Guc elektronigi bitirme projesi

ozer91

Üye
Merhabalar

Sizlere birka sorum olacak bitirme projem ile ilgili..4 adet 12 volt aku kullanarak
1. 4u paralel 12v
2. 2si seri,bu serilerde paralel olarak 24v
3. 4u seri olarak 48v

Ureticem..bunlari paralel ve seri bagladigimizda bunlarin gerilim ve akimlarini kontrol eden devre tasarlamam gerekmekte..
Bunlari paralel veya seri bagladigimda ne gibi durumlar olusur?ne tur devreler kullanmam gerekir?
Yardimlarinizi bekliyorum..

Devreyi oluşturduğunuz gerilim ve akım değerlerine göre tasarlamalısınız (akım belirtmemişsiniz)yani 12 volt için 12 volt kontrollü 24 volt için 24 volt kontrollü 48 için 48 volt kontrollü devre kullanmalısınız devre kullanım amacınıza göre daha farklı kontroller gerekebilir.

Evet daha aku secimimi yapmadim.aslinda bu konudada pek fazla bilgim yok.arastirma yapacagim..hocqmin dedigine gore akulerdeki gerilim farkindan dolayi paralel baglandiginda kisa devre akimlari olusabiliyormus yuksek degerli bunlardan devreleri korumam gerekli..
Bunu yaninda bu akuleri kullanarak asil amacim olan inventer yapmam isteniyor

Devreyi oluşturduğunuz gerilim ve akım değerlerine göre tasarlamalısınız (akım belirtmemişsiniz)yani 12 volt için 12 volt kontrollü 24 volt için 24 volt kontrollü 48 için 48 volt kontrollü devre kullanmalısınız devre kullanım amacınıza göre daha farklı kontroller gerekebilir.

Evet daha aku secimimi yapmadim.aslinda bu konudada pek fazla bilgim yok.arastirma yapacagim..hocqmin dedigine gore akulerdeki gerilim farkindan dolayi paralel baglandiginda kisa devre akimlari olusabiliyormus yuksek degerli bunlardan devreleri korumam gerekli..

Sen arastirmani yap bu forumuda incele detayli bilgileri edindikten sonra ise basla hayirlisi ile burada paylas yaptiklarini sonra gerekli yardimi burada bulursun.

Telefondan yazdim

Sen arastirmani yap bu forumuda incele detayli bilgileri edindikten sonra ise basla hayirlisi ile burada paylas yaptiklarini sonra gerekli yardimi burada bulursun.

Telefondan yazdim

Tesekkur ederim cok fazla vaktim yok arastirrmak icin aslinda.surekli sorular soracagim :)

Merhaba,

Yapmam gerekenler dahada netleşti sizinlede paylaşmak ve yardım almak istiyorum..
12V ve 48V (bu 4 akü kullanılarak) üretilecek..Bu kaynaklar ile 500W inventer tasarlanacak,akülerin akım kapasitelerini 18Ah olarak alacagım,yeterli oluyor..Bu inventer çıkışına 50W 100W ve 500W lık led sürücü devreleri tasarlanacak..Bunun yanında aküleri şarj etmek için (akım ve gerilim kontrollü) devre tasarlanacak..

@veysel28

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri