günlük 80w ihtiyaç için solar güneş paneli sistem kurulumu ?

tahsins

Üye
selamlar arkadaşlar.
elektrik bilgim zayıf. sadece şarj aletlerini çalıştırabilecek güneş enerjisi ile çalışan bir sistem yapmak istiyorum.
kullandığım şarj aletlerin hepsi doğru akımla çalışan ve tüm gün çalışsada toplamında 80w civarı elektrik tüketen aletler.
sistemi 1 gün yedeklemeli olarak yazdım. yani hava 1gün açıksa 1gün kapalı gibi.
bende internetten yaptığım araştırmalarda bana uygun olan solar sistem olarak alttaki sonuca vardım.
aküyü derin şarj yapma durumu yok sistemin. demeraj yapan motorumuzda yok. bu yüzden kuru akü tercih ettim. siz ne dersiniz akü bu ? jel mi kuru akümü ?

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/t-tec-12v-18ah-bakimsiz-kuru-aku-123572483

!!! siz değerli abilerim ve kardeşleriminde bu sistem ve akü seçimim ile ilgili yorumunu almak isterim. !!!

1ad 50w polikristal panel (kargo dahil 129tl. 2,78 amper)
http://www.ertekinenerji.com/catego...neli-yuksek-verim-25-yil-garanti-kargo-bedava

1ad 18ah bakımsız kuru akü (kargo dahil 78 tl )
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/t-tec-12v-18ah-bakimsiz-kuru-aku-123572483

1ad 10ah orbus şarj kontrol cihazı (kargo dahil 80 tl)
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/orbus-10a-solar-sarj-kontrol-cihazi-125631096

toplam 300tl civarı tutuyor

!!! siz değerli abilerim ve kardeşleriminde bu sistem ve akü seçimim ile ilgili yorumunu almak isterim. !!!

saygılar

kimse yorum yapmayacakmı arkadaşlar ?

50watt gunes paneli x 6 saat guneslenme 300wattsaat enerji.

akunuz 12 volt olursa ve 18 Ah luk olursa akunuz nominal sarj voltajını 13.5 kabul ediyorum. Akunuze sarj ederken maksimum 1.8 A vermelisiniz. (18A/10) . Bu durumda akunuze saatte 13,5 Vx 1.8A x 1 saat =24,3 waatsaat enerji sarj olur. yani gunes paneliniz akunuzu sarj etmeye yeterli gozukuyor. 12x18=216wattsaat enrji verebilir akünüz. bir gunde toplam 80 watt harcıyorsunuz akünüzde ihtiyacınızı karşılamaya yeterli. sarj aletinizin maksimum çıkıs akımı 1.8 A den fazla olmamalı akünüzün güvenli koşullarda sarj olması için. 10 A lik sarj aleti diyorsunuz eger akımı kıstlanamıyorsa bu sarj aleti akünüz için uygun değil. daha küçük çıkış kapasitesi olan bir sarj aleti lazım. sarj aleti hariç sisteminiz uygun gözükmekle beraber benim kafamda net olmayan bazı durumlarda var ki bunu paylaşmak isterim boylece tecrübesi olan arkadaslardanda hep beraber öğrenmiş oluruz.

1. Akümüz sarj olurken sarj voltajı atıyorum 13.5 volt olsun. 18Ah lık akümüz var sarj akımımız 1.8 amper. Gunes panelimiz 50wattlık. Akümüz 13.5voltx1.8 Ax1 saat =24,3wattsaat enerji sarj eder bu durumda. Ama gunes panelimiz 50wattlık. Gunes panelinin ürettiği fazla enerji nereye gider? yokse günes paneli verebileceği maksimum gucu asmamak üzere biz ne oranda enerji çekersek ondan o kadar mı üretir? """eger durum bu ise 50 wattlık panel sizin amacınız icin fazladır.""""" """"25 wattlık veya 30 wattlık panel yeterlidir.""""

2. guneslenme suresinin 6 saat oldugu durumlarda akümüz boş kabul edersek akümüzü full sarj edemeyiz değil mi ? gunes paneli 6 saatte 50x6 =300wattsaat verir. panelin kapasitesi akü için yeterli gözüküyor. (akü kapasitesi 216wattsaat cunku) ama bizim akümüzün sarj süresi
surekli 1.8 A versek bile 216/24,3=8,88 saat. ama bizim gunes panelinden enerji alabildiğimiz süre 6 saat.

sonuc olarak bu durumda ben 25 wattlık gunes panelini daha mantıklı buluyorum. Sordugum 2 soruya kendimin verdiği cevaplarla. Ama işin doğrusunu tecrübe eden birisi paylaşırsa memnun olurum.

cevap için teşekkürler.
bu "akü amperinin 10/1 i ile şarj edilir" kuralına göre 6 saatte aküyü full doldurmamız imkansız.
ama güneş panelinden sabah ve akşam saatlerinde de düşükte olsa akım geliyor. amper az olsada akü şarjını arttıracaktır.
benim internette gördüğüm hesaplamalar güneş enerjisi panellerinin watt gücünü ampere çevirerek yapılıyor. panelin watt ı 18e bölünce şarj kontrol cihazına verebileceği max amper ortaya çıkıyor.
yani 50w panel / 18 = max 2.7 amper verebilir.
yani panelimiz en verimli güneşte şarj kontrol cihazımıza 19v 2.7a yollar. şarj kontrol cihazı bunu 14.4v 2.7a ya düşürüp aküyü şarj eder.
bu arada şarj kontrol cihazı akü tam olarak bitirmiyor hiçbir zaman. akü voltu 10v lere düşünce elektriği kesiyor. yani şarj süresi hesaplarında bunuda göze almak lazım.

sizin sisteminizde akunuz hiçbir zaman boşalmaz. 80 watt harcıyacaksanız bunu 1.8 amper ve 14.4 voltluk sarj aletiyle 14,4*1,8x1 saat= 25,92 wattsaat 80 watt/25,92 wattsaat=3,08 saatte akunuz dolar. daha doğrusu harcadıgınız 80 wattlık miktar dolar. saatte akuye 25 watt basarsınız yani 50 wattlık panel fazla. 30 wattlık işinizi görür.

gunde 80 watt harcarsanız akuyu hıç sarj etmeseniz dahi sizi 2.5 gun idare eder tam boşalana kadar.

Merhaba,
Solar panelin voltajını göremedim,yoksa ben mi gözden kaçırdım?

Merhaba,
Solar panelin voltajını göremedim,yoksa ben mi gözden kaçırdım?
"""50w panel / 18 = max 2.7 amper verebilir. """

18 voltluk mus sanırım ama voltajı cok önemli değil bence. panelin cıkıs voltajına uygun sarj aleti alındıgı sürece tabi.

18 volt ise tamamdır.Arkadaşın hesaplarına katılırım.Kolay gelsin.

sizin sisteminizde akunuz hiçbir zaman boşalmaz. 80 watt harcıyacaksanız bunu 1.8 amper ve 14.4 voltluk sarj aletiyle 14,4*1,8x1 saat= 25,92 wattsaat 80 watt/25,92 wattsaat=3,08 saatte akunuz dolar. daha doğrusu harcadıgınız 80 wattlık miktar dolar. saatte akuye 25 watt basarsınız yani 50 wattlık panel fazla. 30 wattlık işinizi görür.

gunde 80 watt harcarsanız akuyu hıç sarj etmeseniz dahi sizi 2.5 gun idare eder tam boşalana kadar.
kesinlikle haklısınız. akü amperinin 10/1 i ile şarj edilir kuralına göre 18a bir akü 1.8a ile yani 30w güneş paneli ile şarj edilmeli. ben 50w panel yazmışım yani bayaa fazla yazmışım.

yalnız şöylede bir durum var. aşağıdaki linkte arkadaş "araç aküleri ah sinin %40 ına kadar ah ile şarj edilir" demiş. "yoksa araç aküleri 10/1 e göre şarj edilseydi akü 3-4 marşa basmaya akü biterdi" demiş.buda ilginç bir durum.
http://forum.donanimhaber.com/m_41679918/f_//tm.htm#56787204

birde sitelerdeki hazır paketleri inceliyorum.

mesela aşağıdaki linkte adam 60w panelle 18ah akü kullanmış.(akü ah sinin 10/2 siyle şarj yapmış)
http://www.tarimbaba.com/U858,24,gu...-5-eko-paket-60-watt-gunes-paneli-sistemi.htm

bu linktede 100w panele 36ah akü tavsiye edilmiş. (buda akü ah sinin 10/1.8 gibi bir ah ile şarj edilmiş)
http://solarenerji-acarkaptan.blogspot.com.tr/2012/04/evimizi-gunes-enerjisi-ile-aydinlatalim.html

Son düzenleme:
normal olarak sağlıklı bir sarj için 10 da biri denir. ama fazla akımlada sarj edilebilir. aküyü çok ısındırmadan, kısa süreli, veya akü ömrünü azaltma pahasına, akünün içindeki kimyasalı bozma pahasına gibi yuksek akımlarla sarj edilebilir. güvenli ve akü ömrü açısından tavsiye edilen 10 da 1.

olay tamamen ihtiyac olunan enerjiyle alakalı. paneliniz büyük akünüz küçük size cok enerji lazım. o zaman panelden çok enerji çekip yüksek amperle sarj ediyorsunuz.
bütün hesapları ihtiyacınız olan enerji , bu enerjiyi karşılayabilecek panel, ve karşılanan bu enerjiyi gerekli sürede depolayabilecek akü şeklinde hesap yapın.

dediğim gibi aküleri fazla akımla sarj edebilirsiniz. akü ömründen fedakarlık edersiniz. fazla akım verirseniz akünüz ısınır, kimyasalı bozulur, veya yanar, patlar gibi.

hızlı sarj yapıyorsanız sisteminizde akıllı bişeyler olmalı. ama şarjı , ısıyı .....falani filanı kontrol eden bir sistem, ama bu işi bizzat takip eden bir adam gibi.

akü ısınmıyorsa, içindeki malzeme zarar görmüyorsa, şarj sistemi akıllı ise, herşeyi kontrol ederek sarj yapıyor ise hızlı şarj, yüksek akımla sarj.... yapılabilir. arabalarda akü o şekilde sarj ediliyor olabilir. kontrollu bir şekilde yüksek akımla sarj yapılabilir yukarda da dediğim gibi.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri