Güneş Paneli Akü Şarj Hesaplama

Arkadaşlar merhaba,
foruma yeni katılıyorum ve solar enerjide de işe yeni girdim bu yüzden konulara hakim değilim,
Bu sektöre dair bilgilerimde de ciddi eksiklerim var, size örnek bir soru sormak istiyorum bunu detaylı bir şekilde anlatırsanız çok sevinirim;
Örneğin bizim gebzede olan fabrikalarımızın çatılarına güneş panelleri kurmayı düşünüyoruz, bu panellerde 1000 m2 ye kaç kw güneş santrali kurabiliriz ve bize 1 yılda getirisi ne kadar olacak? Ve bize getirisi ne zaman olacak? Bu sorularının cevabını ayrıntılı anlatırsanız çok sevinirim
İyi çalışmalar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu hesaplama ciddi bir calisma gerektirir. Partner firmalardan destek almanizi oneririm.

buradaki hesaplamalarda sapma olabilir sizi yaniltabilir.

Güneşten bir yıl içinde tüm coğrafi bölgelere göre m2 başına düşen güneş enerjisi (kW bazında) ve yıl içinde güneşten elde edilecek kW (güç) miktarı bellidir, bu değerler bölgeler bazında tablolar, bazı grafiksel abaklar halinde çıkarılmış olup, bu değerlere göre hangi firma ile anlaşma yapacaksanız o firmanın yetkilisi veya uzmanı elemanlarca, bu alanlarda bir keşif yapılarak (Örneğin bir eve kurulacak bir klimanın oda hacmine, kişi sayısına, iklimine, cam, kapı izolasyonu ve büyüklüğüne, vb. kriterlere bağlı BTU'sunun seçilmesinde de çok benzer olarak experlerce yapılan bir keşifteki gibi) bu panellerden yıl boyunca en fazla kaç kW veya megawatt güç elde edebileceğiniz saptanabilir. Yani genel veya ortalama bir değer söylemek yanlış olur, bölge bazında daha önceki bu bölge için hesaplanmış sabit değerlere (Güneş enerjisiyle m2 başına elde edilecek max. kW şeklinde) göre kendi bölgenizde özel keşif yaptırın. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Meraba arkadaslar 18v aşağı yukarı 600ma lik bir paneli sarj kontrolüyle 12vlik akuye bagladim ve 200w lik inverter ekledim(sadece kullanirken aciyorum) gun icinde 5 saat gunes aliyor
sabah 12.1v tan aksama 12.5 v ya ancak cikiyor ve ortesi gun 12.1 v ta tekrar dusuyor
Aksam akunun baglantisini cikarirsam sabaha hic düşüş olmuyor
Acaba panel gece bosaltiyor olabilirmi sarj kontrollorden kaynaklandigini dusunerek baska marka siparis verdim mppt m10 (made in chin ) :) Sizce bir degisiklik olurmu yardimci olursaniz sevinirim
Screenshot_20180224-091202.png

20180222_161743.jpg

Meraba arkadaslar 18v aşağı yukarı 600ma lik bir paneli sarj kontrolüyle 12vlik akuye bagladim ve 200w lik inverter ekledim(sadece kullanirken aciyorum) gun icinde 5 saat gunes aliyor
sabah 12.1v tan aksama 12.5 v ya ancak cikiyor ve ortesi gun 12.1 v ta tekrar dusuyor
Aksam akunun baglantisini cikarirsam sabaha hic düşüş olmuyor
Acaba panel gece bosaltiyor olabilirmi sarj kontrollorden kaynaklandigini dusunerek baska marka siparis verdim mppt m10 (made in chin ) :) Sizce bir degisiklik olurmu yardimci olursaniz sevinirim
Ekli dosyayı görüntüle 43701

Ekli dosyayı görüntüle 43699

Eğer elinizde ölçü aleti var ise ,

Ölçü aletini akım okuma konumuna alınız. Problarınızıda akım konumuna almayı unutmayınız. Ölçü aletinizin problarını akü ile solar şarj regülatörü arasına yerleştiriniz. Çıkışta herhangi bir yük olmasın. Bu konumda ölçü aletiniz akım geçtiğini okuyor ise bu durumda solar şarj regülatörünüz bir miktar geri güç harcıyor olabilir.

Bağlantınızı incelediğimde şunu görüyorum.

Solar şarj regülatörünün çıkışından bir anahtar sonrası invertere girilmiş durumda. İnverter kullanılmadığı süreçte inverterin boşta akım çekmesini engellemiş oluyorsunuz. Bu kısma kadar sorun yok. Size tavsiyem inverterinizin akü voltajı limit olan 10.5 volt altına indiğinde kapanma özelliği var ise bağlantısını direkt aküden almanızdır. Yine arada anahtar olduğu için dilediğiniz zaman açıp kapatabilecek ve aküyü alt limitte korumuş olacaksınız.

Gece kullanım olmasada voltaj düşüsünü engellemek için şarj regülatörü ile akü arasına bir adet hızlı diyot eklemeniz gece bu voltaj geri dönüşü ve voltaj düşüşünü engellemiş olacaksınız.

kolay gelsin.

Evet inverter ile reguletor arasina bir anahtar ekledim dikkatli incelemişsiniz fotoyu tesekkurler cevabiniz icinde
Evet akuden direk invertere cikis alabilirim haklisiniz
Hizli diyod ilk defa duyuyorum eger aku ile reguletor arasina koyarsam reguletore giden akimi kesmis olurum bu sefer reguletor akuden enerji almadan calismaz yanlismiyim
Diger mppt sarj reguletoru icin ne dusunuyorsunuz ?

Merhaba, sn. sezginfr; Hızlı (Schootky) diyodu, panel ile akü arasına bağlamanız gerekir, zira bu diyot arada seri bağlı olmazsa, gece elektrik üretimi olmadığından aküden panele geri (deşarj) akımı mutlaka geçer. Akü ile regülatör arasına hızlı diyoda gerek yoktur, burada ters yönden geri boşalma rski yok, sadece panel ve regülatör arasında geri boşalma riski vardır.

Netteki elektrik şemalarında (Google görsel) sadece panel ve regülatör direk bağlanmış gibi gösterilir, yani arada seri bağlantılı bu hızlı diyot pek gösterilmez. Çünkü panelle birlikte bu hızlı diyodu (Ayni şarj dinamosu + konjenktörün kompakt olduğundaki gibi) kompakt olarak düşünerek basit elektrik devre çizimlerini böyle yaparlar, genellikle. (Alttaki görsel aramada da olduğu gibi) Sanırım bu yüzden bir tereddütte kalmış olabilirsiniz.

Doğru yeri kesinlikle panel ve reg. arasıdır ve her panel için bağımsız birer diyot olarak bu arada seri bağlanmalıdır, akü ve reg. arasında. Aksi halde diğer yerlerde yine gece panele aküden deşarj olayı olur.

NOT : 1- Bir de yalnız aküye değil aslında regülatöre de panelden bir ters akımın gece akmaması ihtimali için panel ve reg. arasına bu nedenle bağlıyoruz ki hem reg.'e hem de aküye geri akımın akma ihtimali tam olarak sıfırlansın diyedir. Buna çok dikkat edin.

2- Sn.sezginfr; panel > akü veya panel> reg. arası hızlı diyot bağlantısını şimdiye kadar hiç deneme şansım olamadı, çünkü kurulu solar sisteme şu anda sahip değilim. Ama belki reg. > akü arasında bağlıyken de geri (ters) akım hiç akmayabilir. Çünkü tüm reg. tiplerine tam güvenemeyip çok ihtiyatlı olmak adına böyle bir bağlantı, gerek teorik olarak gerek pratik olarak daha mantıklısı olur diye düşündüm, şimdiye kadar. Ancak her 2 türlü denemeyi yapma şansınız olursa ve çıkan sonucu bize buradan bildirirseniz herkes için bir emsal durumu teşkil edebilir, yani çok daha iyi olur. Kolay gelsin.

https://www.google.com.tr/search?q=güneş+paneli+elektrik+bağlantısı+nasıl+yapılır&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwit3vy6wb7ZAhULlSwKHXhMBboQ_AUICigB&biw=1088&bih=514

Son düzenleme:
Hizli diyod ilk defa duyuyorum eger aku ile reguletor arasina koyarsam reguletore giden akimi kesmis olurum bu sefer reguletor akuden enerji almadan calismaz yanlismiyim
Diger mppt sarj reguletoru icin ne dusunuyorsunuz ?

Benim onerdigim sekilde diyotu regulator ile aku arasina yerleştirdiğinizde irtibati koparmis oluyoruz. Emin olmak icin yine akim olcmeyi önereceğim. Su an gece ve test etme sansiniz olacak. Inverter baglantisini ayiriniz. Olcu aletini amper konumunda aku ile regulator arasina yerleştiriniz. Ilk olcumu miliamper kademesinde kaydediniz. Sonrasinda solar panelinizi devreden ayirip olcumu yapiniz ve kaydediniz.

Bu iki kayidi bizimle paylasirsaniz sevinirim. Panel disinda regulatorunde az miktar guc harcadigini dusunuyorum.

Eski ve siparis ettiginiz iki regulator birbirine cok benzer. Tabi icinde kullanilan teknigi bilmedigimiz icin yorum yapamayacagim. Fiyatlar az cok belli eder. Geecek bir mppt sarj regulatoru 40 - 50 usd nin altinda bulunuyormu birmiyorum.

Serkan bey ne yazıkki voltmetrem amper ölçemiyor dediginiz mantikli reguletorde akuyu bitiriyor panelde kesinlikle elimde bir diyot vardi panelle reguletor arasina arti kutba bagladim diyotun reguletor tarafinda 12.5v panel tarafi 6v
Normalde panel tarafinda sifir deger almayi umut ediyordum panelin desarjini engellemek icin bir kac diyot bagladim sonuc ayni

Sn binbaşı nin dedigi gibi Schootky diode baglamam lazim digerleri ters akimi komple kesmek yerine yarisini kesiyor

20180303_191300.jpg
merhaba arkadaslar gece amper ölçümü yaptim panel bagli degilken aku ile sarj kontrolor arasinda olcum yaptim 17.7 ma harciyormus kontrolor sonra sarj kontrolcihazi ile panel arasinda olcum yaptim
20180303_191449.jpg

Panel gece 0.3 ma harciyormus sonra sarj cihaziyla aku arasinda panel bagliyken olcum yaptim
20180303_191605.jpg
ve sonuc
Panel : 0.3ma
Sarj kontrol cihazi: 17.7ma
He ikisi birden :20.7 ma akuden bosaltiyor
YARIN GUNDUZ TEKRAR OLCUM YAPACAGIM PANELIN TAM OLARAK KAC WATT OLDUGUNU OGRENMEK ICIN

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri