Hidroelektrik santraller

Merkay

Üye
Arkadaşlar okul için bir ödevim varda ben bu konuda pek bilgili değilim acaba bana yardımcı olabilecek biri var mı ?

turbin veya generator icin

hidroelektrik santrallerde kullanılan statik mekanik frenleri . birde kullanılan hidrolik yağları soğutma işlemini öğrenmem gerekiyor ama bıraz kapsamlı olmalı .
Teşekürler ...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çok teşekür ederim . Slayt olan link buldum bende net üzerinde ama biraz daha açıklama olan bir bilgiye ihtiyacım var teşekür ederim ilginize.....

arkadaşlar bizim santraldeki grupların gücü max 14 MW ama grubun 1 tanesi 9 MW a gelince generatör diferansiyel korumadan stopa gidiyor.stator sargı izolasyon ölçümü yapıldı,nötr hücresi bağlantıları kontrol edildi, akım trafolarının ölçümleri yapıldı ama hiçbir sıkıntı görünmüyor.röleyi yedeğiyle değiştirdik ama yine aynı şekilde stopa gidiyor.sebebleri ne olabilir ne yapmam lazım çok acil yardımcı olursanız sevinirim.

1. hem kendi og hücrenizin sepam değerlerini hem de yük merkezinde bulunan hücrenin sepam değerini kontrol edin.

2. mevcut arızalı ünitenin torodial akım trafosuna bakmanızda fayda var. kablo bağlantısı vektörel olmalı. KAYMIŞ OLABİLİR.

3.Kanat ayarı değişmiş olabilir. Governor 9 MW da kanat açıklığını fazla görüyor olabilr. Bağlı olduğu lineer potansiyometreyi kontrol edin.

Arızayı gösteren panonuzun resimlerini paylaşırsanız belki daha fazla detay verebilirim.

ben size gelen arızaları yazayım o halde ;
unit 2 emergency stop from excitation
unit 2 emergency stop excitation trip from external condition
unit 2 emergency stop excitation trip
unit 2 GRB emergency stop relay active
unit 2 87-G generator differantial protection
unit 2 51-G overcurrent or 21-G minimum impadence protection
unit 2 1.46-G unbalance load (stage 1 or 59-G overvoltage or 49-G overload protection)
unit 2 ouick stop Q1 open coil burnt
unit 2 Q1 unit breaker emergency stop CMD
unit 2 Q1 unit breaker tripped

unit 2 emergency stop from excitation
arızanızın sebebi bu uyarı diğerleri buna bağlı olarak gelmiş. ikaz trafonuzu kontrol edin. projenizi açın ikaz trafosu ile ikaz panosu arasında ne kadar bağlantı varsa gözden geçirin. ikaz panosu üzerindeki göstergeleri kontrol edin. sorun bu hat üzerinde ama ne yazık ki uzaktan spesifik bir adres gösteremem

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri