Hoparlörler ile alakalı ?

selamlar.. Tek yollu, 2 yollu, 3 yollu hoparlorler diye birsey duydum.. Bunlar nedir acaba farkları nelerdir? birde birsey duydum camilerde tek yollu hoparlor kullanılırmıs en uzak mesafeye ses gitsin diye dogru mu acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
okuzun bir de buraya gelip bu yazdigima karsi cikmaz ins:)
neyse 3 4-5 50 bunlar farkli frekans bantlarindaki hoparlorlerin bir araya gelmesi sonucu olusan komplekslere denir.
misal benim sevdigim bir takim bass -woofer- ve tiz -tweeter- olmak uzere 2 yollu, ama bass, tiz ve mid bass olmak uzere 3 yollu olabilir.
genelde watt olarak sadece bass surucunun degerleri baz alinsa da aslinda diger hoparlorler de biraz enerjiden pay alir. ama sonuca asil guc dusuk frekanslara harcandigi icin 8 ohm 80 watt woofer- 4 ohm 80 watt tweeter dan olusan bir takim icin 8 ohm 80 watt amfi kullanilir. cunku zaten tweeter a bir pasif filtreden guc dusurulerek aktarilir. bu yuzden de tweeter in gucu hesaplamaya katilmaz ya da 80 watta 5 watt gibi cok ufak artislar katilir.

ve bunları incelerken sürücü yada driver cok duyuyorum.. bunun gorevi nedir tam olarak?

ve bunları incelerken sürücü yada driver cok duyuyorum.. bunun gorevi nedir tam olarak?
surucu, driver kelimesinin turkcesidir.
bilgisayarda aygiti calistiran yazilijdir. ses sisteminde de amfinin surdugh birim yani hoparlordur.
arti olarak ayni konunuj ayrimtisini bir daha yeni baslik Cma!

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri