gerilim düşmesi

merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacaktı,bir tesisin binaya giriş panosunda 3 fazın gerilim değerleri 230-210 ve 190 volt olarak ölçtüm. Gerilim düştüğü için bazı cihazlar sağlıklı çalışmıyor.Voltaj regulatörü almayı düşünüyorum ama başka bir çözümü varmı acaba

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu olcumler faz ile notur arasindaki degerler fazlar arasini yani
R-S
S-T
T-R
Olcup yazarmisiniz.
Tesisin kurulu gucu nedir.
Tesisi besleyen trafo ile arasindaki mesafe ve kablo kalinligi nedir.
Bunlarda kesit seciminde gerilim dusumu hesabini goz onunde bulundurmuslarmi bakin.
Gerilim dusumu nerden kaynaklaniyor once onu belirlemek lazim.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Şu an ölçme şansım yok ama elektrikçi bağlı bulunduğu trafonun bir fazına fazla yüklenildiği için gerilimin düştüğünü söyledi,trafo mesafesi ve kablo kalınlığından kaynaklansa tüm fazlarda problem olurdu sanırım,ama sadece bir fazın gerilimi düşük.Klimalar çalışmıyo düşük gerilimden dolayı.cevap için tşk

En sağlıklı olan yine voltaj Regülatörüdur.. bence koy bi Regülatör sorun çözülsün hiç uğraşma..

teşekkürler ,bölge edaş ile görüşsem bir fazınızdan gerilim düşük geliyo diye onlar bir çözüm bulurlarmı acaba,giriş akımı 80 A toplam çektiği güç 54 kVA hesapladım. Kaç kVA regulatör almalıyım

Sn egypt'in cevabı gayet güzel ve yerinde. Gerilim düşümünün nedenini bulup alternatif çözümler üretmeden regülatör düşünmek, Doktorun Hastaya teşhis koymadan ameliyata almasına benzer. Gerilimi düşümü problemi yaşayan her abone regülatör alsa regülatörcüler köşe olur.

Sn egypt'in cevabı gayet güzel ve yerinde. Gerilim düşümünün nedenini bulup alternatif çözümler üretmeden regülatör düşünmek, Doktorun Hastaya teşhis koymadan ameliyata almasına benzer. Gerilimi düşümü problemi yaşayan her abone regülatör alsa regülatörcüler köşe olur.
haklısınız galiba ödeme yaptırmak sorun olabilir,tesisat konusunda deneyimim olmadığı için ne yapacağımı bilemedim

Gerilim düşümü Y.G. tarafından mı kaynaklanıyor?, dengesiz yüklenme mi var? Kompanzasyon mu devre dışı kaldı? gevşek bağlantı yada bağlantılar mı var? V.b. bir sürü olası neden/nedenler üzerinde yoğunlaşmadan regülatör alma olayını düşünmemelisiniz. Çözümü basit olma ihtimali olan bir olay için firmayı gereksiz masrafa sokmamak lazım. Firma menfaatleride bir yana olayı milli servet olarak görmek lazım.

Hocam cok haklısınız ama birde gel şu TEİAŞ ekibine bi soralım bakalım hemen gelip arızayla uğraşılar mi.. gelene kadar saçlarımıza aklar düşüyor. Bi keresinde geldiler daireye faz nötr değilde faz-faz vermişler. Prize takılı olan ne varsa yandı. Inanki hic bir şekilde şikayette bulunmadım yine. Kendim cebimde karşıladım...

gerilimi binanın giriş panosundan ölçtüm (380 V) her fazla nötr ayrı ayrı ölçtüğümde farklı değerler,yani dağıtım yapan trafonun sekonder tarafı oluyor,panoda kompanzasyon yapılmış,(kompanzasyon gerilimi 220 de tutarmı?)

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri