Güneş paneli ile dalgıç pompa çalıştırma

Bir süredir bağ evimde gü es enerjisi ile elektirik üretmeye çalışıyorum. Kısmen becerdim de. Bazı teknik bilgiye ihtiyaç duyuyorum. Yardımcı olursan sevinirim. Öncelikle yaptığım şeyi anlatayım. Ilk başta rüzgar enerjisini kullanalım dedim. 7 metrelik bir direk üzerine kocaman bir pervane kurup 600 w lik dc motor bağladım. 60 amp. Lik sarj kontrol cihazına bağladım ve 2 tane 100 amp full energy aku ye paralel bağladım. Ardından tabiki 12v 3000 w tam sinüs inverter ime girişini yaptım. Rüzgar istediğim randevuda ve sürekli değildi. Malesef. Tekrar başladım vu sefer 2 tane 250w lik panel aldım ve sisteme bağladım seri bağladım panelleri şimdi evin ihtiyacını iyi kötü görüyor sadece hafta sonları gittiğimde is görürüm durumda. Ancak evin 150 m aşağısında 25m derinlkkte derin kuyu var . Daha önce bir komutan almıştık elektriği ve kullanıyordum ama komşu borcunu ödemelerinde elektirik kesilince iptal oldu. Monofaze sanırım pompa ama bağlantısına baktım 3. Kablo iptal edilmiş2 hp lik bir su motoru şu an jeneratör kullanılıyor. Solar sistemimi kuvvetlendirerek bu kuyuya çalıştırmak istiyorum. Ne yapmam gerek yardımına ihtiyacım var.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Abi Eline koluna sağlık öncelikle. Yalnız sana ufak bi önerim olabilir oda Solar Trifaze motor sürücü kullanman. gündüz sulaman var ise akü grubuda kaldırılır 8 saat net sulama yaparsın hem soft start hemde hız kontrol tarafını çözmüş olursun sistem panel akü sürücüden ibaret olur. bide suanki sisteme bir motpr koruma reaktörü bağlamanı öneririm.

Önerin için teşekkür ederim kardesim bundan 3 sene önce yoktu öyle şeyler imkanlar buydu.motor korumayı da hız kontrol hallediyor fazlasiyla

Abi yaklaşık 4-5 senedir varda yayılması zaman aldı tabi yaptığın iş taktire şayan ona şüphe yok

Merhaba değerli arkadaşlar ben de sizler gibi bu işlere merak salmış biri olarak bir soru sormak istiyorum sorum şu yaylada 3 dönüme yakın ceviz ve elma ağaçlarımız var evimizde elektrik var ancak güneş enerjisine geçmek istiyoruz epey araştırdım ve epey pahalı olduğunu gördüm daha sonra gemilerde bulunan 12 volt ile çalışan sintine pompaları gözüme çarptı 8 metreden su çekebiliyorlar bizim su 3 metrede var saatte 3500 galon su verebilenler varmış o da 13 ton felan ediyor bizim işimizi rahat görecek düzeyde bu pompa 12 volt 12 ampermis 180 watt panel ile birlestirsem sizce verimli olur mu ve merak ettiğim konu bu pompanın ömrü ne kadar olur arkadaslar cevaplarınızı merakla bekliyorum sağlıcakla kalın

Merhaba değerli arkadaşlar ben de sizler gibi bu işlere merak salmış biri olarak bir soru sormak istiyorum sorum şu yaylada 3 dönüme yakın ceviz ve elma ağaçlarımız var evimizde elektrik var ancak güneş enerjisine geçmek istiyoruz epey araştırdım ve epey pahalı olduğunu gördüm daha sonra gemilerde bulunan 12 volt ile çalışan sintine pompaları gözüme çarptı 8 metreden su çekebiliyorlar bizim su 3 metrede var saatte 3500 galon su verebilenler varmış o da 13 ton felan ediyor bizim işimizi rahat görecek düzeyde bu pompa 12 volt 12 ampermis 180 watt panel ile birlestirsem sizce verimli olur mu ve merak ettiğim konu bu pompanın ömrü ne kadar olur arkadaslar cevaplarınızı merakla bekliyorum sağlıcakla kalın

12 volt 140 - 150 watt bir pompa ile bahsettiginiz debide bir su pompalayabileceginizi sanmiyorum.

Bu konuyu netlestirmek icin pompanin etiket bilgileri model yada datasheet sayfasi olsa iyi olur.

12 volt 140 - 150 watt bir pompa ile bahsettiginiz debide bir su pompalayabileceginizi sanmiyorum.

Bu konuyu netlestirmek icin pompanin etiket bilgileri model yada datasheet sayfasi olsa iyi olur.
fotoğrafların nasıl eklendiğini henüz çözemedim ancak aratırsanız bulabilirsiniz sintine pompası 3500 gph diye aratırsanız bulabilirsiniz :)

Konuya müdahil olayım :) suyunuz 3 metre aşağıda olsa da , bu suyu Yeryüzüne çıkartıp kullanma yerlerine kadar transfer etmeniz ve kullanma yerlerinde de belirli bir basınçla ( akma basıncı genelde 5 Mss olarak alınır )hizmete sunmanız gerekecek . Yani saatte 12 m3 civarında suyu kabaca söylersek minimum 15-20 Mss basınca sahip bir pompa ile basacaksınız. Böyle karakteristiği olan bir pompa ise : Q*Hm/270n formülünden hesap ile en az 1,2 kW olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri