Hariçi nötürün nedir faydası ve zararları

hikmet10

Üye
Bu konuda bilgim yok denecek kadar az. Kafama takıldı beni aydınlatırsanız sevinirim. Bu zorunlu kalındığı taktirde topraklama gibi yapılan bir işmi ?. Peki ozaman toprakla harici nötürü nasıl ayırd edeceğiz ?

Amacım nötür bilincini tam anlamak.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin:
confused:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
nötr trafonun yıldız noktasıdır.
toprak ise ,bu nötürü toprak (bildiğimiz,aşık veyselin kara toprağı) sayesinde sistemimize taşımaktır.trafonun yıldız noktası toprağa bir levha ile temaslandırılır.Toprak ta bir iletkendir.Ve bizler de bu toprağa temas ediyoruz.bu yüzden çarpılıyoruz :)
nötr akımın devresini tamamlamakta kullanılıyor.Toprak ise,cihaz gövdesindeki kaçakları,toprak vasıtasıyla nötüre taşıyarak çarpılmamızı ve ya elektronik aksamların zarar görmesini engelliyor.

Nötr hatları trafoların yıldız noktasından alınır.Arkadaşımızda bahsettiği ğibi topraklama ise cihazların metal yüzeyleri ile yeryüzü arasındaki bağlantı hattı yabancı kaynaklarda earth olarak belirtilir.Cihazların ğövdesinde oluşabilecek tehlikeli dokunma akımlarına karşı canlıları korumak amacıyla çekilirler.Burada önemli olan bu iki hattın bagımsız çalışmasıdır.İşlevleri birbirinden farklıdır.Burada birçok arkadaşımız bilir ama ben yinede hatırlatayım sakın toprağı olmayan bir prizde nötr hattını toprak görevi görsün diye nötre köprülemeyin asla...Gerçi kaçak akım koruma röleleri buna izin vermiyor ama ben hatırlatayım

bazı elektirikçiler ki bunu bende gördüm birisinde toprak hattı olmayan bir komşumuzun evine toprak kablosunu nötür ile birleştirdi bunun yanlış olduğunu hatırlatmama rağmen bir kaçak esnesında sigortanın atacağını söyledi?
böyle bir şey olurmu sigorta atarmı bir kaçak esnasında

toprak ucu ile nötr ucu ortak bağlanmış bir prizde kullanılan bir cihazın gövdesinde nötr var demektir cihazın içinden kopabilecek bir faz ucu dış gövdeye değecek olursa faz ile nötr biribirne temas etmiş olacağından sigorta atar(tabiki sigortanın değeri cihazın kablosunun taşıyacağı maksimum değerden küçük ise)

Son düzenleme:
bazı elektirikçiler ki bunu bende gördüm birisinde toprak hattı olmayan bir komşumuzun evine toprak kablosunu nötür ile birleştirdi bunun yanlış olduğunu hatırlatmama rağmen bir kaçak esnesında sigortanın atacağını söyledi?

Bu uygulama sık olarak yapılmaktadır. Sıkıntı genelde sigorta atmasından yaşanmaz. Bu sistemdeki problem, genelde nötr topraklama direncinin muhtelif nedenlerle yüksek olması ve şebekedeki kaçaklar nedeniyle aslında 2-3V olması gereken nötr-toprak geriliminin pratikte 25-30V (hatta 50V) çıkmasıdır. Bu durumda iyi topraklanmış bir su borusu şebekesi (veya benzeri) ile nötr arasındaki yüksek gerilim farkı nedeniyle kaçaklar oluşur, yangın riski ve özellikle ıslak hacimlerde çarpılma riski ortaya çıkabilir. (Düşünsenize çamaşır makinesi gövdesinde 50V var ve banyoda bir yandan çamaşır makinesine dokunurken bir yandan musluk açıyorsunuz, cızzztt)

toprak ucu ile nötr ucu ortak bağlanmış bir prizde kullanılan bir cihazın gövdesinde nötr var demektir cihazın içinden kopabilecek bir faz ucu dış gövdeye değecek olursa faz ile nötr biribirne temas etmiş olacağından sigorta atar(tabiki sigortanın değeri cihazın kablosunun taşıyacağı maksimum değerden küçük ise)
topraklanmış bir cihazın fazı koparak veya herhangi bir yanlışlıkla topraklı olan gövdeye dokunduğunda sigorta atmazmı ozaman bunumu anlayacağız yani bu yazdığından

Evet ,aşağıdaki alıntıda da arkadaşımız belirtmiş.Sigorta aşağıda anlatıldığı gibi şartlarda atar.Ancak...(ancak kısmını aşağı yazayım)

... atmasına atar,ama bu yöntem,hiç yoktan iyidir yöntemidir.Hiç toprak yoksa,geçici olarak,zorda kalındığında ve kontrollü olarak,bu yöntem kullanılabilir.Geçen iş yerinde,metal masadan yere doğru ateş çıktı dediler.Bakayım dedim ne ateşiymiş.Ve dediler ki,masaya dokunan çarpılıyor.Kontrol ettim,evet,masada elektrik var ve yere doğru çıkan ateş te,yerdeki metal talaşlarına doğru akan akımın arkı.Sigortaları kapattım,elektrik kesildi.Ortam karanlık olduğu için lambayı yaktım,elektrik geri geldi masaya.
Akılıma hemen nötrün koptuğu geldi.Çünkü sıfırlama yapmıştım o panoda (sıfırlama,nötürün toprak yerine gövdeye verilmesi)Panoyu açıp baktığımda gördüm ki,arkadaşlar kaboloları toplarken çekiştirmiş ve nötr kopmuş.Lamba ya da tezgahtaki makinalar açıldığında ise,faz cihaz üzerinden dönüp,makinanın gövdesine geliyor ve devresini tamamlayabilmek için,birinin gelip dokunmasını bekliyor.
işte bunun böyle bir sakıncası var.Eğer;
Nötr koparsa
ya da
Panonuzdan önceki bir yerde,bir çalışma sonrası,ne de olsa ac gerilimde,faz ile nötürün yeri farketmez düşüncesi ile,eskiden faz olan kabloya nötr,nötr olan kabloya faz bağlanırsa,yaptığımız sıfırlama,görevinin tam tersini yapar.Yani insanların hayatını ve elektronik aksamları koruması gerekirken,insanların hayatını ya da elektronik aksamı öldürebilir( Allah korusun,amin)
O yüzden,elektriğin olduğu yerde,toprak hattı ve kaçak akım rölesi olmak zorundadır.Bu bir kuraldır.Faz olmadan nasıl olmuyorsa,nötr olmadan nasıl olmuyorsa,toprak olmadan da OLMAZ.
Nasıl ki bir otomobil,benzin olmadan çalışmaz,motor yağı olmadan çalışmaz ,ama fren olmadan çalışır,fakat o araba kullanılamaz ise(kullanılsa da ölümcül riskleri var ise) elektrik te topraksız çalışır ama,kullanılamaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri