Havai hatlarda topraklama nasıl yapılır

bozuk saat

Üye
Havai hatlarda topraklama ıle ılgılı bır sunum hazırlamam gerekıyor .Netten ,kutuphaneden arastırdım,yeterlı bır bılgıye ulasamadım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
havai hatlarda özellikle hangi elemanların nasıl topraklandığını öğrenmek istiyorum.

Bu bilgiler belki işine yarar. Ayrıca MEGEP dökümanlarından yararlanabilirsin.

Ekli dosyalar

• topraklama-elkitabi TEDAŞ.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 112
  • ELK.TESISLERINDE_TOPRAKLMALAR_UZERINE[1].pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 89
havai hatlarda topraklamıyı bılen bırı yok mu netten cok arastırdım halen yeterli bilgiye sahıp degılım. Havai hatta sadece koruma topraklaması mı yapıyoruz Lütfen cok acıl

Son düzenleme:
Sn.bozuk saat,daha önce paylaşılan kaynaklardan yeterli bilgiye sahip olamadığınızı söylüyorsunuz.Aslında bu kaynaklarda detaylar var.Ama faydası olursa diye bir kaç satırda şunları söylemek isterim;havai hatlarda her türlü tesisde olduğu gibi metal donatı koruma topraklaması ile topraklanır.34,5 KV dan daha yüksek gerilim seviyesinde direklerin en üst seviyesinden toprak hattıda çekilerek koruma topraklaması için daha düşük direnç elde edilir,hemde atmosferik aşırı gerilimler için bir nevi koruma kalkanı sağlanır,hemde bir lokasyondaki aşırı gerilim hat boyunca iki yönlü yayılarak zararlı etkileri azaltılmış olur vs...Havai hatta yıldız noktası yani nötr söz konusu olan tesislerde işletme topraklamasıda tesis edilir.Parafudrlar içinde fonksiyon topraklaması olarak isimlendirilen topraklama yapılır.Bütün bu standart topraklamalara ilaveten havai hatlarda çalışma yapılacağı zaman mahalli topraklama yapılır.Bu çalışma yapılacak olan direkte iki taraflı olarak hem gelen hem giden tarafa uygulanır.Hem Şebeke kaynaklı hattın gerilimli hale gelmesi durumunda hemde atmosferik kaynaklı aşırı gerilimlerin zararından korunmak için yapılır.Mahalli topraklama aynı zamanda enerjisinin kesik olduğu ispatlanmış hattın bile üzerinde bulunan veya çalışma esnasında her an insana zarar verebilecek seviyelere ve daha yüksek seviyelere ulaşabilen endiksiyon gerilimlerini toprağa deşarj etmeyede yarar.Mahahalli topraklama hat tüfeği,neon lambalı ıstanka kullanarak hattın enerjisinin olmadığına emin olduktan sonra izole ıstaka kullanarak bir ucu yerdeki bir topraraklama kazığına bağlı olan esnek kablonun diğer ucunu hatta irtibatlayarak yapılır.Bu iş için mahalli topraklama teçhizatları yerli ve ithal hazır alınabileceği gibi,kendi imkanları ile basit bir şeyler imal edenlerde vardır.Yüksek gerilim eğitimi alanlara üstüne basa basa şunu tembih ederler mahalli topraklama yapılırken önce kazık sonra hatta irtibat,mahalli topraklamayı kaldırırken önce hat irtibatı sonra kazık irtibatı kaldırılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri