Hobi Bahçesi İçin Güneş Paneli

edison3838

Üye
Merhaba arkadaşlar hobi bahçesinde kullanmak üzere solar sistem kurmayı düşünüyorum.Bu hobi bahçesine hafta da bir gidiliyor.3 Adet Lamba ve 1 adet tv çalıştırsak yanında da telefon şarjı düşünsek bunların kullanım süreleri şöyle olsa;
3 Adet Lamba Toplam 30 watt Günde 5 Saat
1 Adet TV 55 watt Günde 5 Saat
Telefon Şarjı
Böyle bir kullanım için benim sistem düşüncem şöyle siz ne dersiniz;
1 Adet 20 watt Polikristal Panel
1 Adet 12 V 40 Ah Kuru Akü
1 Adet 6A Şarj Regülatörü
Sizce nasıl sistem iş görür mü sistem 6 gün şarj olup 1 gün kullanılacağı için paneli küçük güç de seçtim sizce yanlışım varmı yoksa düşüncem doğru mu?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar hobi bahçesinde kullanmak üzere solar sistem kurmayı düşünüyorum.Bu hobi bahçesine hafta da bir gidiliyor.3 Adet Lamba ve 1 adet tv çalıştırsak yanında da telefon şarjı düşünsek bunların kullanım süreleri şöyle olsa;
3 Adet Lamba Toplam 30 watt Günde 5 Saat
1 Adet TV 55 watt Günde 5 Saat
Telefon Şarjı
Böyle bir kullanım için benim sistem düşüncem şöyle siz ne dersiniz;
1 Adet 20 watt Polikristal Panel
1 Adet 12 V 40 Ah Kuru Akü
1 Adet 6A Şarj Regülatörü
Sizce nasıl sistem iş görür mü sistem 6 gün şarj olup 1 gün kullanılacağı için paneli küçük güç de seçtim sizce yanlışım varmı yoksa düşüncem doğru mu?
soyle hesap yapın.
3 Adet Lamba Toplam 30 watt Günde 5 Saat 30watt x 5 saat = 150 wattsaat
1 Adet TV 55 watt Günde 5 Saat 55 watt x 5 saat =165 wattsaat
..... gereken enerjiyi bu şekilde bulun hepsini toplayın. bu toplam akünüzün altta hesaplanan değerinden büyük ise akünüz 5 saat sizi idare etmez. altında ise akü uygundur.

akünüz yeterlimi? hesap edelim. akünüz full sarjlı iken verebildiği enerji = 12 volt x 40 Ah(Asaat)=480 wattsaat

akünüzün dolma süresi hesap edelim. 20 waat günes paneli. günde 6 saat güneşlense 7 gunde 42 saat 20 watt x 42 saat= 840 wattsaat enerji verir. akünüzü sarj etmeye yeter. akünüz 480 waatsaat/20watt= 24 saat yani gunde 6 saat güneşlenme ile 4 gunde full sarja ulaşır.

sececeginiz inverter için kullanacagınız cihazların watt değerlerini toplayın. 30watt+55 watt... gibi bu toplam seçeceginiz inverterin gücünün yuzde 80 ninden düşük olsun.

sarj sistemi için akünüzün Ah değerinin 10 da biri kadar cıkıs veren sarj aleti secin. yani max akımı 4 amper. ( 40 Ah ise akünüz.)

soyle hesap yapın.
3 Adet Lamba Toplam 30 watt Günde 5 Saat 30watt x 5 saat = 150 wattsaat
1 Adet TV 55 watt Günde 5 Saat 55 watt x 5 saat =165 wattsaat
..... gereken enerjiyi bu şekilde bulun hepsini toplayın. bu toplam akünüzün altta hesaplanan değerinden büyük ise akünüz 5 saat sizi idare etmez. altında ise akü uygundur.

akünüz yeterlimi? hesap edelim. akünüz full sarjlı iken verebildiği enerji = 12 volt x 40 Ah(Asaat)=480 wattsaat

akünüzün dolma süresi hesap edelim. 20 waat günes paneli. günde 6 saat güneşlense 7 gunde 42 saat 20 watt x 42 saat= 840 wattsaat enerji verir. akünüzü sarj etmeye yeter. akünüz 480 waatsaat/20watt= 24 saat yani gunde 6 saat güneşlenme ile 4 gunde full sarja ulaşır.

sececeginiz inverter için kullanacagınız cihazların watt değerlerini toplayın. 30watt+55 watt... gibi bu toplam seçeceginiz inverterin gücünün yuzde 80 ninden düşük olsun.

sarj sistemi için akünüzün Ah değerinin 10 da biri kadar cıkıs veren sarj aleti secin. yani max akımı 4 amper. ( 40 Ah ise akünüz.)
Cevap için teşekkür ederim yani benim yaptığım sistem uygundur doğru mu anlıyorum

uygun gözüküyor.

şarj aleti 4 a lik olsa daha güvenli olur.

bende 1 bilgisayarı çalıştıracak güçte böyle bir sistem düşünüyoum nasıl yaparım acaba ???

bende 1 bilgisayarı çalıştıracak güçte böyle bir sistem düşünüyoum nasıl yaparım acaba ???
Bilgisayarı kaç saat çalıştıracağınız ile ilgili değişebilir hesap ama kaba bi hesap yapalım;
Bilgisayar 70 watt çekse günde 5 saat kullansak =70x5:350 watt
Yani Günlük en az 350 watt üretmek gerekiyor.
Akü=12 Volt 40 Ah Akü
Panel=100 watt Panel
Akü Şarj Cihazı=6A
Bunlarla bilgisayarınızı çalıştırabilirsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri