Gece gece elektriksiz kaldım

Umut_93

Üye
Arkadaşlar az önce elektriklerim gitti.Tek odada kalıyorum odada 3 lü prizde ufo ve televizyon bağlıydı.Başka bir prizdede laptop vardı.Hepsi çalışıyordu.Bir ara ufoyu kapattım tekrar açayım derken elektrikler gitti.Evin içindeki şaltellere baktım hepsi kalkık.Apartmanda elektrikler var.Apartman girişindekine baktım onlarda kalkık.Ama elektrik yok şu an evde.Bende sıkıntı olmasın apartmandaki şalteri kapattım.Sorun ne sizce kablolar filanmı yandı.Pek anlamam bu işlerden.Elektrikçi maliyeti ne kadar olur?Öğrenciyim konyada bu aralar param yok ona göre.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
geçmiş olsun, gece gece birşeyi kurcalama yarın elektrikçiye git baksın, pek anlamam diyosun. ve çok birşey tutmaz tahminimce

Mutlaka bir yerden atmıştır. Evdekileri indir tekrar kaldır, kaçak akım falan varsa onu kontrol et. Anında attıysa kablolar yanmamıştır ya da koku falan alırdın yanık olsaydı. Ama aşağıda bir sorun olmuş olabilir. Aşağıya inip koku var mı yok mu, inik şalter var mı tekrar bak ve senin evinkini biliyorsan bir indirip tekrar ver bakalım. Elektrikçi malzeme kullanmazsa heralde bir 50 TL falan alır ama seninki basit bir şeye benziyor. İstersen yat, gündüz gözü ile tekrar bakarsın:)

Senin işini elektrikçi halleder parasınıda söyler.

buyuk ihtimal ile sigortan yanmistir giris sigortasi yetersiz ise helede adi bir marka ise normal tek ufo ve pc kablolari yakmaya yetmez tabi baglanti hatalari dusuk kesit gibi sorunlarda olabilir ama sanirim sigortan yanik her kesin dedigi gibi yarin bi elektrikci carirsin yapar gecmis olsun

sayacın hem girişinde hem çıkışında 2 ayrı sigorta vardır
onları indir kaldır
sakat sigorta kalkık olsada iletmeyebilir

konunun tarihine göre geç kaldım ama bir tecrübemi paylaşayım dedim çoğuzaman elektrik yok diye gittiğim arızalarda sigorta panosunda 1 sigorta ters takılmış oluyor attığı zaman diğer sigortalarla beraber yukarda görünerek atmamış gibi görünüyor.

zaten sigortayı Kapamaya ( elektriği vermeye ) sizi zorlar açıcakken ufak bi dokunma yeterli oluyor yardımcı olabilir :)

yanık kokusu yoksa büyük ihtimalle (sigorta) şalter yanmıştır. iletmiyordur mandalı takılı kalmış olabilir.hatta bağlı olan sigortaları tek tek indirip tekrardan kaldırıp besleyin

Ufoyu kapatıp açtıktan sonra elektrikler gitti demişsiniz büyük bir ihtimal ufoda bir sorun var kısa devre olabilir eğer pek anlamıyorsanız elektrikçi bakması makul olur elektrikle şakaya gelinmez

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,851
Son üye
KürşatCetiner

Yeni konular

Geri