gx developer kullanımı

Arkadaşlar genel programlama mantığı hemen hemen her PLC de aynı fakat semboller ve isimlendirmesi, zaman ayarlamalarının yapılması sayıcı kullanımı vs ufak tefek değişiklikler gösteriyor. Bu bağlamda acaba gx developer programında kontak isimleri nasıl yazılır, zamanlayıcı nerden eklenir, çeşitleri ve kullanımı nasıldır, sayıcı türleri nelerdir, programa nerden eklenir vs. program içerisinde nerelerden gerçekleştirilir. Bununla ilgili elinde döküman bulunan veya kısaca burada anlatmak isteyen arkadaşlar olursa çok sevinirim..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba
İnputlar-->X ile
Outoutlar --->Y ile
Timerlar ---->T ile (Ladder da kontak ekleyip T0 K10 yazılıyor.T0 timer ismi K10 da 10.0.1=1sn)
Counterler ----> C ile ( Timer a benzer şekilde C0 K10 yazılıyor. C0 ismi , K10 10 a kadar sayma)

Mitsubishi öğrenmesi çok kolay bir PLC türü. Ekte de bir kaç doküman ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Mitsubishi_Q_Serisi_PLC_Egitim_Notlari.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 192
  • Q_SERISI_YENI_BASLAYANLAR.pdf
    2.8 MB · Görüntüleme: 162
Merhaba
İnputlar-->X ile
Outoutlar --->Y ile
Timerlar ---->T ile (Ladder da kontak ekleyip T0 K10 yazılıyor.T0 timer ismi K10 da 10.0.1=1sn)
Counterler ----> C ile ( Timer a benzer şekilde C0 K10 yazılıyor. C0 ismi , K10 10 a kadar sayma)

Mitsubishi öğrenmesi çok kolay bir PLC türü. Ekte de bir kaç doküman ekliyorum.
Birkaç döküman inceleledim. Zamanlayıcı çeşitleri mevcut programda mesela son zaman değerini hafızada tutup enerji gelince kaldığı yerden sayan tip, high speed denilen bir tür var. Bu tip zamanlayıcıları nasıl ekliyoruz. Coil'e tıklayıp t0 k100 yazıyorum zamanlayıcı ataması tamam ama özel türleri nasıl yapılıyor acaba?

Birkaç döküman inceleledim. Zamanlayıcı çeşitleri mevcut programda mesela son zaman değerini hafızada tutup enerji gelince kaldığı yerden sayan tip, high speed denilen bir tür var. Bu tip zamanlayıcıları nasıl ekliyoruz. Coil'e tıklayıp t0 k100 yazıyorum zamanlayıcı ataması tamam ama özel türleri nasıl yapılıyor acaba?

Merhaba Diriliş Mak
Normal timer bahsettiğin gibi T0 K100 ile ekleniyor ancak plc parametrelerine girdiğinde retentive timer adı altında tanımlanmayı bekleyen kısmı doldurman gerekir ki default olarak 0 tane dir. PArametrelerden kaç adet kullanaceksan o adar girmen gerekir sonrasında ST0 K100 olarak yazdığında artık belirttiğin sayı kadar retentive timer kullananbilirsin.
Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG
Ekran Alıntısı3.PNG

merhaba benimde bi sorum olacak elimde 2N-B-16 plc kart var bunun iki adet analog girişi mevcut bunlardan voltaj nasıl okuyabilirim (0-10v)(0-20ma) komutları nelerdir bikac yerden inceledim ama plc de hata aldım yardımcı olabilirmisiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri