izole halı yeterince güvenilir mi?

redskymuscular

Katılımcı Üye
Arkadaşlar Selam Yine BEN,

İzole halı serdiğimiz şu günlerde yaşanılan bir olay tartışma konusu oldu ve bende bu durumu foruma taşımak istedim. Şöyleki adam elektrik arızası sırasında nötr ile faz arasında kalıyor, izole halı olduğundan toprağa akım akmıyor ve kaçak akım atmıyor. Bu durum izole halının güvenliğiyle ilgili bende kuşku uyandırdı.

Özetleyecek olursak
1. faz toprak arsında bizi kaçak akım koruyrsa
2. faz nötr arasında işe yaramıyorsa.

izole halı avantajlı mıdır yoksa değil midir?

uMarım yoğun katılım olur
teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
elektrikteki kaçak en kısa yoldan toprağa geçmek isteyeceğinden dokunan kişi üstünden akım toprağa geçmeyeceğinden izole halı kullanıyoruz halının da belli standartları var bunlara uymuyorsa bi işe yaramıcaktır
İzole Halı Kriterleri
-Siyah renkli Lastiği izole halı yerine satın almayınız(Yalıtkan olmaması ve 100 voltta yanarak delinmesi nedeniyle)
-Test raporlarının TSE den alınmış olmasına dikkat ediniz.
-Bir yüzünün kaymaz desenli olmasına dikkat ediniz.
-Muhteviyatında geri dönüşüm malzemesi kullanılmadığına dikkat ediniz (çabuk yıpranma nedenidir)
-İş güvenliği ve gerilim dayanım testleri TS 5119 EN 60243-1 veya TS EN 61111 standartlarına uygun olma şartını arayınız.

6331 Sayılı iş güvenliği yasasına göre; Pano önleri, makine önleri, ve trafolarda kullanılması yasal olarak zorunludur. Her şeyden önce insan hayatı söz konusu olduğundan elektrik enerjisi için tam korumanın sağlanması gereklidir. Buda sadece özel olarak üretilen izole halı ile sağlanabilir. Diğer ürünler (tahta, plastik vs.) değişen koşullarda tam koruma sağlamamakta, dolayısıyla hayati tehlikeler (sakatlıklar , ölüm gibi) ortaya çıkmaktadır.

İZOLE HALI, Elektrik üreten tesislerde, elektriğin yoğun olarak kullanıldığı fabrika ve şirketlerde çalışma ortamlarına serilerek iş güvenliği sağlanmaktadır. Özelliklerİzole Halı kauçuk esaslı bir malzemedir. % 100 koruma sağlamaktadır. Çeşitli kalınlıklarda 50.000 Volta 50 kV’a kadar koruyucu olmaktadır. Esnektir, dayanıklıdır, kaymazlık sağlayacak yapıdadır. izole halı yalıtkan olup, ısı ve neme dayanıklıdır.

İzole halı serdiğimiz şu günlerde yaşanılan bir olay tartışma konusu oldu ve bende bu durumu foruma taşımak istedim. Şöyleki adam elektrik arızası sırasında nötr ile faz arasında kalıyor, izole halı olduğundan toprağa akım akmıyor ve kaçak akım atmıyor. Bu durum izole halının güvenliğiyle ilgili bende kuşku uyandırdı.

Özetleyecek olursak

teşekkürler
İzole halı olmasa bile çalışan elemanın ayakkabısı toprağa elektrik geçirmez izole halı ayrıca faz ile nötr arasında kalan birini zaten koruyamaz!İzole halının kullanım amacı faz ile çalışanın toprak bağlantısını kesmek için kullanılır!Zeminler beton olsa bile havanın nemimden ve yerlerin ıslak olmasından dolayı beton zemin iletkenlik kazanabilir!

anlattıklarınıza az çok hakimim, sormak istedğim soru ise şu. bir kişi faz nötr arasında kalsa ve izole halı olmasa; kişinin üzerinden geçecek akım kaçak akımı açtırır. ancak izole halı olduğunda toprak bağlantısı kesildiğinden bu durum olmuyor. faz toprak arasında tam koruma sağlayan izole halı, faz nötr arasında kalan kişi için tehlike katsayısını arttırmış oluyor. eğer bu durumun böyle olmadığını düşünen arkadaş varsa nedenini bildirsin. izole halı hakkında bilgi internette fazlasıyla mevcut.

Özetleyecek olursak

teşekkürler

anlattıklarınıza az çok hakimim, sormak istedğim soru ise şu. bir kişi faz nötr arasında kalsa ve izole halı olmasa; kişinin üzerinden geçecek akım kaçak akımı açtırır. ancak izole halı olduğunda toprak bağlantısı kesildiğinden bu durum olmuyor. faz toprak arasında tam koruma sağlayan izole halı, faz nötr arasında kalan kişi için tehlike katsayısını arttırmış oluyor. eğer bu durumun böyle olmadığını düşünen arkadaş varsa nedenini bildirsin. izole halı hakkında bilgi internette fazlasıyla mevcut.
Daha önce yazdığım gibi kaçak akımın açması için elektrik akımına uğrayan kişinin elektriği toprağa iletmesi gerekmektedir!Çalışan teknisyenin ayakkabısı elektriğe dayanıklı olmak zorundadır!Ayrıca zemin kuru ise yine toprağa akım geçmeyecektir!Sizin bahsettiğiniz olay normal şartlarda çalışanın hayatını kaybetmesine veya çok kötü yaralanmasına sebep olurken belki de:Çalışanın ayakkabsı elektrik işçiliğine uygun değilse,zemin ıslak ve toprağa elekktrik geçirmeye uygunsa belki yüzbin olayda bir kere insanın hayatını kurtarır ama yüzbin olayın doksandokuzbin doksan dokuz kere de ölmesine sebep olur!

bir kişi faz nötr arasında kalsa ve izole halı olmasa; kişinin üzerinden geçecek akım kaçak akımı açtırır.

Eğer kişi faz ile nötr arasında kalmışsa çarpılan şahsın ayakları toprağa gömülü dahi olsa kaçak akım açmaz. Elektrik akımı devresini tamamlamak için kolay yolu seçeceğinden fazdan toprağa akım akmaz. Yanlışım varsa düzeltin.

Eğer kişi faz ile nötr arasında kalmışsa çarpılan şahsın ayakları toprağa gömülü dahi olsa kaçak akım açmaz. Elektrik akımı devresini tamamlamak için kolay yolu seçeceğinden fazdan toprağa akım akmaz. Yanlışım varsa düzeltin.
bu konu hakkında cidden aydınlatılmaya ihtiyacım var. Ben ise Açacağını düşünüyorum. Elektrik İÇİN kolay yol toprak olacaktır.

bu konu hakkında cidden aydınlatılmaya ihtiyacım var. Ben ise Açacağını düşünüyorum. Elektrik İÇİN kolay yol toprak olacaktır.

Şöyle ki akım devresini nötr üzerinden tamamlamak istese direnç olarak faz ile nötr arasında kalan kişinin direnci ile karşılaşır.
Toprak üzerinden tamamlamak istese çarpılan kişinin direnci + toprak direnci ile karşılaşır. Dolayısıyla akım kolay yol olan nötrü tercih eder.

çalıştırdığım çamaşır makinesi kablosuna takılmış kişi, çamaşır makinenin direnci ile karşılaşmaz mı? Ayrıca toprak direnci çok düşük bir değer kişinin direnci yanında limit değer sıfıra iner. Bilmiyorum başka yorumlarıda okumak isterim

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri