Hidroelektrik santrali temel topraklaması.

alpersnr

Üye
arkadaşlar ben hidro elektrik santralinde çalışıyorum .Santral için temel topraklaması yapılacak.Bunun topraklaması hakkında bilgisi olan var mı? Burda ki arkadaşlar daha binanın temeli olmadan altına yapılacak diyorlar dığrumu acaba.yani en altta toprağa serilecekmiş bilgisi olan varmı.yada bildiği bi kaynak

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Temel topraklaması bina temeli kazılıp demirler döşendiği sırada yeterli sayıda kazığın çakılıp temel demirlerine bağlanması işlemidir.Forumda aratırsanız daha ayrıntılı bilgiye ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz

haklısın arkadaşım bende öyle biliyorum.ama burda farklı bi uygulama var diyolar. projede de temel donatısıyla bakırı birleştirmeyin diyo pvc içerisinden geçirin diyo bende anlamadım valla nasıl bir temel topraklaması projede galvanizli şerit yerine 70mm2 bakır iletken kullanın diyor

haklısın arkadaşım bende öyle biliyorum.ama burda farklı bi uygulama var diyolar. projede de temel donatısıyla bakırı birleştirmeyin diyo pvc içerisinden geçirin diyo bende anlamadım valla nasıl bir temel topraklaması projede galvanizli şerit yerine 70mm2 bakır iletken kullanın diyor

projelerde bazen saçmalıyor galvanizli şerit kullanılır benim bildiğim

Projeye uymak esastır.Doğruyu bile yapsanız projeye uygun değil diye sıkıntı yaşarsınız.En iyisi projeyi hazırlayan kişi-kuruluş ile görüşüp onlardan bilgi almak olur

burası hidro elktrik santalinin santrali yanlız normal binayla arasında fark vardır muhakkak

Projeye uymak esastır.Doğruyu bile yapsanız projeye uygun değil diye sıkıntı yaşarsınız.En iyisi projeyi hazırlayan kişi-kuruluş ile görüşüp onlardan bilgi almak olur

burası türkiye hiç birşey olmaz sen kendince en doğru olan neyse onu yap projede hata olsa sende hatalımı yapacaksın

Arkadaşım enerji üretim tesislerinde topraklama yapılırken ag topraklama kullanılır. bu binanın temelinden önce bir ag şeklinde yapılır ve 50mm veya 70 mm bakır örgülü tel ile yapılır. ve bunlar diger katlara ve tesis içerisinde bulunan diger techizatlara baglanması için uclar çıkarılır. ayrıca kuyruk suyu bölümüne ve cebri boruya da burdan bakır tel ile baglanır. detaylarını santral topaklama projelerinde göreceksindir.

Arkadaşım enerji üretim tesislerinde topraklama yapılırken ag topraklama kullanılır. bu binanın temelinden önce bir ag şeklinde yapılır ve 50mm veya 70 mm bakır örgülü tel ile yapılır. ve bunlar diger katlara ve tesis içerisinde bulunan diger techizatlara baglanması için uclar çıkarılır. ayrıca kuyruk suyu bölümüne ve cebri boruya da burdan bakır tel ile baglanır. detaylarını santral topaklama projelerinde göreceksindir.

çok saol ya i.kaşıkçının kitabında bile bahsetmiyo bundan bunla ilgili bir kaynak varmı bildiğin sabahtan beri araştırıyorum ama bulamadım

sn. alpersnr,

heslerde yapılan topraklamalr projelere uygun ve mümkünse yer ve ölçü
hatası olmadan yapılması gereken topraklamalardır. projelerde verilen ölçüler hücre, cebri boru, türbin, governor, trafo, iç ihityaç panoları,.... v.s. için verilmiş ölçülerdir.

temel topraklaması; henüz temel atılmadan bakır veya galvaniz (projede belirtilen) olarak zemine dösenir. kaynak veya klemens ile (klemens bağlantısı hidrolik preslerle basılan tip) topraklamaların birbirlerine bağlantısı yapılır. üzerine toprak serilir ve onun üzerine temeller başlar.

şalt sahası için veya hes binası için yapılıyosa yüksek ihtimal bakır tercih edilmiştir.

hayırlı çalışmalar diliyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri