hoparlorler motor sesini aliyor?

zbyrblc

Usta Üye
arkadaslar selam.
aracimdaki hoparlorlerden motor devriyle orantili olarak cok sinir bozucu bir ses geliyor..4 kanal bir sterio amfi ile besliyorum hoparlorleri..sorun neden kaynaklanir sizce nasil cozeriz?

anfi beslemesine seri bir bobin ve yüksek gerilim bobini ile şase arasına da 100uF lık kondansatör takınız. Kondansatör oto elektrikçilerde meksefe diye satılıyor. Giderseniz takarlar.

Oto parazit filtresi lazım, @bolubeyi nin bahsettiği gibi parçalar içerir yapamazsan bu isimle sanayide arat.

otolarda parazit kaynağı iki çeşittir. Alternatör yani aküyü besleyen dinomo ve bujilere elektrik üreten indiksiyon bobini. Çok ince tiz bir ses olarak geliyorsa buji kabloları ve başlıklarını değiştir . Eğer patırtı şeklindeyse alterönetörün kömürlerinde ark vardır. onu temizlettir . Üzerine meksefe dediklerin kondansötür koydur.Birde anfi beslemesinin artı ucuna kömür üzerine sarılı parazit kesici filtreler var oto teyplerinin girişinde siyah bir kutu içinde çıkma bulursun .Anfi şsesini yakın kalın kablo ile iyi bir saça vidala. Kolay gelsin

arac calismadiginda teybi ilk acarken de bir cat sesi geliyo hoparlorlerden, devaminda sorun yok ama kapatirkende ayni sesi cikariyor..calisirken de bir ziiiiiiiii seklinde bir ses..sinir bozucu bir durum.orjinal hoparlorlerde boyle bir sorun olmuyordu bugune kadar..mid-tiz hoparlor ve pioneer marka teyp taktirdim bugun..yolda giderken dikkatimi cekti ve gercekten sinir bozucu bir ses..

Farları kısa uzun yapınca veya kornaya basınca da ses yapıyormu?Senin dediğin açarken yaptığı ses normal anfi rölesinin çekerken ürettiği parazittir.Çok ince tiz tweetirları takınca geldiyse şimdiye kadar o freknslara ulaşamadığın içindir.Buji kablolarını ipek kablo başlıkarını fiber başlık değiştir dene olursa alısın boşuna masraf etme bu işi yapanlarda yedek deneme kablosu olur.

Farları kısa uzun yapınca veya kornaya basınca da ses yapıyormu?Senin dediğin açarken yaptığı ses normal anfi rölesinin çekerken ürettiği parazittir.Çok ince tiz tweetirları takınca geldiyse şimdiye kadar o freknslara ulaşamadığın içindir.Buji kablolarını ipek kablo başlıkarını fiber başlık değiştir dene olursa alısın boşuna masraf etme bu işi yapanlarda yedek deneme kablosu olur.
far ve korna durumlarinda problem olup olmadigini denemedim..sali gunu tekrar gidip baktiracagim sistemime..onerilerinizi de tesisatci arkadslarla paylascagim.bakalim onlarin cozumu ne olacak..sonucu burada paylasirim.tesekkurler.

Açık kabloların ağızlarını yalıtkan ile sarmak fayda sağlayabilir.

parazit filtre alip anfi besleme girisine taktim.teyp govdesine sase verdim..anfi sasesine kondansator baglayip denedim...paraziti kesemedim..anfiden yapar diyorlar, uzun sure bekleyen anfi de bu tarz problemler olur diyorlar..baska ne yapsakki acaba..buji kablolarini mi degissek simdide

senin derdin parazit kaynağını bulmak buji kablolarını ipek yap altenatöre meksefe bağlat biter işin

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri