iki adet elektrik sayacı okuma-proje

sahteker

Üye
arkdaşlar merhaba,
benim bir elektrik sayacı projem var:
iki adet elektronik elektrik sayacındaki (rs-485 bağlantılı)verileri
minumum 50 metre lik bir mesafeye taşıdıktan sonra bunları TEK BİR KABLO ile bilgisayara iletmem gerekiyor
bu projenin şartı
taşımak ve iletmek konusunda nerdeyse sıknıtım kalmadı lakin -şart-,
beni zorluyor.
iki adet rs485 bağlantısını birleştirip, tek bir kablo ile bilgisayara giriş hakkım var
bu giriş hakkı her ne olursa olabilir (yine rs232, usb, ethernet..)
ardından sayaçlardaki verileri küçük bir arayüz yardımı ile sırası ile okuyup kaydedecem inşlh.
ben rs485 i usb ye çeviren yada 232 ye çeviren converter lar buldum bu mesele değil ama iki tane olunca iş karışıyor biraz malum
rs 485 i çoklamak mümkünmüdür bunu nasıl yapabilirm fikri yada bilgisi olan varsa yardım edebilirmi acaba
şimdiden çok teşekkür ederim herkese
hayırlı günler diliyorum...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
teşekkür ederim fazlı hocam sağolunda benim anlattığım işi yapan cihazların genel adı zaten
-hub-
bir çeşit hub kullanacağımı biliyorum zaten ama nasıl bir bağlantı yapacağız yada rs485 lerin sıralanması, iletişimi nasıl olacak asıl sorun da zaten bu ya

Merhaba

Moxa,ICPDAS,ADAM gibi rs485 den rs232 ye çevirici modül zaten pc tarafına tek bir yapmanı sağlar.

Sayaçları seri network olarak (D+ ve D- aynı olmak kaydı ile) bağlaman yeterli.

Rs485 in amacı zaten toplu okuma yapmanı sağlamaktır.

Eğer iki ayrı hattı birleştirmek istiyorsanız USB Hub ya da moxa'nın TCP/rs232/rs485 çevirisini kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar

arkdaşlar merhaba,
benim bir elektrik sayacı projem var:
iki adet elektronik elektrik sayacındaki (rs-485 bağlantılı)verileri
minumum 50 metre lik bir mesafeye taşıdıktan sonra bunları TEK BİR KABLO ile bilgisayara iletmem gerekiyor
bu projenin şartı
taşımak ve iletmek konusunda nerdeyse sıknıtım kalmadı lakin -şart-,
beni zorluyor.
iki adet rs485 bağlantısını birleştirip, tek bir kablo ile bilgisayara giriş hakkım var
bu giriş hakkı her ne olursa olabilir (yine rs232, usb, ethernet..)
ardından sayaçlardaki verileri küçük bir arayüz yardımı ile sırası ile okuyup kaydedecem inşlh.
ben rs485 i usb ye çeviren yada 232 ye çeviren converter lar buldum bu mesele değil ama iki tane olunca iş karışıyor biraz malum
rs 485 i çoklamak mümkünmüdür bunu nasıl yapabilirm fikri yada bilgisi olan varsa yardım edebilirmi acaba
şimdiden çok teşekkür ederim herkese
hayırlı günler diliyorum...

Merhaba

Moxa,ICPDAS,ADAM gibi rs485 den rs232 ye çevirici modül zaten pc tarafına tek bir yapmanı sağlar.

Sayaçları seri network olarak (D+ ve D- aynı olmak kaydı ile) bağlaman yeterli.

Rs485 in amacı zaten toplu okuma yapmanı sağlamaktır.

Eğer iki ayrı hattı birleştirmek istiyorsanız USB Hub ya da moxa'nın TCP/rs232/rs485 çevirisini kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar

çok teşekkür ederim hocam ilginiz için inşlh başarabilirim.. :(
çok beklemiştim cevap verecek kimse çıkmıcak diyede korkuyodum Allah var :)
şimdilik hattı birleştirmek gibi bir niyetimiz yok hocam eğer dediğiniz şey malzemeden kar ettirecek gibi bir fikirse hiç mesele değil finansman desteğimiz çok kuvvetli (babam) sağolsun :)

moxa yı duydum hocam hatta şu an sata diskimi usb ye çeviren converter da o firmanın ama ben şu cümlenizi anlayamadım :(

Moxa,ICPDAS,ADAM gibi rs485 den rs232 ye çevirici modül zaten pc tarafına tek bir yapmanı sağlar

""""""""""""
şimdi elimizde bir adet çevirici var diyelim.
485 den 232 ye çevirme işini yapıyor
sayaçlardan 4 tane 485 kablosu geldi 2 tane + 2 tanede -
bunları paralel olarak bağladım ve çeviriciye monte ettim
çeviricinin diğer tarafındanda bi tane 232 yi aldım ve blgiysara bağladım
""""""""""""""

doğrumu anlamışım hocam bu şekildemi oalcak bağlantı ?:(
eğer böyle bağlarsam, ben yazacağım arayüz proğramında sayaçlardan gelen verilerin hangisine ait olduğunu flan görebilirmiyim acaba :(
yani karışmaz veriler birbirlerine dimi :(
çok teşekkürler şimdiden Allah razı olsun yardımınız için...

çok teşekkür ederim hocam ilginiz için inşlh başarabilirim..
çok beklemiştim cevap verecek kimse çıkmıcak diyede korkuyodum Allah var
şimdilik hattı birleştirmek gibi bir niyetimiz yok hocam eğer dediğiniz şey malzemeden kar ettirecek gibi bir fikirse hiç mesele değil finansman desteğimiz çok kuvvetli (babam) sağolsun

moxa yı duydum hocam hatta şu an sata diskimi usb ye çeviren converter da o firmanın ama ben şu cümlenizi anlayamadım

Moxa,ICPDAS,ADAM gibi rs485 den rs232 ye çevirici modül zaten pc tarafına tek bir yapmanı sağlar

""""""""""""
şimdi elimizde bir adet çevirici var diyelim.
485 den 232 ye çevirme işini yapıyor
sayaçlardan 4 tane 485 kablosu geldi 2 tane + 2 tanede -
bunları paralel olarak bağladım ve çeviriciye monte ettim
çeviricinin diğer tarafındanda bi tane 232 yi aldım ve blgiysara bağladım
""""""""""""""

doğrumu anlamışım hocam bu şekildemi oalcak bağlantı ?
eğer böyle bağlarsam, ben yazacağım arayüz proğramında sayaçlardan gelen verilerin hangisine ait olduğunu flan görebilirmiyim acaba
yani karışmaz veriler birbirlerine dimi
çok teşekkürler şimdiden Allah razı olsun yardımınız için...

Aynen o şekilde, yukarıdaki cümle düşük bir cümle olmuş. (demekki anlatımda bir kelime bile önemli)

Sayaçları ayrıştırmak için seri no ile sorgulama yapman gerekiyor.Normalde sayaçlar rs485 hattından tekil olarak herhangi bir okuma programı ile okunabiliyor, ancak iki ve yukarı sayaç okunmak istendiğinde ise 8 haneden oluşan seri no ile sorgulama yapmanız gerekli.

Sayacın sorgulama şeklini kullanıcı klavuzunda anlatması gerekli.

Aynen o şekilde, yukarıdaki cümle düşük bir cümle olmuş. (demekki anlatımda bir kelime bile önemli)

Sayaçları ayrıştırmak için seri no ile sorgulama yapman gerekiyor.Normalde sayaçlar rs485 hattından tekil olarak herhangi bir okuma programı ile okunabiliyor, ancak iki ve yukarı sayaç okunmak istendiğinde ise 8 haneden oluşan seri no ile sorgulama yapmanız gerekli.

Sayacın sorgulama şeklini kullanıcı klavuzunda anlatması gerekli.

kullanıcı klavuzu değil hocamda mofaze sayaçların teknik özelliklerini anlattığı yerde buldum çok teşekkür ederim ilginiz için:)
şimdilik araştırmalara devam ediyorum inşlh başka bi sorunum olmaz ve inşlh sizi bidaha rahatsız etmek zorunda kalmam :)
tekrardan teşekkürler hocam ilginiz için...

Merhaba,

projen ne aşamada bilgi verebilir misiniz. bende böyle bir çalışma yapmak istiyorum. kolay gelsin.

Mustafa hocam merhaba,
şimdi gördüm ben mesajınızı keşke bi pm yada mail atsaydınız kusura bakmayın...

hocam tekil bağlantılarla okutmayı başardık şükür..
yani bi tek köhleri takıyorum bilgisayrıma seri porttan (ve tabiki bi tane 485-232 çevirici ile) ve okuyabiliyorum tüm verileri..
diğer sayaçımıda okuyabiliyorum (alpha-elektromed marka)
ama bana önemli olan ikisnini paralel bağlanarak okunması...
yani a uçları bi yerde b uçları bi yerde ve ben sayaçları seri numaralarını sorgulatarak okumak istiyorum ama bunu henüz yapamadık..
proğramı visual studio da (c# da hazırladık)
umarım bi yardımınız dokunur gerçekten zor durumdayım :(
dokunmsada mesele değil genede hocam yapabileceğim bişeyler olursa söyleyin olurmu...
hayırlı günler...

IEC62056-21 standardına göre kodunuzu geliştirmeniz lazım. Seri nosuz sorgulama sadece tek sayaç rs485 hat üzerindeyde işe yarar. eğer aynı hatta birden çok sayaç bağlı olacaksa (ki sizin durumunuz öğle) mutlaka seri numaraları üzerinden okumanız lazım. /?!\r\n yerine /?SERINO!\r\n göndermeniz gerekiyor. programınızdaki okuma fonksiyonunda bu değişikliği yapmanız yeterli.... Bu arada rs485 seri cevirici dedigimiz alet 50-60 lira birşey.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri