hidroelektrik santraller

engineer46

Üye
selamunaleyküm arkadaşlar.Ben bir HES te mühendis olarak çalışıyorum sabahtan beri bir arıza var onunla uğraşıyoruz işin içinden bir türlü çıkamadık çok acil yardımınıza ihtiyacım var.Scada ya gelen arıza "Ouick stop PMB AC DC faults" neden kaynaklanabilir öncelikli olarak nerelere bakmam gerekli ? birde şunu belirtmek istiyorum santralde 4 grup var diğer 3 grup çalışıyor arıza onları neden etkilemiyor? acil yardım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
"Ouick stop PMB AC DC faults"
bu arıza kodu içerisinde
bunun açılımını bize belirtmen gerek.
grup var diğer 3 grup çalışıyor arıza onları neden etkilemiyor?
eğer diğer 3 grup çalışıyor ise ortak sitemlere hiç bakma.
Ör. yağlama sistemi ortak ise diğer 3 grup çalıştığıdan bu arıza yağlamadan dolayı değil diye düşünebilirsin.
Sistemin ile ilgili detay ve resim verebilirsen daha ayrıntılı yardımcı olacak kişiler bu forumda mevcut.
kolay gelisn

Evet PMB nin açılımı lazım.. Konu izleme..

PMB = santral ortak ölçme ve izleme PLC panosu
arkadaşlar birde bu alarm 30 dk da bir geliyor

Bu gurubun bir start algoritması ve işletme değerleri var. PLC ye bu algoritma girilmiş şekilde adım adım kontrolleri yapmaktadır. Sizin söylediğiniz şekilde 30. dakikada PLC nin kontrol ettiği değerlerin birinde bir sıkıntı var. Bu değere atanan bilgiye erişmeniz lazım.

Bu plc nasıl bir plc dir? Ben siemensin bir otomasyon sistemini kullandım. Gelen arızanın üzerinde sağ tıklayıp arızanın geldiği bilgiyi oradaki menüden görebiliyordum. Sizin sisteminizi açıkçası bilmiyorum ama yorum yapmak istedim.

PLC yi basite indirgersek bir çok girişten gelen bilgiler işlenip çıkış olarak bize verir. Bu girişlerde bir durum var. Bunu bilmemiz için sistem algoritması yada işletme için bir harita projeniz var mı?

dediğiniz şekilde bir haritamız yok ne yazık ki
şimdi tüm grupları devreden çıkartıp panoya reset atacaz bakalım düzelir inş.
aynen bizde onu bulmaya çalışıyoruz sistem 30 dk bir neyi denetliyor

PMB = santral ortak ölçme ve izleme PLC panosu
arkadaşlar birde bu alarm 30 dk da bir geliyor
bence sistemde 30 dakika içerisinde değişen birşeyler olmalı.
Sıcaklık olabilir
su seviyesi dicem ama diğer üniteler sağlam demiştiniz.
otomasyon projesinde plc outputları içerisinde ilgili hata kodları kısmının resimlerini çekmeniz mümkün mü?
arıza / uyarı ve hata kodları 1 sayfa içerisinde topluca olur. en fazla 3 sayfa olur zaten.
proje üzerinden aşama aşama gidelim. bu arızayı scada ya yazdıran çıkışı bulmamız gerek

Sayın @engineer46 ,

Konu hakkında gelişme varmı merak ettim. Grupları durdurup reset atacaktınız olumlu sonuç aldınız mı?

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri