Gerilim ile akım trafosu ayrımı

redskymuscular

Katılımcı Üye
Arkadaşlar MERHABA,

Çalıştığım yerde trafonun gerilim mi akım mı olduğunu ilk bakışta belirleyemedik. Daha detaylı incelediğimizde akım trafosu olduğunu farkettik. Üzerindeki seri numarası ile de
teyit ettik.

Akım trafosu ile gerilim trafosunu şeklen ayıran belirgin bir farklılık var mıdır? Elime almadan söyleyebilmem için.

Sağolun

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Benim gördüğüm trafosu sadece trafo larda elektrik sayaçları için kullanılanlarıydı.İç tarafta ana besleme panosu dahil hepsinde akım trafosu kullanıldığını gördüm.Hem sayaçta hem enerji analizatörlerinde hemde kompanzasyon rölelerinde ben şuana kadar iç tesisatta kullanılan gerilim trafosu görmedim.220/12 veya 380/24 gibi power suply amacıyla kullanılan trafo ve güç kaynakları hariç.Zaten bu trafolarda tesisatta eğer zil devresi varsa veya makine panolarında kullanılır!Ayrıca bir şey daha söyleyeyim kablonun pens ampermetre gibi içinden geçtiği bütün trafolar akım trafosu dur.Benim gördüklerim öyle!Gerilim trafosunda ise voltaj trafonun bir ucundan girer diğer ucundan çıkar!Yani enerji kablosu içinden geçmez akım trafolarında olduğu gibi!Benim gördüklerim bunlar!

teşekkür ederim. bizim yaşadığımız olay ise şuydu. nötr direnç içerisinde sanırım gerilim trafosu yerine akım trafosu konmuş. emin değilim ama tersi de olabilir. dikkatli bir arkadaşımız farketti. şeklen az da olsa birbirine benziyorlardı. ayırmanın kolay bi yolu var mı merak etmiştim.

Akım trafosu devreye her zaman Seri bağlanır.
Gerilim trafosu ise paralel.
En belirgin özellik bu olsa gerek..Şekil olarak benziyorlar fakat asıl olan
bağlantı şekli bence.

teşekkür ederim. bizim yaşadığımız olay ise şuydu. nötr direnç içerisinde sanırım gerilim trafosu yerine akım trafosu konmuş. emin değilim ama tersi de olabilir. dikkatli bir arkadaşımız farketti. şeklen az da olsa birbirine benziyorlardı. ayırmanın kolay bi yolu var mı merak etmiştim.
senin bahsettiğin trafodan hiç karşıma çıkmadı!Orta gerilim trafosu gördüm makine devrelerinde reaktör de denen trafolar gördüm ama akım trafosu şeklinde gerilim trafosu hiç görmedim.

paylaşımlar için sağolun. demekki gelen imalata güvenmeyip akım trafosu mu gerilim trafosu mu üzerindeki numaradan kontrol etmek gerekiyor. işin sağlam olması açısından.

Arkadaşlar MERHABA,

Çalıştığım yerde trafonun gerilim mi akım mı olduğunu ilk bakışta belirleyemedik. Daha detaylı incelediğimizde akım trafosu olduğunu farkettik. Üzerindeki seri numarası ile de
teyit ettik.

Akım trafosu ile gerilim trafosunu şeklen ayıran belirgin bir farklılık var mıdır? Elime almadan söyleyebilmem için.

Sağolun

Akım trafosunun olduğu tesis veya trafo alçak gerilim mi orta gerilim mi? Genelde nötr direnci güç trafolarının ya da jeneratörlerin yıldız noktasına faz toprak akımlarını sınırlamak amacıyla konuyor. Aynı dirence seri olarak bir akım trafosu konuyor ki bunun da amacı koruma rölesine hata akımı bilgisini göndermek.

akım trafoları kablo tipi ise yuvarlak ya da dikdörtgen pencere şeklinde olup içinden güç kablosu ya da bara geçer. Eğer blok tipi ise bu durumda faz akımının akım trafosuna giriş çıkış yapması için 2 bağlantı noktası bulunur ve doğal olarak bu noktaların akım taşıma kapasitesi bağlı olduğu hattın veya çekilen yüke uygun olmalıdır.

Gerilim trafosu ise orta ve yüksek gerilim tesislerinde gerilimi 100/110V faz faz gerilimine düşürür. Bunun için bara veya kablo bağlantı noktasından ince bir kablo/bakır ile gerilim trafosunun bir ucuna bağlantı yapılır. Gerilim trafosunun çoğu zaman alt şaşesi ise nötr noktası olarak şase üzerinden ortak nokta oluşturulur. Böylece gerilim trafosunun devresi tamamlanmış olur. Bunun haricinde sık kullanılmayan tamamen izole faz-faz bağlı gerilim trafoları da bulunmaktadır.

aşağıdaki linkten değişik trafo tiplerini görebilirsiniz.

http://www.alce-elektrik.com.tr/en/indir/katalog.php

Bir fotoğraf ekleseydiniz daha net yanıt verilebilirdi.

teşekkür ederim bilgiler için

Gerilim trafosu ve akım trafosu şekil olarak çok farklıdır. Akım trafosuna iki uç girer hatta bazen hiç girmez bara yada iletken ortasından geçer. Nötr direncinde genelde halka şeklinde akım trafoları kullanılır. Görüntü olarak trafoya benzeyen bir tarafı yoktur: ) İletkene takılmış bir halka gibidir.

Gerilim Trafosu;
faz-toprak-gerilim-trafosu.jpg
images.jpeg

Akım Trafosu; (Sağdaki çift sekonderli akım trafosu)
upload_2016-1-24_2-24-10.jpeg
_3__1.jpeg

7M1lmN.jpg

Şimdi farkı çok daha iyi anlamış olmalısın...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri