereo olarak yapabilirsiniz.Yapılışı 320volt.com'da detaylı açıklanmıştır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri