Güneş Paneli ile Cep Telefonu Şarjı ve Göstergesi

Nikolayco

Üye
Arkadaşlar selamlar,

Daha önce Çin'den aldığım 2 adet 5v 450Ma güneş panelleri ile cep telefonumu şarj etmek istiyorum. Güneş panellerini birbirine seri şekilde bağladım. + kutupları birleştirdim, - kutupları birleştirdim bu şekilde 5v 900ma bir kaynak elde ettiğime inanıyorum. Bu doğru mu? yoksa her + kutuba bir diyot mu kullanmam gerekiyor? Diyot olarak da 1N4007 kullandım 0,20v gibi bir kayıp yaşıyorum diyot başına.
Yanlışım varsa düzeltmemde yardımcı olur musunuz lütfen..

Buna ek olarak da bir led yardımı ile üretim göstergesi yapmak istiyorum. Yani güneş panellerinin ürettiği elektrik 4,5v üzerinde ise led yansın 4.4v düşer düşmez led sönsün istiyorum veya basit bir devre olursa(çok fazla elektronik bilgim yok söylediğiniz veya vereceğiniz malzeme listesi ile bir devre kurmaya çalışacağım) bir pot. ile 4,5v - 5,5v arası bir ayar yapayım. Belki hoşuma gitmezse daha sonra pot. yardımı ile 5v a ayarlarım düşüncesindeyim. Aynı zamanda çok fazla akım çekmezse muhteşem olur. 900ma gücüm var, mümkün olduğunca fazla cep telefonuna göndermek istiyorum doğal olarak.

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler şimdiden...

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kimse kalmamış anlaşılan forumda, önceden bu tip konulara cevap verilirdi :(

bilgim dahilinde ben cevap veriyim.
Güneş Paneline Diyot bağlamanızın sebebi nedir ? Güneş Panelleri DC Akım verdikleri için Diyot ile doğrultmanıza gerek yoktur.

Elinizde olan Panelleri Seri Şekilde Bağlarsanız = Volt, Parelel Bağlarsanız = Akım Artacaktır.

Bataryanıza zarar vermemek için Bataryanın üzerinde yazan değeri fazla geçmeyiniz. bu konuda arkadaşlar % değerleri paylaşmıştı. şu an aklımda değil.

Amacim panellerdeki voltajlarin birbirine karismamasiydi. Buna gerek varmi tam olarak bilmiyorum tabiki

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Panelleri birbirine seri degil paralel baglayin.
Elinize bir voltmetre alarak panelleri farkli acilardan gunese dogru tutun. Bu sekilde voltajdaki dalgalanmayi gorursunuz.
Eger stabil sekilde 5 volt alabiliyorsaniz. Dogru doldasiniz demektir.
İki test olarak. Paneliniz cikisina bir ampermetre ve herhangi bir cihaz baglayin bu cihaz fan olabilir yada ampul vs olabilir.
Yine panele degisik acilardan yon vererek akim olcumu yapin ne kadarlik bir degiskenlik arz ettigini ve 900 mah uzerine cikip cikmadigini kontrol edin.
İkinci testten de panelleriniz gecerse telefon baglama kismini ondan sonra dusunun

Kendimden ornek vereyim. Size gore daha basit birsekilde
Elimde 12 voltluk bir panel var akim degerini hatirlamiyorum fakat bayagi yuksekti sanirim. Ben bu panelin cikisina otomobilde kullandigim 12 volt cakmak grisine takilan sarj aletini bagladim. Bu sekilde iphone cep telefonu sarj etmeyi basardim. :).
Darisi size.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Turkce siri ayaklanmasi. Destekleyin beniiii.

solar panelle direk telefonu şarj edemezsın ama akü takarsan solar panele akü şarj olur doldurduğun akuylede telefonunu şarj edersın zaten böyle devrelerde var çin malı pıyasada ıstemedığın kadar solar panel içinde şarjli pil doldurduktan sonra telefonuna takıyorsun şarj edıyor geçen yıl ben hedıye olarak aldım bır köyde arkadaşlara kargo harıç 16 tl tanesı çeşitli telefonlara bağlanan kabloları var kutuda elde yapacağım dersen ondan ıyısını yapamazsın o fiyata bence uğraşmayada değmez hobi olarak kendı cıhazımı yapcam dersen o başka solar panele dıyot bağlarsan 0.7 volt dıyot duşurur voltajı sayın kayserılının dedığı gıbı DC voltajda dıyot a gerek yok yukarda yazdım solar panelle direk şarj edemezsın dıye şarj olur ama solar panel çikişina regule devre yapman lazım güneş işinlarıyla telefona voltaj stabıl gelmıyecektır örnek 5 volt altına düşerse voltaj şarjı keser telefon 8 volt uzerı bazı telefonlarda bu farklıdır şarj yıne kesılır telefon yüksek voltajda korumaya gırer en mantıklısı akü takıp doldurmak oradan regule çıkış yapıp telefonu şarj etmek konu hakkında fıkır verdiysem ne mutlu ıyı geceler kolay gelsın

Kimse kalmamış anlaşılan forumda, önceden bu tip konulara cevap verilirdi :(

öncelikle o 10 tl 15 tl civarına satılan güneş panelli şarj cihazları usb veya ev elektriği ile şarj edilirse güzel çalışıyor. onun dışında güneşte 3 gün kalınca anca kendi içindeki 600 mah 5,5 V bataryayı doldurabiliyor. ki geçen 1 hafta bağ evinde güneşin altında kalmasına ragmen hala kendi bataryası dolmamıştı. Gelelim senin sorununa...

Elindeki güneş panelleri sanırım 5,5 Volt 450 mah güneş panellerinden. Eğer elindeki onlardan ise şarj işlemi için usb kullanabilirsin. tabi usb 5 V ile 5,5 V arasında ama sen şarj işlemi yapacağın için sana regüle edilmiş bir akım lazım. onun için de benim sana tavsiyem Lm 7805 entegresi kullanabilirsin. forumda ne olduğunu ve nasıl bağlandığını ben sormuştum arkadaşlar saolsunlar çok güzel anlatmışlar. Bi bak istersen linki
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektronik-genel/79827-7805-entegresi-bilgi-talebi.html

Gelelim soruna. Sen güneş panellerini bence birbirine bağlama. çünkü normal telefon şarjı için 200 mah bir akım yeterli oluyor. 450 mah biraz fazla gelebilir. 2 paneli de ayrı ayrı lm 7805 ile usb ye çevir. bu entegre 50 kuruş bile değil ikisi 1 tl eder. kendi güneş panelini yapmış olursun dalgalanma da 0 olmuş olur. lm lerin arkasına 2 şer usb çıkışı da bağlayabilirsin. hatta öylesi daha iyi olur telefonun şarj entegresine fazla yük binmemiş olur ki şarj entegresine zarar vermemiş olursun.

Ben güneşin olmadı zamanda da şarjsız kalmamak için farklı çözüm yolları arıyorum. eğer senin de öyle derdin var ise yer çekimi ile telefon şarjı isimli açtığım konuya göz atabilirsin.

öncelikle o 10 tl 15 tl civarına satılan güneş panelli şarj cihazları usb veya ev elektriği ile şarj edilirse güzel çalışıyor. onun dışında güneşte 3 gün kalınca anca kendi içindeki 600 mah 5,5 V bataryayı doldurabiliyor. ki geçen 1 hafta bağ evinde güneşin altında kalmasına ragmen hala kendi bataryası dolmamıştı. Gelelim senin sorununa...

Elindeki güneş panelleri sanırım 5,5 Volt 450 mah güneş panellerinden. Eğer elindeki onlardan ise şarj işlemi için usb kullanabilirsin. tabi usb 5 V ile 5,5 V arasında ama sen şarj işlemi yapacağın için sana regüle edilmiş bir akım lazım. onun için de benim sana tavsiyem Lm 7805 entegresi kullanabilirsin. forumda ne olduğunu ve nasıl bağlandığını ben sormuştum arkadaşlar saolsunlar çok güzel anlatmışlar. Bi bak istersen linki
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektronik-genel/79827-7805-entegresi-bilgi-talebi.html

Gelelim soruna. Sen güneş panellerini bence birbirine bağlama. çünkü normal telefon şarjı için 200 mah bir akım yeterli oluyor. 450 mah biraz fazla gelebilir. 2 paneli de ayrı ayrı lm 7805 ile usb ye çevir. bu entegre 50 kuruş bile değil ikisi 1 tl eder. kendi güneş panelini yapmış olursun dalgalanma da 0 olmuş olur. lm lerin arkasına 2 şer usb çıkışı da bağlayabilirsin. hatta öylesi daha iyi olur telefonun şarj entegresine fazla yük binmemiş olur ki şarj entegresine zarar vermemiş olursun.

Ben güneşin olmadı zamanda da şarjsız kalmamak için farklı çözüm yolları arıyorum. eğer senin de öyle derdin var ise yer çekimi ile telefon şarjı isimli açtığım konuya göz atabilirsin.

Oneriler guzel. Fikirde iyi ozellikle 7805 regule icin iyi bir cozum.
Fakat su kisma takildim. 200 mah yeter demissiniz sarj icin. Arkadas ne tur bir telefon kullaniyor bilmem ama samsung cihazlar 800 mah iphone 1000 mah ipad ise 2100 mah lik akimlara ihtiyac duyuyor. Ve gelen akim %40 in altinda ise apple urunleri sarj olmuyor.
Ornegin bir iphone4 800 mah lik adaptorle sarj olabilir. Ama 700 mah ile sarj etmeye calistiginizda cogu zaman akimi keser.

Oyuzden 200 mah lik akimin yetmeyecini dusunuyorum.
Sahsi dusuncem tabii bu.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Turkce siri ayaklanmasi. Destekleyin beniiii.

Arkadaslar degerli fikirleriniz icin cok tesekkurler. Telefonum Galaxy S3 sarj cihazina baktigimda 1000mah lik bir guc cikisi oldug nu gordum. Lakin telefonu pc nin usb cikisina takdigimda da sarj oluyor mantigi ile yola ciktigimda 2 paneli paralel birbirine bagladigimda mantiken 900ma bir guc kaynagim olacakti. Ebaydan reguleli bir devre satin aldim 3.3v to 5volt. Lakin telefonu gunesin altinda sarja bagladigimda pil gostergesinden takip ediyorum. Ornegin batarya %45 iken yukselmesi gerekirken aksine dusuyor. Daha dusuk model olan Galaxy Y telefonu sarj ediyor ama. Onun sarj cihazina bakiyorum 800ma yaziyor. Sanirim panellerin gucu benim telefonumu sarj edecek kapasitede degil. Harici pil sarj cihazi aldim onu bagladigimda %78 lere kadar sarj etmis oluyor. Ama telefonu direkt olarak sarj etmiyor. Cozemedim bu sorunu.

7805 ile de denedim, panellerden bir gic cekilmedigi zaman 5v duz veriyor. Lakin telefonu bagladigimda 4.3v lara kadar dusuyor voltaj cikisi. Tabi mantiken sarj da olmuyor telefon?

Gunesin olmadigi yerlerde enerji uretmek istersen youtube dan izlemeni tavsiye edecegim bir konu var.

Free energ magnet motor

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri