Hangi Cihaz Kaçak Akım Rölesini Attırıyor ?

deniz_efe5

Üye
Merhabalar.
İstasyon amir odasındaki kamera kayıt cihazları ve yardımcı elemanlarının bulunduğu dolabın içinde 3 adet ayrı çoklu grup prize bağlı toplam 14 adet cihaz bağlı.
Bu 14 adet cihazın elektriği panodaki 25 amper/ 30 mA KAKR den geliyor.
Bu KAKR son günlerde sık sık atmaya başladı.
Ortalama günde 2-3 sefer atıyor.
Sigorta çıkışından Pensampermetre ile ortalama 14 cihazın toplam çektiği akımı 3.3 Amper olarak ölçüyorum.
Bu 14 cihazdan 1 tanesinin KAKR yı attırdığını düşünüyorum.
Fakat hangisi olduğunu pratik olarak bulmak için nasıl bir yöntem izlemem gerekiyor, bilemiyorum.
Yardımcı olursanız memnun olurum.
Saygılarımla.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Alıcıları sırayla devreye al en basit ve hızlı yöntem budur hangi alıcı sorunluysa zaten besleme yaptığın anda atması gerek k.a.k.r nin:D:D

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Sayın ssektorss
Haklısınız alıcılar sırayla devreye alınıp KAKR ni attıran cihaz bulunabilir.
Fakat sorun şu ki; cihaz röleyi hemen attırmıyor. Örneğin 1. Alıcıyı prize takıp rölenin atmasını beklersem; eğer problem çıkaran cihaz bu ise, KAKR nin atması için ortalama 8 saat beklemem gerekir. Tabiki bu sırada diğer 13 kamera kayıt cihazının devrede olmaması gerekiyor ki, bu kesinlikle mümkün değil ...

Kamera kayıt cihazlarının topraklama hattından bunların metal gövdesinden toprağa çok zayıf akım kaçakları buna neden de olabilir.Bunlar çok da zayıf olduğundan, genel toplamda,çalışırken diğer cihazların da akım çekme yükü bunlara eklendiğinde K.A.K.R 'si atıyor da olabilir.Bağlı oldukları duvara,zemine tespit=ankraj bağlantısında,eğer metal gövdeden toprağa olası bir kaçak akım oluşmama durumunun bulunup bulunmadığını iyice araştırın.İyi yalıtılamyıp yüzeyi açıkta kalan bakır kabloların ortamda aşırı bir nem varsa eğer toprak-faz arası olan kaçak akımları da açmaya neden olabilir.Nemli ortamın dışında ıslak yüzeylerde (Banyo,mutfak,tuvalet,sauna,vb.) elektrik tesisat bağlantılarındaki bu türden bağlantı zaafiyetlerinde de istenmeyen kaçak akımlara sebep olunabilir.Bir de K.A.K.R' leri çok fazla eskiyip yıprandığında da kaçak akım olmasa dahi kendiliğinden açma da yapabilirler.Bu durumu da göz önüne alabilmelisiniz.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
kakrolesi simens vb kaliteli bir ürünse bi alt kalitedeki roleyle bir değiştirin izleyelim

Merhabalar.
İstasyon amir odasındaki kamera kayıt cihazları ve yardımcı elemanlarının bulunduğu dolabın içinde 3 adet ayrı çoklu grup prize bağlı toplam 14 adet cihaz bağlı.
Bu 14 adet cihazın elektriği panodaki 25 amper/ 30 mA KAKR den geliyor.
Bu KAKR son günlerde sık sık atmaya başladı.
Ortalama günde 2-3 sefer atıyor.
Sigorta çıkışından Pensampermetre ile ortalama 14 cihazın toplam çektiği akımı 3.3 Amper olarak ölçüyorum.
Bu 14 cihazdan 1 tanesinin KAKR yı attırdığını düşünüyorum.
Fakat hangisi olduğunu pratik olarak bulmak için nasıl bir yöntem izlemem gerekiyor, bilemiyorum.
Yardımcı olursanız memnun olurum.
Saygılarımla.

Benzer bir sorunu yakın zamanda ben de yaşadım,
Kaçak akım rölesi üzerinden hiç bir alıcının çalışmadığı durumlarda dahi günde 2-3 kez attığı oluyordu, önceki röle 10-12 yıldır kullanılmaktaydı, KAK rölesini değiştirdim, sorun çözüldü.

Sizin de sisteminiz uzun zamandır kullanılıyor ise hiç düşünmeden KAK rölesini değiştirin, sorun düzelir, sisteminiz yeni ve röleyi değiştirdiğiniz halde sorun devam ediyorsa topraklama devrelerini gözden geçiriniz.

Kolay gelsin.

Kamera kayıt cihazlarının topraklama hattından bunların metal gövdesinden toprağa çok zayıf akım kaçakları buna neden de olabilir.Bunlar çok da zayıf olduğundan, genel toplamda,çalışırken diğer cihazların da akım çekme yükü bunlara eklendiğinde K.A.K.R 'si atıyor da olabilir.Bağlı oldukları duvara,zemine tespit=ankraj bağlantısında,eğer metal gövdeden toprağa olası bir kaçak akım oluşmama durumunun bulunup bulunmadığını iyice araştırın.İyi yalıtılamyıp yüzeyi açıkta kalan bakır kabloların ortamda aşırı bir nem varsa eğer toprak-faz arası olan kaçak akımları da açmaya neden olabilir.Nemli ortamın dışında ıslak yüzeylerde (Banyo,mutfak,tuvalet,sauna,vb.) elektrik tesisat bağlantılarındaki bu türden bağlantı zaafiyetlerinde de istenmeyen kaçak akımlara sebep olunabilir.Bir de K.A.K.R' leri çok fazla eskiyip yıprandığında da kaçak akım olmasa dahi kendiliğinden açma da yapabilirler.Bu durumu da göz önüne alabilmelisiniz.Kolay gelsin.

Kamera kayıt cihazlarının topraklama hattından bunların metal gövdesinden toprağa çok zayıf akım kaçakları buna neden de olabilir.Bunlar çok da zayıf olduğundan, genel toplamda,çalışırken diğer cihazların da akım çekme yükü bunlara eklendiğinde K.A.K.R 'si atıyor da olabilir.

Bu tespitiniz doğru bir tespit, evet olay tamda bu şekilde olmalı.

Bağlı oldukları duvara,zemine tespit=ankraj bağlantısında,eğer metal gövdeden toprağa olası bir kaçak akım oluşmama durumunun bulunup bulunmadığını iyice araştırın.

Bahsettiğim bu kamera kayıt cihazları ve yardımcı elemanlarının bulunduğu dolap, altı plastik tekerlekli seyyar bir dolap.

İyi yalıtılamyıp yüzeyi açıkta kalan bakır kabloların ortamda aşırı bir nem varsa eğer toprak-faz arası olan kaçak akımları da açmaya neden olabilir.Nemli ortamın dışında ıslak yüzeylerde (Banyo,mutfak,tuvalet,sauna,vb.) elektrik tesisat bağlantılarındaki bu türden bağlantı zaafiyetlerinde de istenmeyen kaçak akımlara sebep olunabilir.Bir de K.A.K.R' leri çok fazla eskiyip yıprandığında da kaçak akım olmasa dahi kendiliğinden açma da yapabilirler.Bu durumu da göz önüne alabilmelisiniz.Kolay gelsin.

Bu olasılık sıfıra yakın çünkü tesis yeni yapıldı, ortamda nem vb. kesinlikle yok.

kakrolesi simens vb kaliteli bir ürünse bi alt kalitedeki roleyle bir değiştirin izleyelim

Sayın REZİSTANS
Evet KAKR Siemens marka ve dediğim gibi yeni bir ürün.
Hay hay dediğiniz gibi farklı bir marka röle ile değiştireyim de,
Sebebini merak ettim
Neden ?

Sayın REZİSTANS
Evet KAKR Siemens marka ve dediğim gibi yeni bir ürün.
Hay hay dediğiniz gibi farklı bir marka röle ile değiştireyim de,
Sebebini merak ettim
Neden ?
simens gibi kaliteli ürünleri açma hassasiyeti daha fazla olduğundan her hangi bir arıza olmasa bile açma yapabiliyorlar.şahsen ben 2-3 kez böyle durumlarla karşılaştım.denemekte fayda var tabiiki slm

1 adet kaçak akım rölesi daha alınız. 3 adet çoklu prizden 1'ini bu yeni aldığınız kakr'dan diğer 2'sini mevcut kakr'dan besleyin. Böylece yeni bir arızanın hangisinden geldiğini anlamış olursunuz. Ama bence sorun power supply'daki bir arıza. Kullandığınız power supply'ı değiştirerek de deneyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri