Gerçek Akım ve Gerilimi bulmak için, True Rms özellikli Multimetre Gerekli mi ?

mt8

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Elimdeki ( tt t-echni-c v c97) multimetrenin doğru düzgün amperi ölçemediğini fark ettim. Haliyle multimetre arayışı içine girdim. Tru Rms Diye bir tabirle tanıştım. Tam anlayamasamda az çok true rms nin ne işe yaradığını anladım. Gerçek akımı bulabilmek çin True Rms almak zorunda mıyım ? bunu sormak istedim.
Benim ölçü aletindeki hata şöyle; Bir yük kaynağının ne kadar watt harcadığını bulabilmek için AC amperini ölçüyorum. Multimetre A bölümünde " 00,36 Amper " olarak gösteriyor. Multimetre mA bölümünde " 00,09 mA" olarak gösteriyor. Arada tutarsızlık ve dengesizlik var. Bu nedenle.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1- Ölçü aletlerinde küçük değeri büyük kademede ölçerseniz standart sapma hata değeri büyür. Bu nedenle uygun kademede ölçülmesi gerekir. Ölçülen değeri kestiremiyorsanız büyük kademeden başlayıp okunan değere göre kademe küçültürsünüz.
2- True RMS'nin anlamını öğrendiyseniz gerekliliğinide anlamışsınız demektir.
3- Kaliteli True RMS ölçüm yapan bir pensamermetre almanızı tavsiye ederim.

Uni-t 61 e eger pahali gelirse uni-t 61d cok guzel tavsiye ederim

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kulanmış olduğunuz cihazı ben de uzun süre kullandım ve sıkıntı yaşamadım. A ve mA kademelerini değiştirdiğinizde ölçü aletine takılan prob giriş yerlerini de uygun olanı ile değiştiriyormusunuz?

..mA bölümünde " 00,09 mA" olarak gösteriyor. ..
Amper uçlarında ve mA uçlarında ayrı ayrı sigortalar olur.
Muhtemelen sigorta devreyi kesmiş.
Uygun değerde sigorta ile değiştirip deneyin.
Çok küçük değerde akım ölçümlerinde iç direnci olabildiğince küçük ( teoride sonsuz küçük ) olması gerekir.
A- mA ölçen digital cihazlar aslında mV ölçer.
Değeri belirli bir direnç üzerinden geçen akımın oluşturduğu gerilim düşümünü ölçerler.
Düşük değerlerde bu direncin değeri " kendine göre yüksek " olur ( 0.01~~0.1 gibi ).
Yani ölçen tarafın okuyabileceği kadar yüksek.
Bu şu demektir.
Temek kural , ölçülen sistem ölçen sistem tarafından mutlaka etkilenir.
Devreye seri olarak girilen ampermetrenin iç direnci devreyi etkiler ve ona eklenir dolayısı ile daha az akım geçer .
Bu durumda gerçek değeri göremezsiniz.
Amper metrenizin iç direncini biliyor iseniz hesap yapmalısınız.
İç dirençin düşük olduğu daha yüksek akım kademelerinde bu etki az olduğu için daha yüksek akım değerleri okunur .
Lakin hassas ölçüm olmadığı için alt kademelere inince az daha az akım okunur .
Fakat bu değer yazdığınız kadar olamaz !
Mesela 0.36A >> 351mA gibi okunabilir .
Genel olarak 0-200 gibi kademeler olur.
Yani 0.36A lık değer , mA kademesi için yüksek bir değer...
Şebeke gibi frekansı ve dalga şekli belirli ve sabit ölçümlerde true rms ye pek gerek yoktur.

• Beğen
Tepkiler: mt8
Kulanmış olduğunuz cihazı ben de uzun süre kullandım ve sıkıntı yaşamadım. A ve mA kademelerini değiştirdiğinizde ölçü aletine takılan prob giriş yerlerini de uygun olanı ile değiştiriyormusunuz?

Merhama, senin dediğin gibi değiştirdiğim anda mA sigortası devreyi kesiyor. Halbuki mA bölümü 400 mA ya kadar ölçüm yapabileceğini yazmış. Bende propları değiştirmeden yani kırmızıyı A bölümünde tuturak ve AMPER olarak ölçüyorum. Böyle oluncada 00,36 amper gösteriyor. Sadece düğmeyi çevirerek mA ya alınca 00,09 mA gösteriyor. İşte burası tutarsız.

Prop A kademesinde iken komütatörü mA e getirdiğinizde sağlıklı bir ölçüm alamamanız çok normal. Belki mA kademesindeki sigorta da problem olabilir, ama doyum noktasına yakın bir değer geçiyor üzerinden belki de bu yüzden kesmiştir, yada alıcı ilk anda 400 mA den daha fazla akım çekiyor olabilir.

Uni-t 61 e sipariş verdim, bakalım 1 aya kadar gelir herhalde. Yurt dışı.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri