GPS ile araç takip devreleri ve programları hakkında

Arkadaşlar Öncelikle selamun aleyküm Bu aralarda üzerinde çalışma yapmam gerekli bir konu var.
Büyük şirket ve bazı şahısların araçlarında gördüğümüz Gps sistemleri hakkında büyük ölçüde bilgiye ihtiyacım var
Şöyle ki bu GPS devreleri öncelikle nedir nasıl çalışırlar Bilgisayardan araçların nerede olduğunu nasıl tespit ederler bilgimce bu cihazlar ile aracın nerede olduğu kaç km hız ile seyir halinde olduğu gibi bilgileri bilgisayar ekranından her an takip edebilme olanağı varmış
Bana bu devrelerin çalışma mantıkları devre şemaları bilgisayarda kullanılan programları ve buna benzer her türlü döküman hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
Bu tür devreler pic ile yapılabiliyormuş elinizde programı varsa onlarda büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.
Duyduğumca bu Gps cihazlarının hazır modül parçaları varmış bunları nereden bulabilirim çalışma şekilleri nasıldır gibi konularda arkadaşlar acil cevaplarınızı bekliyorum ilgilerinizden dolayı şimdiden teşekkür ederim.

SENSOTRUCK, hassas yakıt seviye sensörü, verikayıt ünitesi ve gelişmiş raporlama yazılımından oluşan yakıt optimizasyon sistemidir.

Seviye sensörü : Yakıt seviyesini hassas ve lineer bir şekilde ölçerek verikayıt ünitesine göndermektedir. Farklı depo boylarına göre üretilerek geniş bir kullanım alanı sağlar. Faydalı model belgesi ile ülkemiz kanunlarına göre fikri ve sınai koruma altındadır.

Veri kayıt Ünitesi : Yakıt sensöründen gelen seviye bilgisini, depo ve istenilen noktalara konulabilen ısı sensör verileri, GPS desteği ile konum, yükseklik ve hız verileri ile araçtan istenilen birçok farklı veriyi hafıza kartına kaydederek boyutuna göre aylarca bu verileri kaydedebilmektedir.

Raporlama Yazılımı : Araçtan alınan veriler veritabanına aktarılarak kullanıcılar için bir çok farklı analiz ve raporlar sunulabilmektedir.

arkadaşlar benimde gpsle araç motorunu kontrol etmem lazım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz kaynak ve döküman olarak

yamann arkadşım gps le araç motoru kontrol edemezsin bu şu anlama gelir uyduya bir data göderip bunuda istediğn araca göndererek istediğin işlemi yaptıma gibi bir durum ortaya çıkar sen aslında şunu aramalısın gsm modem ve micro işlemcili bir devre.
benim daha önce böyle bir çalışmam olmuştu fakat ben tam tersini yaptım güvenlik sistemi olarak.
gsm modem olarak eski bir cep telefonu kullandım ve pic programlayarak araç çalındığında motoru devreden çıkaran bir sistem yaptım tam olarak ne istediğini belirtirsen yardımcı olmaya çalışırım.

gps araç takip sistemi ise şöyle çalışır gps alıcı uydu dan belirli aralıklarla kordinat ve saat tarih gibi bilgileri alır ve bunları bir mikro işlemci yardımıyla okuyup mevcut telsiz yada radyo ağı üzerinden merkeze iletiyor . merkezde bu bilgiler harita programında işlenerek aracın yeri ve hızı hakkında bilgi veriyor bu telsiz ağı için birde üyelik gerekiyor, aylık para ödeniyor.
ben telsiz ağına girmemek için şöyle bir yöntem bulmuştum koordinat bilgilerini gsm modemle msg olarak atıp harita programına elle girerek çalınan aracın o anki yeri hakkında bilgi alabilyordum.

dostum sen bu işi mi yapmak istiyorsun? yada şöyle sorıyım senin amacın bilgi edinmekmi uygulamamı yapmak? ben özel bir şirkette bu iş üzerine çalışıyorum

GPS uydular sayesinde konum ve dolayisi ile zamana bagli olarakta hiz bilgisini elde etmemizi saglayan sistemin tanimidir.
GPRS ise GSM tabanli olarak paket data transfer sisteminin tanimidir. Arac takip sistemleri icin alternatifler olmakla birlikte fiyat/performans olarak one cikan GPS+GPRS tabanli sistemlerdir.
GPS yerine baz istasyonu bilgisini kullanabilirsin lakin cok kor ve sorunlu olur(ve daha ugrastiricidir.)
GPRS yerine ise;
GSM modem
GSM voice modem
SMS
Telsiz/role/trunk altyapisi kullanabilirsin.

Kararini ver, onerilerde bulunurum...

arkadaşım soru sormuş sizde değerli cevaplarınızı esirgememişsiniz tşk ederiz ben gps+gprs birleşiminden oluşan araç takip sistemlerinin elektronik oluşumu mesela gps modül gprs modül bunları kontrol eden bu sim karta benzer kart çalışması şemaları bunları oluşturan katlarda oluşabilecek arıza ve teknik bakımı çok genel kapmsamlı dökümanlara ihtiyacım var bilgilendirriseniz sevinriim

MOBITME ARAÇ TAKİP SİSTEMİ
"Gözünüz Araçlarınızın Üzerinde Olsun"
Mobitme araç takip sistemi ile araçlarınızı GPS uyduları sayesinde 7 gün 24 saat sayısal haritalar üzerinde izleyebilir; konum bilgilerini,hızlarını, izlemiş oldukları güzergahı,katedilen mesafeleri, duraklama yaptıkları yerleri ve daha birçok bilgiyi internet bağlantısı olan herhangi bir yerden takip edebilir,araçlarınızla ilgili tüm bilgileri raporlayabilirsiniz..

MOBITME Araç Takip ve Filo Yönetimi Sistemleri

Araç Takip Sisteminin Faydaları

Tasarruf sağlar, Zamandan kazandırır.
Araçları 7 gün 24 saat boyunca takip edebilir ve kontrol dışı kullanımları engellersiniz. Araçların çalışma zamanlarını raporlayarak iş akışınızı optimize edebilirsiniz. Araçlarınızın nerede oldukları, ne durumda oldukları konusundaki sürücülerle yaptığınız uzun telefon görüşmelerini ortadan kaldırmış olursunuz. Böylece iş gücünden önemli oranda tasarruf sağlamış ve zaman kazanmış olursunuz.
Yakıttan tasarruf etmenizi sağlar.
Araçlarınızın iş akışı dışında kullanımının önüne geçerek; gereksiz yere rölanti durumunda çalışmalarını, ani hızlanmaları ve yavaşlamaları, savrulmaları ve hız yapılmasını kontrol ederek kötü araç kullanımını engellemiş olursunuz. Böylece yakıttan önemli oranda tasarruf sağlar.
Araç Bakım ve kullanım maliyetlerini azaltır.
Araçların iş dışı seyahatler nedeniyle gereksiz yere fazla km yapılmasını engellenmesinin yanı sıra; kötü kullanımlarını önüne geçerek, yıpranma sürelerini uzatarak bakım ve kullanım maliyetlerininde tasarruf sağlarsınız.
Kontrolü artırır:
Detaylı raporlamalar sayesinde araçlar ve sürücüler üzerindeki kontrolü ve denetimi artırır, araçların çalınması veya kaybolması durumunda kolayca bulunmasını sağlar.
Trafik kurallarına uyulmasını ve güvenli sürüşü sağlar:
Araçların kötü kullanılmasını ve hız yapılmasını engelleyerek trafik kurallarına uyulmasını sağlar. Olası kaza veya acil durumunda alarm gönderir. Böylece kaza riskini düşürür, trafik cezalarını azaltır, acil durumlarda ise anında müdahale imkânı sağlar.

MobitMe Araç Takip Sistemini Tercih Edilmesinin Nedenleri?

Referanslar:
Yüzlerce müşterisi ve binlerce çalışan araç takip cihazları ile sektörün önde gelen teknoloji firmasıdır.
Tecrübesi:
23 yıllık tecrübesi ve yapmış olduğu ARGE yatırımları ve yetiştirdiği deneyimli mühendis kadrosu ile gerek özel gerekse askeri alanda sayısız başarılı projeye imza atmıştır.
Teknolojisi ve Kalitesi:
Uluslararası kalite sertifikalarına (ISO 9001–2000,CE) sahip cihazları, gelişmiş yazılım teknolojileri ve kalite sertifikalarına sahip organizasyonu.
Ürün Çeşitliliği:
Araç /Kişi /Obje Takip Sistemleri, Uzaktan Cihaz Yönetim Sistemleri (M2M), İsteğe Özel Dizayn ve Üretimler, WEB Tabanlı İzleme ve Yönetim Yazılımları.
Satış ve Servis Ağı:
Konusunda tecrübeli ve sertifikalı geniş yetkili servis ve bayi ağı.
Garanti Süresi:
2 yıllık standart garanti sonrası, abonelik süresince sınırsız devam eden cihaz ve yazılım garantisi.

MOBITME STANDART ÖZELLİKLERİ

1. Uluslararası geçerliliği olan CE sertifikasına sahip araç takip cihazları
2. 2 yıl garanti süresine ek olarak, abonelik süresi boyunca sınırsız devam eden cihaz ve yazılım garantisi
3. Yetkili servis ve montaj hizmeti
4. Tüm cihazlarda, gelişmiş özelliklere sahip, hassas GPS alıcısı
5. Aracın konum ve adres bilgisinin anlık olarak sayısal haritalar üzerinde takip edilmesi
6. Aracı geçmişe yönelik olarak haritada izleme, hareketli animasyon gösterimi ve excel formatında liste raporları
7. Aracın hızının anlık olarak takibi.
8. Aracın yapmış olduğu toplam kilometrenin GPS uyduları ile takibi
9. Aracın yapmış olduğu duraklamaların yerlerinin ve sürelerinin takibi
10. Aracın rölantide çalıştığı yerlerin ve toplam rölanti süresinin takibi
11. Gün içinde kontağın ilk açıldığı yer ve zamanın takibi
12. Gün içinde kontağın son kapandığı yer ve zamanın takibi
13. Günlük toplam çalışma süresinin takibi
14. Harita üzerinde detaylı adres arama
15. Program üzerinde firmaya özel logo uygulaması
16. Birden fazla araç takip penceresi açma ve seçilen araçların veya grupların ayrı pencerelerde takibi
17. Sınırsız sayıda grup ve alt grup tanımlama ve araçları bu gruplara göre takip edebilme
18. Duran, hareket halinde olan, çekilen, rölantide çalışan, ihlal yapan ve bilgi alınamayan araçların harita üzerinde ayrı renklerde ve gruplarda gösterilmesi
19. Araçların gerçeğine benzer semboller ile harita üzerinde gösterilmesi
20. Araçların plakaya, sürücü adına, ekip numarasına veya cihaz numarasına göre takibi
21. Harita üzerinde kuş uçuşu veya güzergaha göre mesafe ölçme
22. Aracın yapmış olduğu toplam kilometrenin km müşiri ile takibi
23. Aracın hızının km müşiri üzerinden takibi
24. Ani hızlanma ve yavaşlamaların takibi
25. Aracın savrulma ve olası kaza ihtimallerinde alarm göndermesi
26. 2 yıl garanti süresi
27. 2 yıl boyunca ücretsiz sunucu hizmeti, yazılım ve harita güncellemeleri
28. Web Tabanlı Araç Takip Yazılımı
29. Google uydu haritaları
30. 2 yıl garanti süresine ek olarak, abonelik süresi boyunca devam eden cihaz, yazılım ve harita güncelleme garantisi

MOBITME OPSİYONEL ÖZELLİKLERİ
1. Sıcaklığın on-line olarak takip edilmesi ve belirlenen değerlerin üstüne çıkıldığında veya altına inildiğinde alarm gönderilmesi (Sıcaklık Sensörü)
2. Araç içinin cep telefonu ile uzaktan dinlenmesi (Araç içi Dinleme Kiti)
3. Araç ile GSM üzerinden sesli görüşme yapılması (Sesli Görüşme Kiti)
4. Araç ile yazılı mesajlaşma yapılması (LCD Mesajlaşma Birimi)
5. Aracı uzaktan durdurma veya duran aracı bloke etme (Araç Blokaj)
6. Acil durumlarda sürücünün bir buton veya pedal ile Acil Yardım alarmı göndermesi (Acil Yardım Butonu/Pedalı)
7. Teknik yardım talebi için araçtan uyarı mesajı gönderilmesi (Teknik Yardım Butonu)
8. Hangi aracın, hangi sürücü tarafından ve ne kadar süre ile kullanıldığının takibi (Sürücü Tanıma Birimi)
9. Sürücüler için üzerinde firma logosu ve fotoğraf bulunan özel kart birimi (Sürücü Kimlik Kartı)
10. Aracın çarpışma durumunda kaza bilgisini otomatik olarak göndermesi (Darbe Sensörü)
11. Araç tanımlanan hız limitini aştığında sürücünün araç içinde sesli uyarı ile ikaz edilmesi (Buzzer)
12. Aracın yakıt deposu kapağı açıldığında alarm gönderilmesi (Yakıt Kapağı Sensörü)
13. Araç bilgisayarından motor devri, yağ seviyesi vb. on-line bilgi alınması (Canbus Entegrasyonu)
14. İlave sensörler ve uygulamalar için 6 adet ilave giriş, 4 adet ilave çıkış içeren genişleme birimi (Port Expander)

SİSTEM NASIL ÇALIŞIR?

Araç takip sistemi, temel olarak araca yerleştirilen takip cihazının dünya yörüngesinde bulunan GPS uydularından aldığı veriyi araç içi sensörlere ait verilerle birleştirerek GSM şebekesini kullanıp GPRS yoluyla GPS sunucularına aktarması, ardından bu verinin işlenerek müşterinin internet üzerinden takip edebilmesinden ibarettir. Sistemin çalışma şeması aşağıda sunulmuştur.

WEB: Untitled Page
Ayrıntılı Bilgi için: [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Başka bir forumda bir arkadaşımız yapmış ve kodlarını da vermişti. PBP ile yazılmış. Yurt dışına çıkacağı için modülünü de satıyordu. 4 ay denenmiş olduğunu söylemişti. Modül şu an bende, 200$ dan satıyordu. Şema ve kodları paylaşmıştı. Kodlar bahsettiğim forumda mevcut, şema basılı halde bendedir. İlgilenen olursa özelden mesaj atsın. (sadece 1 adet modül var).

İlanın şu şekilde:
PIC18F452
MOTOROLA G24 ( Embedded TCP/IP)
uBlox LEA-4S GPS
DS1307 Saat
24LC512 I2C
LM2576T ve MAX604ESA Besleme
Röle Kontrol
PIO

ARAÇ TAKİP ve GSM/GPRS uygualamalarınız için hazır montaj edilmiş devre

Çift Karta SMD olarak montaj edilmiş, ICD veya başka bir programlayıcı ile entegreyi sökmeden programlama. GSM Modem ve GPS antenleri ile birlikte, Şema ve baskı devre şemaları mevcut.

Fiyatı : 200 $

"ze tr" dostum şu sendeki devrenin şemasını ve programlarını paylaşabilirmisin.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri