Gerilim Düşümü Hesabı

Konusu 'Elektrik Genel' forumundadır ve tnunu tarafından 4 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

1. mavikentli

mavikentli Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    elektrik teknisyeni

bir faz için 200/(56*kablo kesidi*220 karesi) bu işlemden sonra (uzunluk*watt)
    üç faz için 100/(56*kablo kesidi*380 karesi)bu işlemden sonra(mesafe*watt) böyle hatırlıyorum siz yinede iyice araştırın yanlışlık olmasın
    Entes
    Entes
  2. emir

emir Paylaşımcı üye

Beğenilen Mesajları:
    172
    Ödül Puanları:
    128
    Meslek:
    Test Mühendisi
    formülden ziyade şimdi sözlü olarak anlatmak gerekirse. akım taşıyan kablolar kendi dirençlerinden dolayı ( ki bu dirence iletkenin ham maddesi, kesiti ve uzunluğu etki eder ) akımı verdiğiniz ucundan aldığınız uca gelinceye kadar o dirençlerde bir miktar akımın hızı azalır. akım azalmaz. sadece akımın hızı azalır. akımı fırlatılan bir taş , gerilimi ise o taşın hızı olarak düşünün. taşı eğer çok uzağa fırlatıyorsanız eğer taşın miktarı değşmez amahızı değişir. aynı durum diyebiliriz
  3. sonzey33

sonzey33 Üye

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Endüstriyel elektronik
    Aşağıda yazdığım bilgilerin yardımdı olacağını düşünüyorum şimdiden iyi çalışmalar...;)

MÜSAADE EDİLEN GERİLİM DÜŞÜMÜNÜN %DEĞERLERİ
    3- Alçak gerilim şebekelerine ,şebeke irtibat hattı (branşman hattı) yani sayaç ile enerjinin alındığı şebeke arasında %1,5 alınır.
    4- Alçak gerilimli şebekelere ait hatlarda ,dağıtım panosu ile uzaklık veya yük yönünden en kötü şartlı nokta arasında kalan yerde %5 dir.
    5- Orta gerilimli hatlar ve şebekelerde % 10 a kadar alınabilir.
    6- Yüksek gerilimli hatlarda ve şebekelerde ise % (2,5-5)arasındadır.
    7- Donanma ve bahçe aydınlatmasının beslenişi ,müstakil olarak yerleştirilen bir trafo postasına ait dağıtım panosundan yapılıyorsa,en kötü şartlı lambaya kadar olan yerde %5,binalardan herhangi birine ait tablodan yapılıyorsa %1,5 olarak alınmalıdır.
    GERİLİM DÜŞÜM TABLOSU

%e 380 volt için 100xLxN / KxSxU kare( 380 nin karesi)
    %e 220 volt için 200xLxN / KxSxU kare( 220 nin karesi) aynı formülleri 24 ve 42 vol içinde kullanabilirsin...

%e: Gerilim düşümü (yüzde) S: İletken kesiti (mm2)
    L: Hat mesafesi (m) U: Gerilim (Volt)
    N: Güç (kW) K: İletkenlik Katsayısı (m / mm2)(56)
  4. sado06

sado06 Uzman Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    208
    Meslek:
    ELEKTRİK TEKNİKERİ
    %e=0,0124xLxN / S= < 1,5V üç fazda gerilim düşümü formülü
    %e=0,074xLxN / S=<1,5V tek fazda gerilim düşümü formülü
    BU FORMÜLLERİ KULLANIYORDUM TEDAŞDA KABUL EDİYORDU.
  5. sezen__dogan

sezen__dogan Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3

Sayın Sado,

Sonzey arkadaşımızın formülüyle seninki zaten aynı,Tedaşın kabulü bundandır.Senin formülündeki 0,0124 dediğin değer ana formüldeki 100/(56*380*380) den gelmedir.Tabi bakır kablo kullanıyorsanız geçerli bu 0,0124,Aliminyum kablo için 56 değil kendi değerini almamız gerekmekte yani 35...
  6. acdeem

acdeem Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar bu şekilde mesajlar yazmayalım konu üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin daha sonra arayan birilerine illaki faydası oluyor.
  7. the electric

the electric Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Elektrik Teknikeri
    güzel yorum olmuş :))
  8. agir_abi

agir_abi Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    100PxL/KSUkare
  9. sukahan

sukahan Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ben 1987 den bu yana proje ciziyorum sizin yazdıgınız yüzde gerilim düşümü ile hesaplıyordum.2011 yılında tedaş a onay icin gönderdigim projeler gerilim düşümü eski yöntemlerle yapılmıştır diye iade edildi.gerilim düşüm hesabında yeni bir formulmü bulundu bana yardımcı olursanız sevinirim
  10. koklaacaktım

koklaacaktım Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

İletkenlik katsayısı olan "K" bakır için 56, peki alüminyum için kaç acaba alpek kablo için gerilim düşümü yapmam gerekiyorda..Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sayfayı Paylaş