indiksiyon ısıtıcı için varyak kullanımı yardım???

S.a arkadaslar ben geçen sene flyback driver devresini kullanarak indiksiyon ısıtıcı yapmıştım.bu sene ise bitirme projesi olarak 1600 W gücünde daha güçlüsünü yapmaya karar verdim. devre şemasında varyak kullanıldıgını gördüm. Acaba ben varyak kullanmadan direk baglasam olurmu sitede varyagı şu degere ayarlıycaz diye bir bilgide yok yada ben göremedim yardımcı olabilirmisiniz.
induk3.png

devre bu arkdaşlar buldugum sitede http://danyk.cz/induk3_en.html
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bildiğin gibi Şebeke voltajı 220-240vac orda 270 yazmış başka bilgi olmasa da bunu anlıyoruz, k. diyoddan geçirince 400vdc yakın gerilim olur ki sonrasındaki kond geriliminin 500v olması bundandır. Başarılar dilerim.

Varyak yerine şun yöntemi kullanabilirsin @kaygısız arkadaşımız paylaşmıştı;
Bu da küçük bir el kumandalı regülatör ihtiyacı olanlar kullanabilir.
Gerekenler trafo, 2 ya da 3 konumlu toggle anahtar ve bir de trafonun çıkış sargısı kadar kademeli komitatör. Bu bağlantı ile trafonuz 2x12 volt çıkışlı ise 196, 220, 232 ve 244 volt elde edebiliyorsunuz. Düşük güçlerde küçük elemanlar kullanabilirsiniz. Çıkışa voltmetre bağlayarak görsellikte katabilirsiniz. Eksik ya da anlaşılmayan var ise sorabilirsiniz. Ben çok kademeli bir trafo ile yaptım yıllardır kullanıyorum.
regulator-jpg.30506

Yardımın için teşekkür ederim @by lent anlatmak istediğini çok iyi anladım . peki yaptığımız regülatörü benim devremde nasıl kullanıcaz yani hangi değerde

Bildiğin gibi şebeke voltajı 220-240vac orda 270 yazmış başka bilgi olmasa da bunu anlıyoruz, k. diyoddan geçirince 400vdc yakın gerilim olur ki sonrasındaki kond geriliminin 500v olması bundandır. Başarılar dilerim.

Varyak yerine şun yöntemi kullanabilirsin @kaygısız arkadaşımız paylaşmıştı;
Resimdeki 12x2 trafo ile olmaz 30x2 trafo temin et 240+30=270, sanırım iyice anladın :).

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri