HES

arkadaşlar HES lerde üretilen gerilim kaç volttur. santraller kendi iç ihtiyaçlarını nasıl karşılar bilgisi olan arkadaşalr yardımcı olursa sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
HES'lerde üretilen gerilim, santrale göre değişiklik gösterebilir. Kimi generatör 6,3 kV kimisi 13,8 kV vs. gerilim üretir. Ancak sonuç olarak sizin bağlı olduğunuz şebekeye(34,5 kV ,154 kV, .....) göre, trafo ile bu gerilimi Şebeke gerilimine dönüştürürsünüz. Genellikle santraller iç ihtiyaçlarını bağlı oldukları şebekeden karşılarlar.

formları taramanı tavsiye ederim. yakın zamanda HES te çalışan bir arkadaş bu konuyla ilgili bir bölüm açmıştı.

Generatör çıkış gerilimleri 13,8 veya 6,3 kV tur. Daha sonra bu gerilim değeri çıkış trafoları ile 154kV yada 380kV a yükseltilir.

Generatör çıkış gerilimleri 13,8 veya 6,3 kV tur. Daha sonra bu gerilim değeri çıkış trafoları ile 154kV yada 380kV a yükseltilir.

ilginiz için çok teşekkür ediyorum .
13,8 ve 6,3 kV neye göre belirlenir ve standart mıdır başka bir değer olamaz mı?

generator çıkış gerilimlerini 13,8 veya 6,3 ile sınırlamak doğru olmaz. 10.5 kV, 11.5 kV, 14.4 kV, 0.69 kV gibi generator çıkış gerilimleri de mevcuttur.

sn haticeyavuz,
sn okan57400 ün dediği gibi üretilen gerilimler çok çeşitilidir. santralin cinsine, termik-hidro-kojenerasyon-güneş-rüzgar göre ve santralın üretim kapasitesine buhar,su,generatör,debi gibi teknik özelliklerine göre değişiklik gösterir. tabi en önemlisi generatör firmasına bağlı. generatör firması bu değerlere göre üretilecek voltajı elindeki bilgilerle maksimum ve minimum üretim yapabileceği voltaj aralığında hesabını yapıyor. asıl amaç burada gerilimden çok generatörün üreteceği güç hesap edilir. yani 1 mva mı, 10 mva mı,... gibi. çok fazla değişik aralıklarda üretim yapılabilir. bizim yaptığımız santralde 11000 v- 4X15,9 mva güç üretiliyor. fakat şebekeye bağlanacağı noktada üretilen gerilim güç trafoları ile 33000 veya 154000 veya 380000 volt a yükseltilerek paralele girer.

hayırlı çalışmalar diliyorum.

belki size farklı gelecek ama hes projelerinde %33 can suyu olayı var. Bütün hes projeleri bu %33 can suyu üzerinden yola çıkılarak hesaplama yapılır ve can suyuna bir adet generatör konulur bunun teknik detaylarına girmeden söylüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri