Harddisk ten zımpara yapımı

Arkadaşlar merahab. Şu çok bilinen harddiskten zımpara yapma işine ben de merak saldım. Yalnız bir sorunum var. neden bilmiyorum harddiski pc powerına bağladığımda 5 saniye kadar çalışıp duruyor. Nerede yanlış yapıyorum acaba bilgisi olan arkadaş var mı? (Harddiskin kendisine ait devre kartını sökmedim )
Kaç gündür kafayı yiycem bi türlü çözüm bulamadım. Lütfen yardımmm :(

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
O harddiskin kartında sorun olabilir yada motor dönüyor ama aşırı akım çekiyorsa korumaya filan geçiyor olabilir.

Evet,tüm pc psu'larının aşırı akım/kısa devre korumaları gecikmeli veya anlık olarak (Çekilen bu akımın büyüklüğüyle doğru orantılı) mutlaka vardır.Siz HDD motorunu frenleyerek zımpara yapacak şekliyle tam döndürmeye zorlarsanız,bu psu kendi iç devre korumasıyla bu örnekteki gibi 5 sn. sonrasında akımı kesebilmesi kuvvetle muhtemeldir.Çünkü fırçalı veya fırçasız dc. motorlar frenlenirse normalin 2-3 katı daha fazla amperi çekebilir,fırçalılar kesin çeker de,fırçasızlarda girişte akım sınırlama bir diyottan sonra hiç yoksa onlar da bu dc>ac inverter dönüşümü sırasında çekebilirler.

Devamlı çalışması için ya bu korumayı bir şekilde kaldırmak (Elektronikten çok iyi anlayan,profesyonel birisiyle ancak bu olabilir) veya hiç devre koruması olmayan smps adaptörünü (ac/dc) veya normal trafolu-redresör çıkışlı bir ac/dc adaptörü (+12 ve +5 volt dc çıktısını ortak - şasiyle birlikte verenini,yani molex konnektör çıkışını devre korumasız olarak tam sağlayanı) bu işlemin kesintisizliği için şarttır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Harddisk kartı bilgisayara baglı olmadan çalışmaz..
harici bir sürücü devre lazım.ayrıca o motordan zımpara olacağını sanmam

Merhaba.En iyisi tezgahüstü taş motoru (En ucuzu Performance Power,150 watt.Örneğin Koç-Taş'da satılıyor) satın almaktır.Ben geçenlerde bir tane aldım,bıçak bilemede,matkap ucunu düzeltmede,vb.işlerde kullanıyorum,gayet güzel ve performanslı,ama daha kaliteli ve daha pahalı markalıları özellikle de hiç seçmedim.

Bir şeyi amacının çok dışında kullanmadan önce bunun mevcut motor gücü (özellikle de sert bir cisimle veya elle frenlenme sırasında) işimi tam görebilir mi diye tam düşünmek gerekir.Ne varsa o amaca tam hizmet edecek olan orijinallerinde vardır,çünkü her şey onlarda çok iyi düşünülmüş ve çok iyi de hesaplanmıştır.HDD'in disk motorunun bu gücü sağlamada bıçak bileme gibi profesyonel ve bazı ağır işlerde çok yetersiz kalacağını düşünüyorum ben de.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Tüm zaman ayırıp cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim. Daha eski bir harddisk deneyerek durumu çözdüm :) Tabiki profesyonel bir bileme aleti yapmaya çalışmıyordum ama evsel işlerde kullanılabilir hale getirdim. Hatta ilk olarak da bir satır biledim :) Bilediğin bıçağı satırı vs motora fazla yüklenmeden tuttuğunuzda bir problem olmuyor ve gayet güzel bileme işini yapıyor. Meraklılarına duyrulur ;)

Tüm zaman ayırıp cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim. Daha eski bir harddisk deneyerek durumu çözdüm :) Tabiki profesyonel bir bileme aleti yapmaya çalışmıyordum ama evsel işlerde kullanılabilir hale getirdim. Hatta ilk olarak da bir satır biledim :) Bilediğin bıçağı satırı vs motora fazla yüklenmeden tuttuğunuzda bir problem olmuyor ve gayet güzel bileme işini yapıyor. Meraklılarına duyrulur ;)
Vidyo yok mu bekleriz :).

Bu konuyu kendin yap bölümüne taşımak lazım ve dediğiniz gibi video ile desteklemek lazım.

Tebrikler. Videoyu gerçekten merak eden sayısı benimle birlikte bir kişi daha arttı. [emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mesajlarınızı yeni gördüm arkadaşlar en kısa zamanda videoyu yükleyeceğim ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri