görüntü işleme ile hatalı ürün ayıklama

mesemuze

Üye
merhaba görüntü işleme ile alakayı bilgi sahibi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim

bir bant üzerinden rast gele akan ürünler içinden çürük , ebatı küçük , farklı ürün ayıklama yapmak

örnek
bant üzerinde akan ayıklnmış ceviz içinden varsa kabuk varsa çürük ayıklama işleminin yapılması

uygulama basamakları nasıl olur
ihtiyaç duyulan donanım nedir
öncelik olarak hatalı malın tesbiti ve bant üzerindeki konumunu öğrenmek
ayıklama donanımı zaten ayrı bir sistem olacaktır diye düşünüyorum

kendimizi geliştirme konusunda yararlanmak amaçlı paylaşımlarınızı takip ediyorum

Benim fikrim,banttaki ürünlerden belli aralıklarla fotograf görüntüsü almak ve pc yazılımı ile renk ayrımı yapıp farklı olanı bulmak.ancak burdaki en buyuk sorun hız olacaktır.konum bilgisi birsekilde cozulur,cekilecek fotograf işlendigi zaman bulundugu konumu tespit etmek kolay olacaktır,butun mesele ıslem hızı,fotograf cekme periyodu ve bant hızını kalibre etmekte.epey ugrastırıcı bir is olacagını zannediyorum.ancak 25 sene evvel almanyada urunleri boyutlarına göre ayıran makinayı gormustum.ugrasılırsa yapılabilir diye düsünüyorum.

evet alarmko arkadaşa katılıyorum,çalıştığım proseste patetesleri öyle seçiyoruz,karşılıklı birer renk algılayan kamera ve patetes bu kameranın ortasından geçerken hem ön hemde arka yüzünü tarıyor.iki kameranın ortasından düşen yeşil patetes,çürük veya yabancı madde yani sarının haricindeki bütün yabancı maddeleri plc den komut vererek ,hava sistemi ile çalışan pedallar çarparak ıskartaya ayırıyor.ayrıca bu renk seçmelerini programdan komuta edebiliyoruz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri