hareket ,hız radarı

Merhaba arkadaşlar,
Oncelikle konuyu yanlış yere açtımsa ozur dilerim.
Ben plastik boru imalati yapiyorum.Boru sargi sehpasi tasarladim.Makinadan çikan borunun hizi bazen degisebilir o yuzden kontrol cihazina sensor eklemek istiyorum.
Mumkunse sensor boru hizina gore hiz versin ve boru durdugunda sargi yi durdursun...ortam gurultulu
Saygilar...

Bu benim bildigim metraj sayimi yani tur sayimina kullaniliyor...borunun ilerleme hizi düsunce hiz konttrol cihazina komut veemez...
Ama ilginize tesekkurler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Slm devir bekcisi isinizi gormez mi bir de tekstil iplik bobinlerinde gerginlik sensoru kullanilmakta arastirin.

Ilgili davranip cevap yazano arkadaşlara müteşekkirim.Ama Ben sorunumu anlatamadim.boruyu ceken bir makina var bu makinanin donen miline(redüktör bagli) encoder bagli ...sorun şu ki boru gellmese de mil ve encoder doner ama boru gelmemektedir...yani sargi mili patinaj yPar doner ama boru iletlemez.işte bu durumda borunun ilerlemedigini goren sensor boruyu durdursun...

En ucuz cozumum, ir cifti kullanmaniz ve hareket halinde boruya az da olsa bi aci olusturmaniz, hareket kesilince duzlessin. İster yay yapisindan ir isini yansimasi ister duzlesme ile kesilsin/kesilmesin alarm devresi cikis verecektir.

Boruyu çeken makina boru gelmediğinde zorlanıp aşırı akım çekiyorsa bu durumu dedekte edip boruyu durdurabilirsiniz. sistemi görmeden fazla şey söyleyemiyorum.

Dediginiz nantikli...Ama benim istedigim borunun ilerleme yada durma durumunu gorup ona gore pozizyon emri verecek olan sensor.baska bir anlatimla ilerleyen bir cismin hizini yespit edecek ona gore hiz kontrol cihazina komut verecek...boru durdugunda durma komutu verwcek...Benim arastirdigim kadariyla bir tur microdalga radar ...doppler tarzi ama tam cozemedim..tşk ler

Arkadaşlar şimdi by lennt in cevabina sarildim...gerginlik sensorunu ilk defa duydum ...arastirdim biraz ...çozum olabilir...yarin firsat bulursam daha inceleyecem ...çözum bulmaya çalisan tum dostlara tşk ederim....iyiki varsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri