Hi-Tech c pic 16f676 lcd kullanımı boşta kalan pinleri kullanamama

my_rules

Üye
Herkeze Merhaba,

Pic 16F676 ile bir şarj devresi üzerinde çalışıyorum.
Farklı voltaj değerlerindeki pilleri maH kapesitesine göre şarj edecek, ölçecek , değerlendirmeler yaparak kimi zamanlar hızlı şarj yapmaya çalışacak (zamandan kazanma) pil dolumu sonucunda şarjı kesecek veya rolentide enerji vermeye devam edecek tarzında proje.
Aynı zamanda 2x16 LCD kullanıyor olacak, yeni olduğum için bir çok sıkıntı yaşıyorum araştırıp birşekilde çözüyorum çözmeye çalışıyorum ancak sorunlarımdan birtanesi hakkında tıkanmış durumdayım.Hi-tech c de örnek kodlamalardan kendi lcd kütüpanemi yazdım 16F676 a göre ama
yazdığım kütüphanede (tamamı aşağıda ekte mevcut)

(LCD pic in portc 2-3-4-5 nolu pinlerine bağlı)

Lcd.h

#define LCDPORT PORTC //portc külliyen işgal ediliyor 4 bit kullanacak olmamarağmen

Lcd.c

void lcd_cmd(unsigned char c) //Komut gönderimi
{
RS=0;
E=1;
LCDPORT = ((c & 0xF0)>>2); //İlk 4 bit Yüksek Değerlikli Bitler
E=0;
DelayMs(1);
E=1;
LCDPORT =((c & 0x0F)<<2);
E=0;
DelayMs(1);
}

void lcd_data(unsigned char c)
{
RS=1;
E=1;
LCDPORT=((c & 0xF0)>>2);
E=0;
DelayMs(1);
E=1;
LCDPORT =((c & 0x0F)<<2);
E=0;
DelayMs(1);
}

şeklinde kaydırma ile port bacaklarına datalar aktarılıyor. Sorunum şu portc i külliyen işgal ediyorum RC0-RC1 i kullanamıyorum istediğimi yaptıramıyorum ve kullanmaya kalktığımda lcd sapıtıyor veya çıktı alamıyorum.
LCD kullanım olayına tam hakim olamadığım için ve yeterli döküman bulamadığımdan nasıl bir çözüm üreteceğime dair bir fikrim yok ama şunları biliyorum.
Picbasic de sadece bacaklar ve lcd data bitlerinin hangi portun hangi bacağıdnan başlanılacağına dair tanımlama yapılıyordu ve aynı port üzerinde boştaki bacakları da kullanabiliyorduk.
Kodlama kısmında nasıl bir düzenleme yapabilirim veya LCD e data gönderimi nasıldır? , Lcd nin içerisinde kendi karakter ve komut kütüphanesi var pic ile sadece lcdnin data bacaklarına karakterlerin adres bilgileri hex olarakmı gönderilir?
Bu tarz soruları aşamadım çok zaman kaybettirdi bana ve yardımınıza başvurayım dedim , sorularım hakkında yardımcı olabilirmisiniz?
Şimdiden herkeze teşekkürler.

Ekli dosyalar

• charger.jpg
    charger.jpg
    231.1 KB · Görüntüleme: 13
  • Charger.txt
    924 bayt · Görüntüleme: 4
  • LCD_c_kod.txt
    1 KB · Görüntüleme: 11
  • Lcd_header.txt
    1.3 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri