GEMİDE KURUTMA MAKİNASI 50 HZ

nitekser

Üye
Elimizde 220 volt 50 hz çalışan çamaşır kurutma makinsı var , bu cihazı gemiye montaj yapacağız fakat gemide 220 volt 60 hz olduğundan dolayı cihaz çalışırmı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
50-60 Hz motoru olan makinelerde devir sayısının değişmesine neden olur. Bunun haricinde herhangi bir mahsuru yoktur.

Devir değişim oranı doğal olarak 5/6'dır. Yani dizayn değerine göre yaklaşık %17 cıvarında bir yavaş dönme söz konusudur.

Bunun haricinde makinenin frekans nedeniyle arıza yapması vs gibi bir ihtimal yoktur.

50-60 Hz motoru olan makinelerde devir sayısının değişmesine neden olur. Bunun haricinde herhangi bir mahsuru yoktur.

Devir değişim oranı doğal olarak 5/6'dır. Yani dizayn değerine göre yaklaşık %17 cıvarında bir yavaş dönme söz konusudur.

Bunun haricinde makinenin frekans nedeniyle arıza yapması vs gibi bir ihtimal yoktur.

hocam hızlı döner bence. sıkınıtı olup olmama durumu makinanın dizaynıyla alakalı degil mi?

Bende Ali'ye katılıyorum. Elektrik motorunun Frekansı arttıkça hızıda artar.

Ayrıca,
Bu çamaşır makinasında 60Hz'e göre dizayn edilmemiş elektronik kart veya trafo varsa zarar görebilir.

60 Hz olunca bence sıkıntı çıkar mekanik aksam 50 Hzdeki değerlere göre ayarlanmıştır. Hız olarakta daha hızlı dönecektir.

Haklısınız daha hızlı döner. Düzeltiyorum.

Ancak elektronik kartın zarar görmesi gibi bir sorun olmaz. Elektronik kartlar DC ile çalışır. Trafo vs varsa hiçbirşey olmaz. 50 veya 60 Hz gibi değerler doğrultucularda hiçbirşey ters etki yapmaz. Dikkatinizi çekerim burada kHz veya Mhz demiyoruz. Hz diyoruz!

Mekanik aksam ile ilgili görüşe de katılmıyorum. Hiçbir makine kayış kasnak sistemi doğrudan 50 Hz'de dönecek buna göre hesap yapalım diye dizayn edilmez.

Nitekser;

Siz nasıl istiyorsanız öyle yapın. Ama makinenize hiçbirşey olmaz. Sadece aklıma şimdi geldi. Garanti kapsamında ne olur onu bir sormanız lazım. Bu durumda olasi bir arızada garanti kapsamına almayabilirler.

Bunun teknik açıklamasını yapamazlar ama almayabilirler. Arabaya park sensörü taktın diye klima arızasına bakmayan servis biliyorum. Gerisini sen anla artık...

Haklısınız daha hızlı döner. Düzeltiyorum.

Ancak elektronik kartın zarar görmesi gibi bir sorun olmaz. Elektronik kartlar DC ile çalışır. Trafo vs varsa hiçbirşey olmaz. 50 veya 60 Hz gibi değerler doğrultucularda hiçbirşey ters etki yapmaz. Dikkatinizi çekerim burada kHz veya Mhz demiyoruz. Hz diyoruz!

Mekanik aksam ile ilgili görüşe de katılmıyorum. Hiçbir makine kayış kasnak sistemi doğrudan 50 Hz'de dönecek buna göre hesap yapalım diye dizayn edilmez.

Nitekser;

Siz nasıl istiyorsanız öyle yapın. Ama makinenize hiçbirşey olmaz. Sadece aklıma şimdi geldi. Garanti kapsamında ne olur onu bir sormanız lazım. Bu durumda olasi bir arızada garanti kapsamına almayabilirler.

Bunun teknik açıklamasını yapamazlar ama almayabilirler. Arabaya park sensörü taktın diye klima arızasına bakmayan servis biliyorum. Gerisini sen anla artık...

benim hiç elektronik deneyimim yok ama düz mantık yürütüyorum şimdi. dc güç için bu alette ac-dc converter var dimi? bu konverter da da ekipmanlar 50 hz e göre dizayn edilmiş. bi sıkıntı çıkmasın? yada ben tamamen saçmalıyorum. :D

Demiröven arkadaşım,
Elektronik kart derken genel konuştum. AC 220V girişli switchmode beslemeli bir kontrol kartı varsa diye düşünmüştüm.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri