Fiberoptik Kablolar Hakkında Bilgiler

mstyalvac

Üye
Fiberoptik kablolar

Ekli dosyalar

• FIBER OPTIK .doc
    154 KB · Görüntüleme: 254
ya fiberoptik kablolar ve cat6 kabloloar aynıdır diyebilir miyzi?

ya fiberoptik kablolar ve cat6 kabloloar aynıdır diyebilir miyzi?

Hayır Diyemeyiz;

Fiber'in en önemli özelliği elektomanyetik
alanlardan hiç etkilenmemesidir. Çünkü fiber kablodan elektrik değil ışık aktarılır.

Categori kablolarda veri aktarımında kullanılır.

Desteklediği maksimum veri aktarım miktarı

Kategori 1

Telefon hatları-veri aktarımında kullanılmaz

Kategori 2

4 Mbit/Saniye

Kategori 3

16 Mbit/Saniye

Kategori 4

20 Mbit/Saniye

Kategori 5/5e

100 Mbit/Saniye

Kategori 6
1000 Mbit/Saniye

FiberOptik kablolarda veri aktarımı repeater kullanılmadan
2 Km'ye kadar çıkabilir

Bakır UTP (Kategori) kablolarda bu mesafe 100m ile sınırlıdır.

Hayır Diyemeyiz;

Fiber'in en önemli özelliği elektomanyetik
alanlardan hiç etkilenmemesidir. Çünkü fiber kablodan elektrik değil ışık aktarılır.

Categori kablolarda veri aktarımında kullanılır.

Desteklediği maksimum veri aktarım miktarı

Kategori 1

Telefon hatları-veri aktarımında kullanılmaz

Kategori 2

4 Mbit/Saniye

Kategori 3

16 Mbit/Saniye

Kategori 4

20 Mbit/Saniye

Kategori 5/5e

100 Mbit/Saniye

Kategori 6
1000 Mbit/Saniye

FiberOptik kablolarda veri aktarımı repeater kullanılmadan
2 Km'ye kadar çıkabilir

Bakır UTP (Kategori) kablolarda bu mesafe 100m ile sınırlıdır.

teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı... ancak benim bildiğime göre siz demişsiniz ki fiberoptik kablolar 2 km çıkabilir... ancak telefon hatlarında 5 km ye kadar çıkıyor diye biliyordum ben santrale kadar ki bölümde ... en azından türk telekomda bana böyle söylemişlerdi... repater o arada kullanılmıyor diyede biliyorum ... 5 km büyük bir mesafe bana oldukça uzak geldi bir fiber için ama öyle söylemişlerdi ...

fiber optik kablolar dünyanın bir ucundan bir ucuna saniyenin onda 1inde bir kütüpane dolusu bilgiyi yollayabiliyor bunuda discowery de izledim eklerinin yapılışları ilk fiberoptik kabloların kullanımı bence bir izleyin önce fiber optikler çok iyi veri aktarımında saç teli inceliğindeki fiber optik kablo saniyede 122 veri yollayıp alabiliyor idi bunuda yaptığımız çimento fabrikasından biliyorum..

fiberoptikte kayıplar daha az diye biliyorum her durumda. ayrıca ışıkla iletişim olduğundan hem bant genişliği yani kapasitesi hemde hızı (ışık hızı) çok yüksek. sağlamlık konusunda ise bişey diyemeyeceğim ama okyanusun altından geçirdiklerine göre yeteri kadar sağlam üretilibiliyor demekki ama koptuğunu da duymuştuk.

kıtalar arası çekilen fiberopitik kablo özel yapım dışında üst üste çelik zırh var ve okyanusa kabloyu öylece atmıyorlar.gemiden okyanusa bir araç indiriyorlar araç 10 cm derinliğinde kazıyor ve kabloyu gömüyor.birde çelik zırhlı kabloyu köpek balığı ısırdı halde koparamıyor.linki burda izzleyebilirsiniz.

Shark attack on subcable.wmv - YouTube
Shore End 3D animation - 4 min.mov - YouTube

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri