Güneş pili ile akü şarjı yardım

Elimde 5 watt bir güneş pili ile 6 volt 4 ah akü var. Bu aküyü ben bu güneş pili ile nasıl şarj ederim? Cevaplarınızı bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Direnç ile voltajı düşürebilirim ama güneş pili sabit akım veya volt vermiyor bana voltajı 7.2 de sabitleyecek ve de 7.5 olduğunda akımı kesecek bir devre lazım.şimdi ben bu devreyi yapmak istesem zor mu olur ? Hazır satılan bu tür devreler var mı?

Daha küçük akımlı olanlar var mı veya basitçe yapabilceğim bir devre ?

Bizde 10A den daha küçük akımlı şarj regülatörü yok ne yazık ki ancak sistemde 10A kullanılmasında bir sakınca yok hem ileride paneli büyütmek isterseniz (10A e kadar akım veren başka bir panelle değiştirip) aynı şarj reg. ile devam edebilirsiniz.

Bizde 10A den daha küçük akımlı şarj regülatörü yok ne yazık ki ancak sistemde 10A kullanılmasında bir sakınca yok hem ileride paneli büyütmek isterseniz (10A e kadar akım veren başka bir panelle değiştirip) aynı şarj reg. ile devam edebilirsiniz.

Şöyle bir sorum olacak mesela piyasada satılan şarj kontrol cihazlarının en büyüğü gördüğüm kadarı ile 50 ah. Peki ben bir 1500 wattlık güneş paneli sistemi kurmayı düşünürsem, bu sistem yaklaşık olarak 1500 / 17 = 88 ah. peki şarj kontrol cihazı en büyüğü 50 ah olduğuna göre bu sistem aküleri nasıl şarj edecek? yanlış bir hesabım mı var? Bu konuda yardımızını bekliyorum.

Sayın abuzerefendi.
100 w.lık panellere kadar 12 v. olur. 200 w. paneller 24 v. olur. 12 v. olan boşta 17-18 v. gösterir, yüke binince 13-14 lerde akü şarj eder. Aynı şekilde 24 v. olan da boşta 34-35 v. gösterir, yüke binince 24-25 lere düşer.

Elinizdeki paneller 12 v. ise ikişer ikişer seri bağlayıp 24 v. olarak kullanırsınız. Her grubu da diğer grupla paralel bağlarsınız. Oluşan grubu da ikiye bölerek 2 ayrı şarj cihazı kullanırsanız herbirine düşen akım azalacaktır.

Şöyle bir sorum olacak mesela piyasada satılan şarj kontrol cihazlarının en büyüğü gördüğüm kadarı ile 50 ah. Peki ben bir 1500 wattlık güneş paneli sistemi kurmayı düşünürsem, bu sistem yaklaşık olarak 1500 / 17 = 88 ah. peki şarj kontrol cihazı en büyüğü 50 ah olduğuna göre bu sistem aküleri nasıl şarj edecek? yanlış bir hesabım mı var? Bu konuda yardımızını bekliyorum.

ŞEF yanıt vermiş zaten dediği gibi birden fazla şarj kontrol cihazı kullanılıyor bu gibi durumlarda. Bir de mesela bizdeki şarj kontrol cihazları hem 12V hem 24V için otomatik olarak algılayarak çalışıyor. Yani aynı cihazı isterseniz 12V luk sistemde ister 24V luk bir sistemde kullanabiliyorsunuz. Bunun da şu avantajı var: sistemi büyüttüğünüzde sistem voltajını 12V dan 24V'a çıkarıp şarj regülatörü ile karşılayacağınız maksimum panel gücü limitini herhangi bir cihaz ilavesi olmadan iki katına çıkarmış olursunuz.

Sayın abuzerefendi.
100 w.lık panellere kadar 12 v. olur. 200 w. paneller 24 v. olur. 12 v. olan boşta 17-18 v. gösterir, yüke binince 13-14 lerde akü şarj eder. Aynı şekilde 24 v. olan da boşta 34-35 v. gösterir, yüke binince 24-25 lere düşer.

Elinizdeki paneller 12 v. ise ikişer ikişer seri bağlayıp 24 v. olarak kullanırsınız. Her grubu da diğer grupla paralel bağlarsınız. Oluşan grubu da ikiye bölerek 2 ayrı şarj cihazı kullanırsanız herbirine düşen akım azalacaktır.

Çok teşekkür ederim cevap için peki 2 farklı şarj kontrol cihazı kullanacağız da bu cihazlar birbirine doğru akım geçirmezler mi? yani ne bileyim akülere gelecek olan akım 2 cihaza da zarar vermez mi?

Mesela evlerde 2 tane fazı birleştirmeye kalkarsanız yanarsınız diyorlardı arkadaşlar. öyle bi sıkıntısı yok mu onun?

Şarj kontrol cihazındaki diyotlar bu dediğinizi engeller. Yani birbirini etkilemesini önler.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri