harddisk den söktüğüm fırçasız DC motor

Herkeze merhaba elimde harddisk den söktüğüm 1 adet fırçasız DC motor var.Bu motorlar aynı step motor gbi özellik taşıyor ben bu motoru kontrol eden bir devre yapmak istiyorum.Esc motor sürücü devresi dediler.Elinde bu motoru kontrol etmek icin devre seması olanlar yoruma atabilirse sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1448703996797.jpg
    1448703996797.jpg
    23 KB · Görüntüleme: 64

Ekteki devre ile hdd motorunu sürebilirsin, yüksek devirlere çıkmak istiyorsan esc daha mantıklı bir çözüm bunun içinde 25Alik esc yeterli olur diye düşünüyorum

Ekli dosyalar

• hdd motor driver.jpg
    hdd motor driver.jpg
    119.7 KB · Görüntüleme: 484
Bu verilen devrede 4017 R2 direnci üzerinden ilk transistörler olan Q1 ve Q4 ü iletime sokuyor anladığım kadarıyla. Bu noktada Q1 beslemenin + ucuna ve Q4 beslemenin - ucuna bağlı.

Bu iki transistör iletime geçtiğinde güç kaynağını kısa devre konumuna çekmiyor mu??

Keza aynı durum diğer transistörler için geçerli yada benim bilmediğim farklı bir uygulama tekda olabilirim
hdd-motor-driver-jpg.28893

Bu verilen devrede 4017 R2 direnci üzerinden ilk transistörler olan Q1 ve Q4 ü iletime sokuyor anladığım kadarıyla. Bu noktada Q1 beslemenin + ucuna ve Q4 beslemenin - ucuna bağlı.

Bu iki transistör iletime geçtiğinde güç kaynağını kısa devre konumuna çekmiyor mu??

Keza aynı durum diğer transistörler için geçerli yada benim bilmediğim farklı bir uygulama tekda olabilirim
hdd-motor-driver-jpg.28893

merhaba iki transistorde ayni anda iletime gecemez biri ilk bastaki npn ikincisi pnp tipi transistordur cunku

PArdon doğru transistörler farklıymış ben aynı gördüm. Şimdi oldu.

Yrdmlrnz icin cok tskkur ederim

Kolanyalı mendil abi attığın ekdeki resmi baskı devre yaparak çalıştırabilirmiyim ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@küçükmühendis
Daha öncede konu açmıştın. Öncelikle bu motor BLDC dediğimiz fırçasız DC motor. Step motorla tek alakası ikisinin de fırçasız olmaları.

BLDC motorun tam sürülmesi için 3 faz 120 derece faz farklı sinüs gerilim gerekli. Yani 3 tane 220-5V trafo iş görebilir. Tabi bide 3faz+Nötr gerilim olan bi yer.

Bunun dışında trapez sürüm denen bi sürülme tekniği daha var.
Bu tip sürülmede 6 fazlı elektriksel bir komutaston döngüsü kullanılır. Motorun sürülmesi için gereken 3 adet yarım köprüdeki her bir transistor 6 lı döngünün sadece 2 adımında ardışıl olarak aktif olur.Aşağıdaki gibi.
article-2011october-sensorless-bldc-fig1b.jpg

Ekteki devre çalışırmı bilemiyorum. Belki ağır aksak. Ne trapez sürülmeye uygun nede motora 12V verebilmeye.
İstersen dene. Bi 555, bi 4017 bide 6 transistöre bakar.

İstersen 12 tane de diyot ekleyip, ekteki devrede 4017 yi 6 ya kadar saydırıp, her bir transistörü 4017 nin iki ayrı çıkışını diyotla birleştirip sürmekte mümkün olur sanırım. Sensörsüz ama uygun akım-gerilim değeri ile düzgünce tek yöne dönebilir.
Bu arada mühendislik mi okuyorsun?

Bunun dışında yapabileceklerin sensorsüz BLDC sürmeye uygun 3 faz sürücü bi chip kullanmak.
Veya 3 yarım köprü ile arduino, mikrodenetleyici vs. kullanabilirsin.
Hazır kod şema vs. nette bi dünya.

Unuttum yazmayı.
Hazır ESC ile kullanma önerilmiş. Ama piyasada satılan ESC lerin çoğu Araba, uçak vs. RC oyuncaklar için. Geneli de senin motorundan çok daha yüksek akımlar için tasarlanmış. Ve bu tip HDD motorlarından yeterince akım akıtamadıkları için hata verip çalışmıyorlar.
Alacaksan da en düşük akımlı olan 12Vlukları motorun ile test edip al. Paran boşa gitmesin.

Sayın ISMAILY mühendislik okumuyorum şuan lise 3 de Elektrik-Elektronik okuyorum,ama hdfm mühendislik onclikle yrdminiz icn tskkur ederim.Elektrik-Elektronik te suan yeni olduğum icin cok bilgim yok ama kndimi glstriyorum

Okulda hocam elimde olan motorun 7200 devir filan yapabilir dedi @kolanyalı mendil abinin attiği semayi baski devresini ypip clstrmayi dsnyorum yrdmlarnz icin tskkurler

merhaba bu konuda uzun süredir yorum olmamış fakat konuyla alakalı bir sorum olacak arkadaşlar. üç fazlı endüvisine neodyum mıknatıslar konan özel yapım bir ac motoru dc ile çalıştırabilmek için üstteki devre kullanılbilirmi.

O artık ac motor değil, denenmemiştir fakat yüksek gerilim ve akım gerekecektir dolayısıyla bunlara dayanabilecek fet-igbt gerekecektir, bunlar da maliyetlidir. Motor gücüne uygun sürücü ile maliyet karşılaştırılmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri