güneş enerjisiyle çalışan bisiklete gerekilen elektirikli motor çeşitleri ve o motora göre gerekli

merhaba arkadaşlar bizim düşüncemiz güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yapmak istiyoruz ama sizdende tavsiyeler almak istedim bize gereken elektirik motor çeşitleri ne ola bilir ve buna gereken güç ne olabilir bunu söylerseniz sevinirim yardımlarınız için teşekkür ederim link yardımlarıylada yardımcı ola bilirsiniz motor çeşitlerini atarak
:D :D

önce parametreleri belirleyin :)
kaç kilo yük taşıyacak,
hızı ne olacak, düz yolda rampada .... vesaire vesaire..

rampada pedal basacaksan duz yolda 25 km hiz yapacaksan enaz 250waat dc motor solar panele gelınce enaz 400 waat olmalı her an guneşten tam açiyla işik almıyacak ilave olarak 12 volt 7 amper enaz ve bunu şarj edecek sistem ebat olarak sen duşun onuda ben boyle bışey yapmaya kalkişmam harcı borcunu geçer ayrıca okadar panelı dengede tutmak babayığıtlık ıster kolay gelsın ha bu listeyı hesaplıyarak yapmadım tecrubeme dayanarak yazdım uç aşaği veya beş yukarı olabılır

iyi günler tekin bey biz 4 tekerli bisiklet kullanacaz en fazla üstünde 200 kg ağırlık olacak ve buna uygun biz 800waat lık bir dc motor kullanmayı düşünüyoruz rampada rahatlık çeksin diye bisiklet üzerinde de nekadar hafif malzemeer kullanmamız gerekiyorsa o şekilde yapacaz peki bu motora göre başka kaç waat lık motor kullana biliriz bundada yardımcı ola bilirmisiniz

rampada pedal basacaksan duz yolda 25 km hiz yapacaksan enaz 250waat dc motor solar panele gelınce enaz 400 waat olmalı her an guneşten tam açiyla işik almıyacak ilave olarak 12 volt 7 amper enaz ve bunu şarj edecek sistem ebat olarak sen duşun onuda ben boyle bışey yapmaya kalkişmam harcı borcunu geçer ayrıca okadar panelı dengede tutmak babayığıtlık ıster kolay gelsın ha bu listeyı hesaplıyarak yapmadım tecrubeme dayanarak yazdım uç aşaği veya beş yukarı olabılır

Arkadaşa katılmakla birlikte projeyi değiştirmenizi öneririm.Bir yelkenlinin yelkeni gibi bisiklete güneş paneli bağlamanız gerekecek ve bu bence tamamiyle işlevsiz.Eğer ki amacınız bataryaları anlık şarj ederek bisiklete güç aktarmak ise iyi bir dinamo ve güzel bir kaç dişli birleşimiyle tekerlekten aldığınız hareketi elektriğe çevirebilirsiniz.

Ki 4 teker kullanacağınızı yazmışsınız yukarıda yazdığım dinamo sistemiyle pil süresini fazlaca arttırabilirsiniz.

güneş panelini çatıya koyun onlarla bisikletin akülerini evde şarj edin. Bisiklet üzerinde panel pek olacak iş gibi değil. Ha 4 teker golf arabası gibi bişey yapıp üstüne çatı gibi bişey yaparsanız olur ama onada bisiklet denir mi bilemem :)
Tekerlere dinamo takın, pedal cevirirken ve/veya yokuş aşağıya inerken dinomaları aktif edip aküleri şarj edin.

hub motorlarda enerji üretmek çok çok kolay step motor duşunun hub motorlarda aynı yapıda hub motorda her bobin bir dinamo gıbı enerjı uretebılır

üniversitede okuduğum zamanlar üniversiteler arası güneş paneli ile çalışan otomobil yarışması vardı. bizim kampüste yapılan otomobilin hızı düz yolda ve aşağıya doğru eğimli yolda tatmin ediciydi. ama rampada arkadaşlar iteklemek suretiyle yardımcı olurdu :)

Tekin Bey Sizden birşey sorcam 350 kg bir bisiklete 700 yada 600 waat bir motor kullansak sizce nasıl olur

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri