Fotoğraf makinesinin içinde nasıl 220 volt olabiliyor?

dert36

Üye
Arkadaşlar benim bir fotoğraf makinem vardı. Bu makine 2 tane 1.5 voltluk pille çalışıyordu. İçini açtım. İçinde bir kondansatör vardı ve uçlarına yanlışlıkla dokundum beni resmen elektrik çarptı. Kondansatörün üzerinde 220 volt falan yazıyordu. 3 volt nasıl olurda 220 volta çıkarılabiliyor? bu işin mantığını anlayamadım? eğer 3 voltluk pil 220 volta çıkarılabiliyorsa o zaman neden 2 tane pille büyük motorlar çalıştırılamıyor?

boost up converter devreleri var voltaj yükseltilebiliyor.. Ama güç kaybı fazla olduğu için tercih edilmiyor.. motor çalıştırmak için sadece voltaj olması yetmiyor yeterli akım verebilecek güç kaynağı ve yükselteç olursa motorda çalıştırabilirsin..

Voltajda önemli olmasına karşın İŞ için akımada ihtiyaç vardır. 2 adet pilin vereceği iş ne olabilir ki watt olarak hesaplarsak bir şarjlı pili ele alalım 2 x 1.5 volt 2600 ma desek yani 3 volt 2.6 amper buda 7.8 watt güç yapar. Siz çeviricideki verim kaybını hesaba koymasak %100 verimle çevrim olduğunu düşünseniz 220 voltta 7.8 watt güç almanız demektir. Yani bir gece lambasını bile zor yakarsınız.

Arkadaşlar benim bir fotoğraf makinem vardı. Bu makine 2 tane 1.5 voltluk pille çalışıyordu. İçini açtım. İçinde bir kondansatör vardı ve uçlarına yanlışlıkla dokundum beni resmen elektrik çarptı. Kondansatörün üzerinde 220 volt falan yazıyordu. 3 volt nasıl olurda 220 volta çıkarılabiliyor? bu işin mantığını anlayamadım? eğer 3 voltluk pil 220 volta çıkarılabiliyorsa o zaman neden 2 tane pille büyük motorlar çalıştırılamıyor?
Elektrikle ilgili temel kavramları okuyup anlamanız lazım, sorarak öğrenemezsiniz en azından doğru şekilde öğrenemezsiniz.

Saygılar.....

eğer 3 voltluk pil 220 volta çıkarılabiliyorsa o zaman neden 2 tane pille büyük motorlar çalıştırılamıyor?
fotoğraf makinesinin flaşının patlaması için gerekli amperaj flaş patlama süresi kadar yeterli oluyor çünkü. eski pozlu fotoğraf makinelerinde flaş açık olarak arka arkaya fotoğraf çekilemiyordu mesela. bir süre bekleniyordu flaşın dolması (!) bekleniyordu.

motorlar için ayrıca ilk kalkış anında demaraj akımları vardır. nominal motor çalışma akımından 4 5 kat fazla akımdan bahsediyoruz. bazen demaraj akımları nominal akımın 9 katına kadar çıkmaktadır.

işte bu nedenlerden dolayı 1,5 volt pil ile motor çalışmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri