Flip Flop Devresi nasıl yaparım?

çocuğun ödevi var yapmam lazım

İlgiyle takip ediyorum. Yaptığınız ilerlemeleri resimleyerek eklerseniz bizde takip edelim.

Saygılar

@MUHENDİSBEYY mümkün olan en renksiz-şeffaf misina veya yerine kullanabileceğini kullan.

Arkadaşlar 9v pille 20 adet led le çalışacak flip flop malzeme listesi lazım bir kaçtane yaptım tristörler dayanmadı veya ledler patladı hesaplama nasıl olur .
çözümlerden biri de LED leri bir röle üzerinden beslemektir. Uygun akım ve gerilim değerinde bir röle ile. Tercih edermisiniz bilmem. LED lerin her birinin 20mA çektiğini farzedelim. 20 LED 400mA. akım çeker.

20 LED ne kadar akım çekiyor? Bilinmesi lazım. (Her LED için aynı değil). Uygun güçte bir tristör, soğutucuya bağlanarak kullanılabilir.

Size önce bir devre şeması lazım.

Kolay gelsin.

transistorlu flip flop baski devresi ile buyur kardes 12v besleme ile her transistorun emitor cikisina 10 adet led baglayabilirsin

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    89.8 KB · Görüntüleme: 30
  • 2.JPG
    2.JPG
    84.6 KB · Görüntüleme: 29
Şöyle yardımcı olayım.

Ekli dosyayı görüntüle 35784 ,
9 volt ile çalışan bir flip flop şemasını görmektesiniz. siz 10 kırmızı 10 mavi renkli led kullanacağınızı belirtmişsiniz. Ledleri seri ve paralel bağlayarak 9 volt için uygun adette guruplarsanız 470 ohm direncide ona göre secerseniz bu devre işinizi görür.

9 volt pille ne kadar çalışır derseniz bir bilemediniz iki saat çalışır sonra pil biter. Bence uzun süreli çalışması gerekli ise devreyi 12 volt üzerine düşününüz ve bir güç kaynağı kullanınız.

Bu devrede yanıp sönme frekansınız 10k dirençlerle 100 mF kondansatörler belirler. Bunlrı değiştirerek yanıp sönme hızını ayarlayabilirsiniz.

Takılırsanız yine yazın detaylandıralım. Sanırım istediğiniz böyle birşeydi.
Serkan hocam bu flip flop devresini 12 volt la çalışacak şekilde yapmak istiyorum.
Değişiklik yapmaya gerek varmı acaba.
Hocam size zahmet mazleme listesini yazabilirmisiniz tam olarak çıkartamıyorum.

@serkan_48 hocam yardımcı olursanız memnun olurum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Led akım yolunda birazcık hesap
yapsanız.
Led üzerinden 20mA. gececek.
2.2V. led, 1.2V transistör (Vc - Ve).
Toplam 3.4V.
12 - 3.4 = 8.6V.
8.6 / 0.020 = 430Ω (470Ω)

Forum istatistikleri

Konular
128,133