fluke 360 kaçak akım pens ampermetresi yardım

firtuna

Üye
arkadaşlar fluke 360 kaçak akım pens ampermetresi ilgili bir kaç sorum olacak yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

daha önce böyle bir cihaz kullanmadığım için yardımlarınız bekliyorum

1.bu alet kaçak akım ölçmede kullanıldığı için eğer ölçüm yapılan kabloda herhangi bir kaçak yoksa sıfır göstermesi gerekmezmi
ölçüm yaptığım heryerde sıfır okuyamıyorum sürekli bir değer çıkıyor bunun nedeni nedir
2. bu aletin düzgün kullanımı ile ilgili her türlü bilgiyi paylaşırsanız çok sevinirim

tekrar teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar fluke 360 kaçak akım pens ampermetresi ilgili bir kaç sorum olacak yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

daha önce böyle bir cihaz kullanmadığım için yardımlarınız bekliyorum

1.bu alet kaçak akım ölçmede kullanıldığı için eğer ölçüm yapılan kabloda herhangi bir kaçak yoksa sıfır göstermesi gerekmezmi
ölçüm yaptığım heryerde sıfır okuyamıyorum sürekli bir değer çıkıyor bunun nedeni nedir
2. bu aletin düzgün kullanımı ile ilgili her türlü bilgiyi paylaşırsanız çok sevinirim

tekrar teşekkürler

Bütün fazların kablolarını ve nötr kablosunu aynı anda aletin içinden geçiriyorsunuz dimi?

yorumlarınız için teşekkür ederim

ölçüm yapılan yere göre değişiyo 0,500 mA da olduğu oluyu
0.01 A da
değişken yani
..
evet tüm kabloların pensin içerisinde
zaten dış yalıtımından ayrılmış şekilde değil kablolar
örnek olarak 3 x 2,5 bi kabloda sıfır göremiyorum
daha yüksek gerilimlilerde de

ekranda bu görülen değerler için normal aralık varmı
yoksa kaçak akım yoksa alet sıfırmı gösterir sormak istediğim tam olarak buydu
tekrar teşekkürler

Her cihazda biraz kaçak akım olur, özellikle motorlarda. Yani normal.
Bir de monofaze yükü besleyen söylediğiniz gibi bir 3x2,5 NYY kabloyu ölçerek kaçak varmı net olarak anlayamazsınız. Çünkü o damarlardan biri topraklama kablosu ise kaçak toprak kablosundan akar. Cihaz da normal gösterir. Yani kısacası ölçüm yaparken toprak kablosunu çene'nin dışında bırakmayı unutmayın. Kolay gelsin.

tekrar teşekkür ederim fakat kaçak varsa ve toprak kablosunuz ayrı tutmazsak topraktan akar gider dediniz
bu durumda cihazın herhangi bir değer okumaması gerekmezmi
denemek için asansör kablasunda kullandım cihazı trifaze bi kablo burda 0.10 A kaçak akım gösterdi bu normalmi sizce
daha doğrusu bu kablonun içinden toprak damarıda geçiyo budurumda kaçak olsa bile bişey okuyamam gerekmezmiydi.
cihazla ilgili ayrıca bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim
saygılar

tekrar teşekkür ederim fakat kaçak varsa ve toprak kablosunuz ayrı tutmazsak topraktan akar gider dediniz
bu durumda cihazın herhangi bir değer okumaması gerekmezmi
denemek için asansör kablasunda kullandım cihazı trifaze bi kablo burda 0.10 A kaçak akım gösterdi bu normalmi sizce
daha doğrusu bu kablonun içinden toprak damarıda geçiyo budurumda kaçak olsa bile bişey okuyamam gerekmezmiydi.
cihazla ilgili ayrıca bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim
saygılar

Asansörlerin kaçak akım değerlerini bilmiyorum. Bu konuda yorum yapacak arkadaşlar çıkar.
Toprak kablosu geçirmekle alakalı da şöyle bir örnek vereyim. Mesela çamaşır makinanızda nötr-toprak izolasyon hatanız var. Çamaşır makinanız da plastik ayaklı bir platformun üzerinde duruyor. Bu durumda makinanın gövdesindeki kaçak akım, toprak hattından döner. Siz bu makinaya giden 3 damar kabloyu, toprak iletkeninide içine alarak ölçerseniz kaçak yokmuş gibi görünür.
Fakat makina ıslak bir yerdeyse, kaçak akım toprak kablosu ve ıslak hacim arasında paylaşılır. Bu durumda makinaya giden 3 damar kabloyu, toprak iletkeninide içine alarak ölçerseniz, bir kaçak akım gösterir, ama eksik gösterir.
Siz asansör kablosunu topraklama kablosuyla beraber ölçtüğünüzde gördüğünüz 100mA akım, gövdeden binaya kaçan kaçak akımdır, ama o anda topraklama kablosundan da akım geçiyor olabilir. Bunu tespit edemiyorsunuz o anda.
Uzun lafın kısası ölçüm yaparken topraklama kablosunu aletin içinden geçirmeyin. :)

teşekkür ederim

Merhaba arkadaşlar. Bazı ölçümlerde klemp içerisinden sadece toprak kablosunun geçtiğini de gördüm. Bu şekilde bir ölçüm doğru olur mu?

Bir de, üç fazlı sistemlerde 3P+N+PE ölçüm yaparken, üç faz ve nötr klemp içerisindeyken toprak dışında mı kalmalı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri