her zone için ayrı amfi?

enerji_04

Üye
arkadaşlar muzik yayın ve anons sisteminde her zone için ayrı amfi mi kullanmamız lazım? projemde muzik yayın ve anons sistemi var 6 zone, her zone u ayrı ayrı kullanabilmeliyim istediğimde a zonu kapatarak b zonundan muzik yayın yapmak istesem hoparlör gücüne uygun 6 ayrı amfi mi almam lazım yoksa sadece muzik ve acil anons için 2 ayrı amfi alarak bunu ses kontrol modülünden (10 bölgeli) halledebiliyor muyum?

anons icin uretilmis hoparlorle muzik dinlenemez. ucuz olmalari icin dusuk frekans hassasiyetli uretilirler. zaten onlerinde trafo olur ki o da yuksek frekanslari yiyecektir.
ha muzik icin uretilmis hoparlor ise ayni watt gucunde daha yuksek maliyete mal olacaktir.
ha bu demek degil ki anons hoparlor ile muzik dinlenemez. dinlenir ama cok acmanizi onermem. cunku alt ve ust frekajslarda kisa devreye sebeb olup sesi bozarlar. ki sesi cok acarsaniz uzum vadede surucu ya da amfi arizasina sebep olurlar. kisik seste sorun olmaz:)
ikinci olarak ise asil sorunuz,
bu kullanacaginiz amfi ve surucuye bagli. simdi 4 ohm 5 watt 20 tane hopaeloru seri baglarsaniz isterseniz tek bir 4 ohm 100 watt amfi kullanir, ister her hoparlor icin ufak birer amfi kullanabilirsiniz.
bu sizin seciminize kalmis. ama ortaligi temiz tutmak adina tek bir amfi kullanilir genelde,

anons icin uretilmis hoparlorle muzik dinlenemez. ucuz olmalari icin dusuk frekans hassasiyetli uretilirler. zaten onlerinde trafo olur ki o da yuksek frekanslari yiyecektir.
ha muzik icin uretilmis hoparlor ise ayni watt gucunde daha yuksek maliyete mal olacaktir.
ha bu demek degil ki anons hoparlor ile muzik dinlenemez. dinlenir ama cok acmanizi onermem. cunku alt ve ust frekajslarda kisa devreye sebeb olup sesi bozarlar. ki sesi cok acarsaniz uzum vadede surucu ya da amfi arizasina sebep olurlar. kisik seste sorun olmaz:)
ikinci olarak ise asil sorunuz,
bu kullanacaginiz amfi ve surucuye bagli. simdi 4 ohm 5 watt 20 tane hopaeloru seri baglarsaniz isterseniz tek bir 4 ohm 100 watt amfi kullanir, ister her hoparlor icin ufak birer amfi kullanabilirsiniz.
bu sizin seciminize kalmis. ama ortaligi temiz tutmak adina tek bir amfi kullanilir genelde,
Sn yolgezer74 AVM projesi için muzik yayin ve anons sistemi var, kiralık alanlarda potlu koridorlarda direk baglantı var ve 6 zone olarak gösterilmiş, benim öğrenmek istediğim 6 bölgeyi birbirinden bağımsız muzik yayın veya anons yapabilmem için 6 ayrı amfi mi kullanacağım? yoksa tek amfiyle de mi yapabilirim? tek amfiyle yapacaksam bunu ses kontrol moduluyle fln mi yaparım nedir?

durumda tamamen size kalmis.
simdi siz her bolgede bir anons mikrofonu kullanacaksaniz bu durumda yine de tek bir power amfi ve bir mikser amfi kullanabilirsiniz.
ki mikser sayesinde ayni amfiden hem muzik hem anons alabilirsiniz de.
isterseniz mikfonlari kablosuz ya da kablolu yaparsiniz bu size kalmis.
coklu amfi sadece isinma olayinin dagitilmasinda rahatlik saglar. ama tek bir koca amfi ile daha derli toplu bir is goturulur.

durumda tamamen size kalmis.
simdi siz her bolgede bir anons mikrofonu kullanacaksaniz bu durumda yine de tek bir power amfi ve bir mikser amfi kullanabilirsiniz.
ki mikser sayesinde ayni amfiden hem muzik hem anons alabilirsiniz de.
isterseniz mikfonlari kablosuz ya da kablolu yaparsiniz bu size kalmis.
coklu amfi sadece isinma olayinin dagitilmasinda rahatlik saglar. ama tek bir koca amfi ile daha derli toplu bir is goturulur.
hocam durumu anlatamadım galiba, peki uzatmak istemiyorum şunu sorayım pota gelirken 6 telli kablo mu kullanmam lazım 2si muzik 2si anons ve kalan ikisi kuru kontak için???pottan hoparlore de 2 tel gidecek doğrumu??

her bölgede mikrofon olmayacak 6 zone tek yerden tek mikrofonla kontrol edilecek

simdi ben anoms isine girmedigim icin terimleree yabanci kaldim.
anladim ben de anlatamiyrum. cunku sen ilkinden beri ayrinti vermedin. misal tek mikrofonbir de muzik girisi,
bu durumda istersen ya muzigi de mikrofondan alirsin-tavsiye etmem muzigin kalitesi daha da kotulesir- ya da kendi icinde mikseri olan bir amfi kullanirsin.
ki bak simdi sen hala nasil bir hoparlor duzenegi istedigini de soylemedin misal. kac wattlik surucu kullanmayi dusunuyrsun?
bahsettigim mikseri alirsan tellerle ugrasmazsin. mikrofon ve muzik girislerini tek bir yere baglarsin,
3 kanal bir mikser senin isini gorur. ilk kanala mikrofonu kurar, obur girisleri de muzik kaynagindan aldigin hatti girersin. cunku muzik stereo olur. mikser sayesinde monoya iner.

simdi ben anoms isine girmedigim icin terimleree yabanci kaldim.
anladim ben de anlatamiyrum. cunku sen ilkinden beri ayrinti vermedin. misal tek mikrofonbir de muzik girisi,
bu durumda istersen ya muzigi de mikrofondan alirsin-tavsiye etmem muzigin kalitesi daha da kotulesir- ya da kendi icinde mikseri olan bir amfi kullanirsin.
ki bak simdi sen hala nasil bir hoparlor duzenegi istedigini de soylemedin misal. kac wattlik surucu kullanmayi dusunuyrsun?
bahsettigim mikseri alirsan tellerle ugrasmazsin. mikrofon ve muzik girislerini tek bir yere baglarsin,
3 kanal bir mikser senin isini gorur. ilk kanala mikrofonu kurar, obur girisleri de muzik kaynagindan aldigin hatti girersin. cunku muzik stereo olur. mikser sayesinde monoya iner.
öncelikle ilgin için teşekkür ederim kullanacağım malzemeler

10 bölgeli master kontrol modülü
10 bölgeli mikrofon modülü
power amfi 400-700W 2 adet
Emergency modülü
S/A Tavan hoparlör 6W 145 adet
Muzik Anons mikseri
2x1.5mm2 LIHCH sinyal kablosu (potsuz)
4x2.5mm2 LIHCH sinyal kablosu (potlu)
Volume Control (pot)
Termostatlı Fan grubu
Rack Kabin

ne düşünüyorsun??oke mi?

yukardaki malzeme listesinde eklemeyi unutmuşum

CD/DVD player
Radyo Modülü AM/FM

olabilir.
uygun bir de mikrofon koydun mu tamamdir.
aslinda dedigim gibi pek ilgilendigim bir alan degil bu isle ilgilenen ustfalar olsa daha net hatta direkt marka model odakli cozum verebilir sana.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri