Hidrolik Pres Elektrik Şeması

arkadaşlar elimden şimdilik bukadarı geldi sadeleştirip paylaşabılecek arkadaşlarım vaktını ayırabılırse yardımımız dokunabılır
iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• jh1w4.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 212
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
selam kardeşim bu devrede starta basıldığında eger geri sivici (yada röle bağlanıp 24 v bi sensörde kullanılabilir) görüyorsa motor ileri yönde hareket eder ileri sivici gördüğündede (yine aynı şekilde röle ile sensör kullanılabilir) motor tekrar başlangıca döner. pako salter o usteki sınır anahtarıdır (proğramda olmadığı için pako kullanamadım). pako şalter otomatiğe alındığındada motor otomatik olarak sensörler yada switch dahilinde ileri geri hareket eder. eger ekts proğramın varsa sana dosyasınıda yollayabilirim similasyondada deneyebilirsin.

Ekli dosyalar

• juzc9.png
    juzc9.png
    36 KB · Görüntüleme: 147
  • jv1k8.png
    jv1k8.png
    7.6 KB · Görüntüleme: 143
  • jv2vn.png
    jv2vn.png
    22.4 KB · Görüntüleme: 131
hidrolik pres elektrik semasi lazim ,yardimci olabilecek varmi?

arkadaşım sensöre röle bağlarsın nc kontağı aşağı indirme no kontağı yukarı kaldırma olur üst sensörün beslemesini alt sensörün diğer no kontağından geçirirsin böylelikle üst sersör sürekli devreyi açık bırakmaz ve üst sensöre bağladığın rölenin nc kontağını makina stop kontağına seri bağlarsan yukarıya çıktığında makina durmuş olur

Sensör rölelerini çift kontaklı 220V röle kullan. Sensör olarakta 220Volt ile çalışan 2 telli sensörler var swich mantığıyla aynı, yani bildiğin swicin sensörü hemde aynı fiyat

Kafanı karıştırmak gibi olmasın, ben pres otomasyonunda genelde Akıllı Röle kullanıyorum. Nedenmi dersen 4 konumlu paket şalter koyarak istediğim tarzda çalıştırıyorum.

Örneğin 1 nci konumda senin istediğin gibi.
2 nci konumda pedala bastığın sürece ileri bıraktığında geri.
3 ncü konum orta sensör kullanarak, pedala bir basışta sürekli, orta sensörden sonra pedala her basışta kesik kesik, alt sensöre değdiğinde otomatik yukarı kalkma

Akıllı Röle kullanırsa istediğin şekilde çalıştırabilirsin, beğenmedin yazılımla başka şekilde çalıştırabilirsin. Sana kalmış

arkadaşlar mrb bana hitrolik pres şeması lazım ota ve man çalışacak 2 siç 1 ana motor kontaktörlü 2 yardımcı rolesi olmalı aşa bastığında aşa sivicine bas tekrar ota yukarı kalkacak sivice bastığında duracak man aldığımda aşa bastığımda aşa sivice bastığında duracak yukarı bastığımda sivice bastığında duracak ilgilenirseniz sevinirim tşk

basınç şalteri ile de yapılır böyle kumanda ,bizde buna benzer bir uygulama var pres ileri gidiyor sistemdeki yağ basıncı 2 bar olunca geri geliyor kolay gelsin.

Preste bekleme süresi için basınç şalteri sinyali çıkışının, Panelden süresi ayarlanabilen OnDelay Timerla ayarlanabilmesi gereklidir. Omron H3CS timer serisi kullanılabilir.
Pres aşağı valflerinin önüne elektrik projesinde çiftel rölesi, acil stop VE ışık perdesi çıkışlarının konulması gereklidir.
Sürekli çift el butonuna basılmasının(yada takılı kalması durumu) soft veya hard bir şekilde engellenmesi gereklidir.

Son düzenleme:
Böyle bir örnek proje yayınlamıştım. Çift hızlı bir pres içindi. Tek hız ise yavaş devrelerini siliniz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Örnek-otomatik-kumanda-projeleri.81749/page-5

1 Şekide b1 butonuna bastığınızda aşağıya iner, svice çapar ve durur. b2 butonuna bastığınızda yukarıya kalkar svice çarpar ve durur.

2 Şekilde devreye manuel kumanda ilave edilmiştir.

3 Şekilde otomatik yukarıya kalkma yada zaman rolesi ile yukarıya kalkma ve basınç şalteri ile durdurma yada yukarıya kalkma ilave edilmiştir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri