Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri

ikayserili

Profesyonel Üye
Benim Programı Geliştirmek için Gerilim Düşümü Bölümüne neler yapabilirim diye araştırma içine girdim. :)
neyse internette Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri ile ilgili formülleri buldum.
kendimce düzenledim bir tablo haline getirdim. bu konuda bilgisi olanlar incelerse inşallah yanlışım yoktur.

belki forumda binlerce kez sorulmuşturda. kusura bakmazsanız.
Kablo Kesit Hesabındaki e değerini hesaplama mı yapıyoruz yoksa örnek olarak %3 gerilim düşümü için 3'mü giriyoruz ?

Ekli dosyalar

• Gerilim_Düşümü_Formülleri.pdf.zip
    3.6 MB · Görüntüleme: 471
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet %e değeri örneğin %3 için 3'den küçük çıkması lazım. %e yerine 3 yazıp paydadaki S yani kesiti çekip bulursunuz bir üst standart kablo kesiti uygundur (Akım kontrolü hesabı uygunsa).
Uzun mesafede kesiti gerilim düşümü, kısa mesafede akım kontrolü hesabı belirler.

Öz İletkenlik Sabitlerinide tabloya yazdım.

adszap.jpg

mesela nyy kablo için(en çok galiba nyy kullanılıyor).
kesitlerin akım taşıma kapasiteleri var. ısınma bakımından kontrolü (I=P/Kök3*U*Cosinüs) formül böyleydi yanlış hatırlamıyorsam.

çıkan sonuca göre akım ile seçilen kablonun akım taşıma kapasitesi karşılaştırılıyor. kapasitesini aşmıyorsa uygun oluyor.

peki bu her kablonun akım taşıma kapasitelerini nasıl hesaplanıyor ?

mesela nyy kablo için(en çok galiba nyy kullanılıyor).
kesitlerin akım taşıma kapasiteleri var. ısınma bakımından kontrolü (I=P/Kök3*U*Cosinüs) formül böyleydi yanlış hatırlamıyorsam.

çıkan sonuca göre akım ile seçilen kablonun akım taşıma kapasitesi karşılaştırılıyor. kapasitesini aşmıyorsa uygun oluyor.

peki bu her kablonun akım taşıma kapasitelerini nasıl hesaplanıyor ?

Kablonun akım taşıma kapasitesini hesaplama diye birşey söz konusu değil,hazır tabloya bakacaksın. Verdiğin formülden talep güçte ne kadar akım çekildiğini bulursun. Kablolardan havada ve toprakta ayrıca döşeme şekline göre çekilebilecek akım değerlerini veren tablo vardır. Yük akımın kablonun taşıyabileceği akımdan küçük olması gerekir. Bunun mukayesesi yapılır. Diyeceksin ki hangi kesitte? gerilim düşümünde bulduğun kesite bakacaksın önce hangi kesit kurtarıyorsa onu seçeceksin.

bakır için nyy kablo kullanılıyor peki alüminyum için nayy'mı kullanılıyor ?
nevşehir'de alüminyum kablo kullanımı görmediğim için bilmiyorum.

alüminyum konusunda fazla bilgim yok. eğer nayy doğrudur diyorsanız. alttaki linkteki kataloğdaki değerleri kullanmayı düşünüyorum.
veya sizin vereceğiniz alüminyum kablo kataloğu varsa daha iyi olur :)

hocam ben programda kabloların kataloğ bilgilerini giriyorum. bakır için NYY'nin normal olanını girdim hep.
sizin öneriniz alüminyum için zırhlı olanı.
yeraltında zırhlı kullanılırmı diye düşündüm birde size soruyum diye yazmayı uygun gördüm.
bide bakır normal, alüminyum zırhlı programda çelişki olmazmı ki ?

hocam ben programda kabloların kataloğ bilgilerini giriyorum. bakır için NYY'nin normal olanını girdim hep.
sizin öneriniz alüminyum için zırhlı olanı.
yeraltında zırhlı kullanılırmı diye düşündüm birde size soruyum diye yazmayı uygun gördüm.
bide bakır normal, alüminyum zırhlı programda çelişki olmazmı ki ?

Aluminyum APEK kablo değerlerinide gir dedim zırhlı kablo falan önermedim :) zaten aluminyum kabloda NAYY veya zırhlısında kablo direnç ve endüktans yani empedans değerleri değişmez çok ufak farklar vardır önemli olan akımı taşıyan kablo kesitidir zırhlı yada zırhsız farketmez.
Programda ne kadar alternatif sunarsan o kadar güzel olur.Ama bu verileri girmek ve hesaplaması beni çok oyalayacak dersen sen bilirsin. Sadece bakır NYY ve aluminyum NAYY değerlerini girmen yeterli olacaktır.
Zırhlı kablo üzerine (baskı) mukavemet gelen yerlerde ve kemirgenlerden koruma amaçlı kullanılır yer altına borusuz olarak da döşenir.

ALPEK Kablo için buradaki formüllerimi kullanıyoruz ?

ALPEK Kablo için buradaki formüllerimi kullanıyoruz ?
Sizin paylaştığınız tablonun sağındada belirtildiği gibi kabloların öz iletkenlik değerleri vardır bunlar kablonun cinsine göre belli sağbit değeri vardır.Alpek kablonun anlamı ASKI TELLİ, DEMET BİÇİMLİ, ALÜMİNYUM İLETKENLİ HAVA HATTI KABLOSU dur.yani maddesi aleminyumdur.Formülde c sağbitinin değeri, tablodan bakarak 35 olduğunu görünüyor.Geri kalan formül aynıdır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri