Full bridge Topoloji Hakkında

Nexsus26

Üye
Merhaba arkadaşlar; Tubitak'ın düzenlediği alternatif enerjili araçlar yarışına katılacağız. Şarj ünitesi tasarlıyoruz. Tübitak şarj ünitesi tasarlarken full bridge topolojisini kullanmamızı önermiş. Bende bunu araştırdım. HIP4081A ile 4 adet mosfeti anahtarlayarak bir full bridge tasarladım. Takıldığım kısım şu ; Bu devrenin anahtarlamasını (tetiklemesini) ne ile ve nasıl yapacagım ? Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

pwm üreteceksiniz. 4 tane . hıp a gireceksiniz. hıpla 4 tane fet süreceksiniz. sorunuz bumudur tam olarak anlamadım ama sanırım bunu spruyorsunuz.

şarj için akımı ve voltajı kontrol etmelisiniz. bunu yapacagınız entegre pwm üretecektir zaten size. bu pwm i HIP A gireceksiniz. HIP ta mosfetlerinizi sürecek.

devrenin gücü, giriş ve çıkış gerilimleri ne olacak. kısa devre koruma olacak mı?.. Bu durumları rahat kontrol edebilecek Voltage Mode bir PWM kontrol entegresi kullanabilirsiniz.
köprüdeki mosfetler için dead time değerini çok iyi ayarlamanız gerek.

Dead time konusu için teşekkür ederim. Sormak istediğim soru ise şuydu ;

HIP4081A yı tetiklemek için nasıl bir devre kullanmalıyım. 555 denedim ama pek olumlu bir sonuç alamadım. 300 kHz frekansda çalışacağım.

sg3526 ,uc3526,tl494 ... gibi entegrelere bakın. akım ve voltaj kontrollu. deattime falan da ayarlayabilirsiniz istediğiniz gibi. gerçi deadtime olayı hıp4081 de de varmıs.

Son düzenleme:

HIP4081A yı tetiklemek için nasıl bir devre kullanmalıyım. 555 denedim ama pek olumlu bir sonuç alamadım. 300 kHz frekansda çalışacağım.
UC3526 yı tavsiye ederim. kısa devre kontrolü için ise devre elemanlarını korumak için foldback yapmanı tavsiye ederim. bu sayede nominal akımı verebilirken kısa devre durumunda çıkış akımını 30-40 % lara kadar kısmak ile sistem kısa devrede de rahat çalışabilecek hale gelir.

bu tür ciddi işlerde 555 i falan unutun kesinlikle olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri