inverter bağlı motor ölçümü hk.

blue_game

Üye
arkadaşlar merhaba,,

geçen başıma şöyle birşey geldi.
45 kw motor inverter bağlı inverter hata verdi motor kısa devre yazıyordu üstünde motorun klemens tablosunu açıp kısa devre var mı diye baktığımda ölçü aleti normal gösteriyor ama yedek motoru inverter bağladım sorunsuz çalışıyor.

bobinajcı da motoru ölçtü motor sağlam dedi. motorun sargılarını açıp baktık içi temiz gözüküyor. ama inverter bağlanınca arıza gössteriyor. daha sona bobinajcının demesine göre motor yanık

böyle bişeyle karşılaşan arkadaş var mı yada bu tip yani inverter bağlı olan motoru kesin yanık olup olmadığını anlayacağımız bir cihaz ölçü aleti var mı ve ne tavsiye edersiniz ??

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
meger ile bakarsanız en saglıklık yondemdır ozellile bahsettıgını kw lardakı motorlar ıcın yanık degılde sargılar kavrulmus ise bır bırıne atlama yaptıgından dolayı bır omaj kaybı olacaktır ınverterde bunu alpgıladıgından hata verıyor dur

peki hocam ohm ölçerken kaç olmalı aşağı yukarı sargıya göre değişir ama bilgin var mı ?

sımdık ezbere konusmus olurum yanı burdan bılemem ama motor buyuk olcude ucgen baglı

koprulerı sokeceksın sargılardan gelen bobın ucları aynı bobının gırıs ucu ve cıkıs ucunu bul ölc dier iki tanesı ıcınde aynını yap degerleri karsılastır sonra motor govde ile sargılar arasına bak omaj varmı dıye anlarsın zaten

sımdık ezbere konusmus olurum yanı burdan bılemem ama motor buyuk olcude ucgen baglı

koprulerı sokeceksın sargılardan gelen bobın ucları aynı bobının gırıs ucu ve cıkıs ucunu bul ölc dier iki tanesı ıcınde aynını yap degerleri karsılastır sonra motor govde ile sargılar arasına bak omaj varmı dıye anlarsın zaten

ustam onları yapıyorum zaten üstüne bide bobinajcı çağırdım omaj da gösteriyor ölçü aletinden bazırda da ölçünce normal gösteriyor. sıkıntı beni yanıltması bunu görebilmem lazım

Hocam ;

Hız kontrol cihazı zaten üstüne düşenden çok fazlasını yapmış güzel bir ölçü aleti olmuş size:):)

Bobinajcının üzerine atın topu..Motorunuz problemli.

:D hocam doru diyosun işe başlayalı 6 ay oldu ölçü aletine güvenmiyorum. güvensem zaten sorun yaşamam inverterler hakkında fazla bilgim yok dün bitane 160 kw lık motor aynı arızayı yaptı gene bana inanamadılar bobinajcı geldi sağlam dedi gene yedek motoru bağladık sıkıntı çıkarmadı :d gene yanık gene yanık şimdi benden istedikleri bunu kesin olarak tespit edebileceğim bir ölçü aleti fiyatta sıkıntı olmadığını söylediler. bende sizlere soruyorum ne tavsiye edersiniz ?*

Motor sargısılarının arızalı olup olmadığını anlamak için şu yönergeleri uygulayabilirsin...Öyle Pahalı ölçü aletlerine gerek yok..
1-İZALOSYON ÖLÇÜMÜ :Meger ismindeki ölçü aleti ile,sargılar arası ile sargı/şase arası yapılan izolasyon ölçümü yapılır. 4 megaohm ve 4 megaohm üstü ölçülen değerler,ölçüm yapılan motorda herhangi bir izolasyon sorunu olmadığının anlamına gelir.Ölçülen bu değer 380 v motorun 500 V meger kademesi içindir.

2-SARGI DİRENCİ ÖLÇÜMÜ :Motor arızalarısargı spirleri arasındaki kısa devreden kaynaklanabilir..Bu tür sıkıntıları yalnızca miliohmmetre cihazı ile tespit edebiliriz. Bu miliohmetre yi kaliteli marka seçmelisiniz ki küçük sargı dirençlerini ölçebilesiniz.

Diğer sorunları motorun mekanik kısımlarında arayınız.

En sağlıklı olcum meger ile..invertörun tespit ettiği hatayı çoğu zaman ölçü aleti bulamıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri