inverter

hakankulak

Üye
merabalar.
ınverter kullanılarak tasarruf sağlanabilirmi. elektrik elektronik konularıyla ilgili bir malumatım yok yanlız bir arkadaşım var hz lerle oynayarak 1/10 tasarruf yapacağını söylüyor. aklıma yatmadı 1000 tl nerede 100 tl nerede. Bu olayı elektrikli kombide kullanacağını söylüyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
invertörlerle enerji tasarrufu yapılabilir.şu ana kadar yüzün üzerinde bağladım .farklı sonuçlar aldım.eğer kullanıcı fan-pompa ise tasarruf oranları %30-40 olabilir.Temel kural motorun yüke göre büyük olması veya değişken torklu alıcıları çalıştımasıdır.tam yük altında çalışıyorsa tasarruf oranı %1 bile olabilir.Kombi gibi cihazlarda 1/10 hayaldir.
1faz invertörler var ama onları kombide kullanamayabilirsiniz

invertörün sağladığı tasarruf frekansı düşürerek oluyor ama aynı zamanda motorun torkuda düşüyor bu yüzden alidemir arkadaşın söylediği gibi gücün tamamını kullanmıyorsanız mümkün kombide ise frekansı düşürürseniz kalorifer sıcak suyuda yavaş dönecek yada dönmeyecektir yani kombi için uygun değil

Arkadaşlar invertör ile gücü düşürmekten bahsetmişsiniz. Ama biliyorsunuzki motorlar boşta yada kapasitesinin altında yüklendiklerinde tam yük akımını çekmezler. Tabi eğer siz küçük bir güç gerektiren yere gerekenin örn. 10 katı güçte bir motor bağlamadınızsa.
Yani örneğin Trifaze 1 kW motor tam yükte yaklaşık 2 A akım çeker. Ama Yükü 1 kW'tan daha düşükse motorun çekeceği akımda daha düşük olacak, dolayısıyla daha düşük güç tüketecektir.
Burda İnvertörle neyin tasarrufunu sağlıyorsunuz anlamadım.
İnvertörle ancak; Eğer motor çok sık dur-kalk yapıyorsa, Yumuşak kalkış yaparak kalkış anında harcanan enerjiyi kontrol altına alarak bir miktar tasarruf sağlanabilir.

şu ana kadar sadece Şebeke enerjisi ile çalışan invertörlerden bahsediyorsunuz peki gneş enerjisi yada ruzgar enerjisi ile çalışan invertörler normal şebeke fiatından ucuzamı gelecektir

şu ana kadar sadece şebeke enerjisi ile çalışan invertörlerden bahsediyorsunuz peki gneş enerjisi yada ruzgar enerjisi ile çalışan invertörler normal şebeke fiatından ucuzamı gelecektir
Sizin bahsettiğin invertörler ile bizim bahsettiğimiz invertörler farklıdır, Sizin bahsttiklerinizin konuyla bir alakası toktur.
Bizim bahsettiklerimiz : İnvertör tekniğinden faydalanılarak yapılmış motor hız kontrol cihazlarıdır.
Sizin bahsettikleriniz : DC den AC ye çeviricilerdir.

peki o zaman bana bu konuda cevap verebilecek birisi var mı

Arkadaşlar invertör ile gücü düşürmekten bahsetmişsiniz. Ama biliyorsunuzki motorlar boşta yada kapasitesinin altında yüklendiklerinde tam yük akımını çekmezler. Tabi eğer siz küçük bir güç gerektiren yere gerekenin örn. 10 katı güçte bir motor bağlamadınızsa.
Yani örneğin Trifaze 1 kW motor tam yükte yaklaşık 2 A akım çeker. Ama Yükü 1 kW'tan daha düşükse motorun çekeceği akımda daha düşük olacak, dolayısıyla daha düşük güç tüketecektir.
İnvertörle ancak; Eğer motor çok sık dur-kalk yapıyorsa, Yumuşak kalkış yaparak kalkış anında harcanan enerjiyi kontrol altına alarak bir miktar tasarruf sağlanabilir.

sn.erteke katılıyorum
problem aslında güç kavramında .güç değişmez , gerilim düşük olur ,akım yüksek olur ,frekans düşer ,yükselir ama güç herzaman sabit kalır .istenen tork ,güç düşmediği sürece motorun gücü de düşmez şimdi 10 kw lık güç gerektiren yerde 8kw lık motor iş görür mü? motor nedir : elektrik enerjisini mekanik enerjiye döüştüren elektrik makinasıdır.

invertörler motorun hızını ayarlamak için frekansı düşürürken aynı zamanda gerilimide düşürmektedirler dolayısıyla eğer motorunuz tam yükte değilse düşük yükte gerilim düşmesi ve bağlı olarak akımın düşmesi sonucu tasarruf oluşturur.

selamlar senın bahsettıgın ınverter
voltaj donusturucudur
gunes enerjısı solar panel kullanıyor san eger ...dc volt uretecegınden ve voltajıı bır aku yardımı ıle toplaman gerektıgınden
12veya 24 volt sabıt bır degere getırıp bunu ınver ter yardımıyla kullanacagın voltaj degerıne getırebılırsın ve eger bır motor calıstırmayı dusunuyor san dusuk W=u x I ıle bu motorun frekansını yukselt men gerekır.bunun ıcın de motor ıcerısınde bobın ve nuve gıbı ekıpmanların yukseltecegın frekansa uygun olması gerekır. bu sekılde 100 de 10 luk bır guc kullanımıyla aynı ıs gucunu ala bılırsın ama konu derın bır konu
amerıkada bununla ılgılı arge calısmaları yapılıyor
sıkı bır calısma gerekır senınde bunu yapa bılmen ıcın..........zaman + para
kolay gelsın .............................
ayrıca gunes enerjısı yada ruzgar kullandıgın ıcın ucuza gelmez bedavaya gelır :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri