Hobi bahçesi için elektirik almak

Rovalver

Üye
Merhabalar herkese foruma yeni katıldım ve hemen konu açıyorum yardımınıza ihtiyacım var.
Ankara/kazan,ın köyünde Hobi bahçesi kurmaktaym su sondajı için ruhsat işlerim sürüyor yakın zamanda çıkacak inş, benim öğrenmek istediğim tarım sulama için alacağım elektirik için tarlanın içinde yüksek gerilim hattı geçiyor 6 telli olarak.
Birde 800 mt ileride köyün elektiriği var.
800 mt elektirik getirsem neye mal olur veya tarlamın içinden geçen yüksek gerilimden elektirik için müracat etsem neye mal olur. Kararsız kaldım hangisini seçmeliyim.
Ankara/kazan köyleri civarı elektirik firması olan arkadaşlar konuya yazıp veya bana ulaşabilirlermi rica ediyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Selamun Aleyküm
Sulama ve ya küçük çaplı kullanımlarda alternatif çözümler incelenebilir. Güneşten, rüzgardan enerji elde etmek bununla su depolayarak kullanmak diğer tip kurulumlara göre devamlı maliyet getirmeyen çözümler olsa gerek. Rüzgar türbininin su pompası ile beraber çalışmasına da değinen https://www.kontrolkalemi.com/forum...ulama-sisteminde-dalgic-pompa.html#post544127 konusu gibi konular forumda araştırılabilir. EİE-Rüzgâr Enerjisi nin bilgileri(diğer linkte de bulunmaktadır.) de incelenebilir.
Su ihtiyacı, arsanın güneş alma durumu(hava şartları-enlemvb),rüzgar durumu araştırılıp bilgi olarak sunulursa konu hakkında bilgi sunanlara vesile olur.
Hayırlı akşamlar

Selamun Aleyküm
Sulama ve ya küçük çaplı kullanımlarda alternatif çözümler incelenebilir. Güneşten, rüzgardan enerji elde etmek bununla su depolayarak kullanmak diğer tip kurulumlara göre devamlı maliyet getirmeyen çözümler olsa gerek. Rüzgar türbininin su pompası ile beraber çalışmasına da değinen https://www.kontrolkalemi.com/forum...ulama-sisteminde-dalgic-pompa.html#post544127 konusu gibi konular forumda araştırılabilir. EİE-Rüzgâr Enerjisi nin bilgileri(diğer linkte de bulunmaktadır.) de incelenebilir.
Su ihtiyacı, arsanın güneş alma durumu(hava şartları-enlemvb),rüzgar durumu araştırılıp bilgi olarak sunulursa konu hakkında bilgi sunanlara vesile olur.
Hayırlı akşamlar

Aleykümselam
Cevabınıza tşk ederim alternatif elektirik planlarım şu an ikinci planda elektirik getirtebilirsem doğal kaynakları düşünmüyorum hırsızlık, Bakım giderleri beni bahçeye elektirik çekmeye zorluyor.
Ben yinede size konum olarak bilgi veriyim.
Günel alan bir mevki tarla güney cephe ve 1050 rakım önü açık ruzgar alan bir alana sahip.
su kuyusu için keşif yaptırdım jeolejik analiz sonucu 90 mt kadar kuyu vurulmaası öngörüldü inş cıkar bu metrelerde.
Elektirik sarfiyatıma gelince, köy dışı olduğu için bahcede kaldığım zamanlar aydınlatmaya önem vermek istiyorum ve su sondaj motoru ve suyu 20 mt yüksekteki depoya pompalaması lazım 90mt kuyu+20 mt depo.
İleriye dönük başımızı sokacak mesken inşaa edecem aydınatma+buzdolabı+tv felan kullanımı için.

Rica ederiz, karar Sayın Rovalver indir.
Durumu maliyetler, kullanım tutarları(enerjinin fiyatı vb) incelemek gerekir. Elektriği getirmek için gereken meblağ, bahsettiğimiz ismi alternatif olan aslında yeri geldiğinde gayet birinci gereksinim olan tekniklerin maliyeti ile kıyaslanır durumda ise, sürekli maliyetsiz enerji elde etme karşısında(bazı masraflar hariç) elektriği satın almak uygun olmasa gerek. Tabi Şebeke elektriğinin elektrik özellikleri yönünden sabitliği, devamlı ulaşılır olması ve sadece harcanıldığı kadar ödenmesi gibi imkanları kolay elde edilir değil.
20 metre diye bahsedilen bir kule gereksinimi varsa, bu kule hem su deposu hem de rüzgar türbini iskeleti-şasesi olursa rüzgar enerjisi maliyeti azalmış olur. Su gereksiniminin ne olduğu verilirse rügarın sürekliliğine göre devamlı (uygun önlem ve teçhizat ile) çalışan küçük bir rüzgar türbini işi halledebilir. Sadece kısa süre için değil ileride duyulabilir ihtiyaçlara(arsa büyütme-suyu başka ihtiyaç sahiplerine verme-satma) göre tasarım incelenebilir.
Elektrik enerjisi rüzgardan elde edilebildiği gibi(elektrik-su pompası kombine rüzgar türbini) üzerindeki paneller ile elektrik depolayıp güneş batınca çalışmaya uyarlanmış projektör vb techizatlar bulunmakta. Bu tip gündelik paneller tüm zaman devrede olup aydınlatma yapabilirken daha büyük güneş panelleri ile elektrik başka amaçlar ile de kullanılabilir. (Sistemin yanı sıra gerekirse küçük bir jeneratör de kullanılabilir.)
Rüzgar enerjisi için rüzgarın hangi yüksekliklerden ne hızlarda estiği, güneş enerjisi için de hava şartları, enlem(kabaca Ankara diye düşünülebilir) vb bilgi önemlidir.
Eğer efektif bir enerjiden bahsediliyorsa(rüzgar-güneş),birçok amatör tabir edilebilir düşük maliyetli uygulamalar da düşünülebilir. Nihayetinde masraflar hesaplanırken de bir kısım gereksiz-lüks vb azaltılabilir kısımlar ve ya fiyat araştırması-pazarlık ile fiyatı uygunlaştırma imkanı, yanında ücretsiz enerji bırakabilir.
Bir ihtimal de olsa konuşulup, çalışmaların yapılması, gerekli bilgilerin görüntü olarak buralardan paylaşılması web ortamında bilgi birikimi, deney sonuçlarının incelenme imkanı açısından faydalıdır.
Başarılar dileriz.

Anladıgım kadarıyla 5-10Alik iç ihtiyaç ve 400-500m2 lik bahce sulaması için de yaklasık 10A lik
enerji ihtiyaci lazim.
800mt den 380V yüksuzken 360V gurulur. 20A lik yüktede 10-20V gerilim düşümü olur.
gerekir ise regülatör alınır.

4x6mm2 NYY kablo için ortalama 800x6=4800tl +işçilik
4x10mm2 NNY kablo için de 800x10=9600tl+işçilik

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular