Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Hakkında?

serhan23

Üye
Herkese iyi günler.

Maliyeti yüzünden en ufaktan başlayıp belirli periyotlarla büyütmeyi planlıyorum. 2-3 günde telefon şarjını dolduracak kadar üretsek şimdilik yeterli. Birkaç yerde de genel olarak sordum ama istediğimi alamadım açıkçası. Bu yüzden kısım kısım gitmeye karar verdim. İlk olarak panel; 5 watt 12 volt işimi görür mü?

Şimdiden teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Soru yanlış değil de verilecek cevaplar çok farklı olacağı için çekinceler var.
En ufaktan başlayıp belli periyotlarla büyütürken elinizdeki bazı malzemeler atıl kalabilir. 5 watt panel, 7 Ah akü ve 3 amperlik şarj cihazı ilk etapta işinizi görür. Daha sonra işi büyütürken 3 amperlik şarj cihazı işinize yaramayacak. 100 Ah akü aldığınızda 7 Ah akü de işsiz kalacak.
Onun için şarj cihazını en azından 10 amper almakta fayda var.

Soru yanlış değil de verilecek cevaplar çok farklı olacağı için çekinceler var.
En ufaktan başlayıp belli periyotlarla büyütürken elinizdeki bazı malzemeler atıl kalabilir. 5 watt panel, 7 Ah akü ve 3 amperlik şarj cihazı ilk etapta işinizi görür. Daha sonra işi büyütürken 3 amperlik şarj cihazı işinize yaramayacak. 100 Ah akü aldığınızda 7 Ah akü de işsiz kalacak.
Onun için şarj cihazını en azından 10 amper almakta fayda var.
Geri kalanlar çok önemli değil. Satabileceğim yerler var. Rahat olun.

O zaman size lazım olanlar, 5 watt panel var mı emin değilim ama varsa 12 v.5 w. panel, en küçüğü 3 amperlik şarj cihazı ve 12 v. 7 Ah. akü şimdilik işinizi görür. Lakin, kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde ne kadar faydalı olur bilemem.
Bir de, telefon şarj cihazının girişi 220 v. olduğu için bir adet inverter gerekecek. Yani 12 v. akü elektriğini 220 volta yükseltip, dalgalı akıma çevirmek gerekiyor. En küçük güçte inverter kaç watt var bilmiyorum ama 100-150 w.lık olanı işinizi görür.

Son düzenleme:
Cihazların volt veya amper açısından uyumlumu olması gerekir? örneğin 5.5 v panel, 12 v akü veya tersi

Evet, cihazların voltajları aynı olmalı. Panel 12 v. (boşta ölçüldüğünde 17-18 v. görebilirsiniz) akü de 12 v. olmalı. Tabii şarj cihazı da 12 v. olacak. Artık akünün ve şarj cihazının kapasitesi size kalmış. İnternete baktığımda en küçük şarj cihazı 3 amper olarak gördüm. Bu cihaz 30 Ah. aküyü de şarj edebilir. Ama ilk etapta 7 Ah. akü yeterli olur sanıyorum.

merhaba solar panelle yapılan sistem konusunda bir örnek vereyım 5 watt lık 18 volt bır panelle gsm modullu bır cihaz kullanıyorum 7/24 sistem çalışıyor sistemın çektığı saatte 53 mA solar panelı şarj için arada herhangı bır regule devre yok solar panelden akuye diyor ve 10 ohm drenç ıle bağlı drenci koymamdakı amaç yazın aşiri şarj etmesınden dolayı akuye zarar vermemesını duşunerek koydum bunda başarılıda oldum sistemdekı enerjı zaten sınırda bırazdaha aşiri akim çekse sistem kapanacak gıbı panelı 10 watt yapabılırdı ama ben gsm modulun çektığı akimi duşurmeyı tercıh ettım şuanda yenı gsm modullu cihazım 20 mA çekecek şekılde tasarladım cihazım üretıme hazır bırkaç cihazda muşterıye taktım bunları anlatmamdakı sebep bence nekadar enerjı tasarruflu ciha okadar kalıte demek ıyı geceler kolay gelsın

bu sistem için invertere gerek olmayabilir zira size lazım olan bir adet araç çakmaklık girişi ve araç sarj aletini bağlarsanız telefon şarjını gerçekleştirmiş olursunuz ve inveter üzerinde kayıp olmaz tabi sn' ŞEF ve sn' tekin126 sözlerine söz sözlenmez bu forumda ondan daha usta birisi yoktur yenilenebilir enerji konusunda​

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,902
Son üye
gever3030

Yeni konular

Geri