Ground tetikle + çıkış verecek devre arıyorum.

Merhaba,

Aracımda kullandığım uzaktan çalıştırma modülüne güvenlik olsun, vitesde unutmuşsam araç çalışmasın diye vites Çubuğuna mıknatıs yapıştırarak reed röle sabitleyip araç çalıştırma sisteminin beslemesini reed den anahtarladım.

Ancak üzerinden geçen akımla sık sık reed in kontaklar ark yapıp birbirine kaynıyor. Bu yüzden reedi + kutupu değilde - kutubu anahtarlaması için kullanmak istiyorum. Planım aracın el freni müşüründen gelen (-) (güvenlikği artırmak için el frenini de dahil etmek istiyorum)yi vitesin orda reed ile anahtarlayarak + çıkış verecek bir devreyi tetiklemek. Aklıma birşey gelmiyor maalesef. Udn2981 kullansam çıkış bacaklarından + veriyor ama onunda giriş bacakları + ile tetikleniyor.

El freni çekiliyse müşürden çıkan şase sinyali vites boşdaysa reed den geçecek ve + çıkış veren devreyi tetikleyecek, devreden çıkan + uzaktan araç çalıştırma sistemini besleyecek. Yani el freni çekili değilse ya da araç vitesdeyse araç çalıştırma sistemi beslenmediği için çalışmayacak. İnşallah anlatabilmişimdir. Yardımlarınızı bekliyorum, Herkese teşekkür ederim.

Edit: röle kullanıp - yi röleyi tetiklemek için kullanamıyorum çünkü araç en azından bütün gece el freni çekik ve vites boşda olacağından röle sabaha kadar çekili kalacak, aküyü tez bitirir röle kullanamam.

Son düzenleme:
Bütün bunlar yerine mikroswitch kullansan?

pr_01_4115_max.jpg

1 - 2 liraya 220 volt ve 5 - 10 amper geçirebilen türleri var. her yerde bulunabiliyorlar. ark sorun olmaz. zaten el freni müşürü de bunun gibi birşeydir. Bununla + besleme yada - besleme de alabilirsin. sıkıntı olmaz.

onun dışında, bahsettiğin şekilde klasik pnp transistör ile sağlayabilirsin.
image1.gif

Devrenin kontrol için çekeceği akıma göre transistörü değiştirirsin. r2 10k, r1 1k olsa uygun olur sanırım. reed röleyi de Short to gnd yazan uca bağlayıp, reed rölenin diğer ucunu da direk toprağa bağlayabilirsin. To load yazanın transistöre bağlı olan yeri, reed röle çalıştığında +12 volt alacağın uç olur. transistörden aşırı akım çekmesin diye, To load çıkışına devrenin ihtiyacına göre bir direnç bağlamak iyi olacaktır.

Ben yine de switch taraftarıyım. uygulaması çok kolay. devre yapmakla da uğraşmazsın.

Tabi ben profesyonel elektronikçi değilim :) onu da değerlendirmeyi unutma :D

Merhaba

Switch kullanırsa olabilir.Fakat her vites için ayrı ayrı switch kullanması gerekir diye düşünüyorum.

Anlatmayı becerebilirsem şunu deneyebilirsin ;
Vites milinin alt taraflarına doğru ( çok açı yapmaması için ) halka şeklinde esneyecek bir yay koyup (Yay orda nasıl durur düşünmek lazım) milin temas edip etmemesine göre çıkış alabilirsin.

Reed kontaktan - geçirmen hiçbirşey fark ettirmez. Aynı akım oradan yine akacak...
Reed röle ile bir transistör tetikleyip transistör ile de röle sürerseniz hiçbir sorununuz kalmaz...

Edit: röle kullanıp - yi röleyi tetiklemek için kullanamıyorum çünkü araç en azından bütün gece el freni çekik ve vites boşda olacağından röle sabaha kadar çekili kalacak, aküyü tez bitirir röle kullanamam.

Neden böyle bir kanıya vardınızki ? Bence röle kullanın gitsin. Röle kaç amper çekecek ki akünüzü boşaltadak. Röleler genelde 5-48 volt gerilimde çalışırlar ve 5 ma ile 150 ma arasında akım çeker. Sizin 12 volt röleniz 10 - 15 ma çekse 15 x 24 = 360 ma akım çeker. 10 günde 3.6 amper çeker.

Siz röle denediniz ve akünüz boşaldı ise o aküde bir sorun olabilir bir röle ile boşalıyor ise.

Bence röle kullanmaktan çekinmeyin.

Neden böyle bir kanıya vardınızki ? Bence röle kullanın gitsin. Röle kaç amper çekecek ki akünüzü boşaltadak. Röleler genelde 5-48 volt gerilimde çalışırlar ve 5 ma ile 150 ma arasında akım çeker. Sizin 12 volt röleniz 10 - 15 ma çekse 15 x 24 = 360 ma akım çeker. 10 günde 3.6 amper çeker.

Siz röle denediniz ve akünüz boşaldı ise o aküde bir sorun olabilir bir röle ile boşalıyor ise.

Bence röle kullanmaktan çekinmeyin.

Arkadaş muhtemelen otomotiv rölelerini tanıyor. Otomotiv röleleri Genelde titreşim ve sarsıntılara dayanacak şekilde kuvvetli olur. Bu yüzden daha fazla akım çekerler. Ki, çalışan 2 röle aküyü bir gecede bitirebilir böylece. Daha basit olan elektronik röleleri ise aynı etkiyi yaratmaz tabi.

cevaplar için tşkler,

switch monte edemem maalesef videoda da görünüyor vites çubuğunun oralar. röleyi de ben araçde değilken açık bırakmak istemiyorum, aküde biter yangın çıkar. eşşeği sağlam kazığa bağlayım.

O zaman istediginizi elde etmenizi ancak pnp transistorle ulasabilirsiniz gibi gorunuyor. Ilk yazdigim konudaki pnp transistor cizimini baz alarak bir devre haxirlayabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri