Girişteki elektrik gücünün yükseltilmesi hk.

peki arkadaşlar bir çok yerde araştırdım inceledim okudum bu yüzden soruyorum;
resimdeki elektrik tasarruf cihazının girişinde ve çıkışında iki adet ayrı aktif sayaç var
aktif gücün hiç bir şekilde değiştirelemeyeceği yazıyor heryerde

bu giriş ve çıkıştaki kWh farkı nereden kaynaklanıyor olabilir?
mesela aklıma gelen bir konu cihaz girişte ve çıkıştaki cosØ değerlerini farklı yapıyor olabilirmi?

cosØ değerini çıkışında resimde gözüken bobinler ile düşürüp akımı yüksek gösteriyor gibi gözüküyor o zaman. fakat bu seferde çıkıştaki sayaç yine aynı kWh i göstermesi gerekmiyormu. girişteki cosØ 0,9 diyelim bu nedenle akım düşük, çıkıştaki cosØ 0,6 diyelim ama akım yüksek sonuçta harcanan aktif gücün aynı olması gerekmiyormu?

pensampermetre haricinde şu anda Enerji analizörü yada formüllerdeki diğer bileşenleri ölçebilecek ölçü aletleri henüz bulamadım.

Sizce başka nasıl sağlanmış olabilir? Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
peki arkadaşlar bir çok yerde araştırdım inceledim okudum bu yüzden soruyorum;
resimdeki elektrik tasarruf cihazının girişinde ve çıkışında iki adet ayrı aktif sayaç var
aktif gücün hiç bir şekilde değiştirelemeyeceği yazıyor heryerde

bu giriş ve çıkıştaki kWh farkı nereden kaynaklanıyor olabilir?
mesela aklıma gelen bir konu cihaz girişte ve çıkıştaki cosØ değerlerini farklı yapıyor olabilirmi?

cosØ değerini çıkışında resimde gözüken bobinler ile düşürüp akımı yüksek gösteriyor gibi gözüküyor o zaman. fakat bu seferde çıkıştaki sayaç yine aynı kWh i göstermesi gerekmiyormu. girişteki cosØ 0,9 diyelim bu nedenle akım düşük, çıkıştaki cosØ 0,6 diyelim ama akım yüksek sonuçta harcanan aktif gücün aynı olması gerekmiyormu?

pensampermetre haricinde şu anda Enerji analizörü yada formüllerdeki diğer bileşenleri ölçebilecek ölçü aletleri henüz bulamadım.

Sizce başka nasıl sağlanmış olabilir? Teşekkürler.

Cosinüsün eksi yada artı değerde olması aktif güce etki etmez.Elektrikli cihazların verim konusunu incelemeniz lazım en verimli cihaz olan transformatörlerde bile verim % 99 lara maksimum ulaşabilmektedir.Verim şöyle hesaplanır verilen enerji- alınan enerji

Yanıldığınız konu şun dan kaynaklanıyor bence girişe ve çıkışa sayaç bağladığınızda farkın oluşması aküden kaynaklanıyor.Motor yada yük belli aralıklarla aküden besleniyor fark bundan kaynaklanıyor.

Yada çıkış gerilimiyle oynuyor az miktarda

örnek : 1000 wattlık bir cihaz bağladığımız varsayalım

1000/220 =4,54 amper akım çeker direnci= 220/4,54 =48,45 ohm olur.

şimdi voltajı 200 volta çektiğimizi düşünelim cihazdaki gücünü gözle fark edemeyiz normal çalışma gibi görürüz ister ısıtıcı olsun ister lamba v.s yük

şimdi değerleri yeniden hesaplayalım 200 x 48,45= 4,12 amper eder formülde yerine koyarsak

4,12x 220= 906 watt 4,54x 220= 1000 watt fark 94 watt yani voltajı az düşürürsek 94 watt tasarruf etmiş olmayız 94 watt düşük güç almış oluruz.saatte 94 watt günlük 2,2 kw tasarruf olmuş gibi olur

şimdi gerçekte tasarruf olmadı çünkü voltaj normalken 1000 watt düşükken 906 watt güç çektik bir hafta çalıştırırsan günlük 2,2 kw bir haftada 15 kw fark oluşur giriş çıkış sayacı arasında bu işin başkada bir esprisi yoktur.Bilmeyen vatandaşı da tasarruf ettik diye kandırırlar.

Son düzenleme:
Peki;
Güç üçgeni formülleri
P=U.Ia.cosØ W (Ia aktif akım)
Q=U.Ir.sinØ VAR (Ir reaktif akım)
S=U.I VA

diyelimki AC 220V monofaze bir motorun boşta çektiği akımı ben pensampermetreden 10A olarak okuyorum.
Motor etiketinide okuyamadığım için cosØ değerini bilmiyorum.

yukarıda yazdığım formullere ölçtüğüm ve bildiğim değerleri eklediğimde;

P=220.Ia.cosØ
aktif akımı ve cosØ yi bilmediğim için net aktif gücü formül ile hesaplayamıyorum

Q=220.Ir.sinØ
reaktif akımı ve sinØ bilmediğim için net reaktif gücü formüle ile hesaplayamıyorum

S=220.10=2200 VA
10A pensampermetre ile kendi ölçtüğüm değer olduğu için net görünür gücü hesaplayabiliyorum.

Sorum şu;
Aktif sayaçlar ölçüm yaparken aktif akım ve cosØ değerlerini nasıl hesaba katıyorlar?

bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba,
Burada yazdığım bir yanlışı farkettim.

Güç üçgeni formülleri
S=U.I VA

bu formullerde Ia (aktif akım) yada Ir (reaktif akım) diye bir bileşen yok. Bütün bu formüllerde hepsi aynı I (bileşke akım), yani pensampermetreden ölçtüğümüz akım. Bu akımın cosØ ile çarpılmış olanı aktif akım, sinØ ile çarpılmış olanı reaktif akım.

Eminim ama, bir kişi daha bunu doğrular ise daha rahat olacağım.

Teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba,
Burada yazdığım bir yanlışı farkettim.

Güç üçgeni formülleri
S=U.I VA

bu formullerde Ia (aktif akım) yada Ir (reaktif akım) diye bir bileşen yok. Bütün bu formüllerde hepsi aynı I (bileşke akım), yani pensampermetreden ölçtüğümüz akım. Bu akımın cosØ ile çarpılmış olanı aktif akım, sinØ ile çarpılmış olanı reaktif akım.

Eminim ama, bir kişi daha bunu doğrular ise daha rahat olacağım.

Teşekkürler.

Verdiğiniz örmek üzerinden hesap yapalım cosinüsfisi 0,80 olduğunu varsayalım.Burada cosinüsfiyi bulursak faz açısını, reaktif gücünü, aktif gücünü ,aktif çekilen akımı ,reaktif akımını çok rahatlıkla buluruz.Sadece cosinüsün bilinmesine de gerek yok sinfi,tanfi,de bilirsek yine bu değerleri teker teker bulubiliriz.

S (görünür güç)= 2200 VA

P (aktif güç ) =1760 Watt

Q (Reaktfi güç)= 440 VAR

I (aktif akım ) = 8 amper

I (reaktif akım)= 2 amper

şeklinde birbirinden ayırabiliriz.Fakat sadece akım ve gerilim bilgisi elimizde var ise o zaman sadece görünür gücü bulabiliriz.Burada reaktif gücü bildiğimiz için akımını içinden çekebiliriz.440/220 = 2 amper

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri