fatura daki degisikligin sebebi

Paylaşımda bulunmayacağıma söz vermiştim ancak böyle önemli bir konuda polemiklerin sürmesine ve insanların yanlış bilgilenmesine gönlüm razı olmadı gerekli hesaplamaları yaptım buyrun inceleyin. Söz verdiğim gibi sitede paylaşıma devam etmeyeceğim sorusu ozan özelden bana ulaşabilir.
Saygılar,sevgiler...
WP_20151008_002.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
@YaşlıUzman hesaplarınıza lafım yok doğrudur fakat burada kimsenin düşünemediği olay şu,

Soruyu soran @redskymuscular benim aydınlatma tesisatımın beslemesi monofaze diyor. Peki bu adam kabloyu belirlemeden önce yaptığı hesapta gerilim düşümünü sizin hesapta yaptığınız gibi %13,67 olarak mı hesapladıda mukayeseyi bunun üzerinden yapıyorsunuz ?
Gerilim düşümünün %3'den düşük çıkması için kesitin 16mm² olması lazım. Peki 16mm² kablonun direnci nedir? 1,15ohm/km Bakır kaybı ne olur? P=21x21x0,115=50,71Watt

Şimdi sizlere sorarım kayıplar açısından hangi sistem daha avantajlı ?

Son düzenleme:
2.5 mm2 lik kablo ile 16mm2 kabloyu kabloyu karsilastiriyon.) Pes diyorum. Baska birsey degil.

Bir yorum bu konuda haklı kesit bu metrajda 2.5 mm alinamaz

2.5 mm2 lik kablo ile 16mm2 kabloyu kabloyu karsilastiriyon.) Pes diyorum. Baska birsey degil.

Ben Türkçe yazıyorum ama sen anlamamakta direniyorsun. Adam sistemini tek faz ile besliyor. Diyorum ki sen tek fazlı bir sistem kurarken gerilim düşümünü %13'mü alıyorsun :)
Öyle alıyorsan sorun yok aynı kesitleri mukayese etmen gayet normal :)
Senin gibi bir ustaya da bu yakışır :rolleyes:

Son düzenleme:
Ben Türkçe yazıyorum ama sen anlamamakta direniyorsun. Adam sistemini tek faz ile besliyor. Diyorum ki sen tek fazlı bir sistem kurarken gerilim düşümünü %13'mü alıyorsun :)
Öyle alıyorsan sorun yok aynı kesitleri mukayese etmen gayet normal :)
Senin gibi bir ustaya da bu yakışır :rolleyes:
Neyi kime anlatiyorum ki. Soruyu dahi bilmiyorsun anlamamissin. Kac kisi hesap yap yapti matemariksel verileri koydu ortaya hala konusuyon. Soruyu soran arkadas diyor ki." 21 A ceken bir yukumuz var. Bu yuk bir fazdan besleniyor. Bazi kisiler dediki bu yuku 3 fazdan beslesen faturayi verimi olumlu sekilde etkiler." Ayni soruyu bize soruyor dogru mu diye. Bizde biz de hesaplamalarla gosterdik. Ayni yuku ayni metreye ayni kesitteki kablo ile beslersen bir fazda %13 uc fazda % 2 gerilim dusumu olur. O bir ornek onu dahi anlamamissin. Simdi sen diyosun 16 lik kablo cek bakalim hangisi verimli. Yahu 2.5 luk kablo ile rahat yapacagin isi bir fazla beslicem diye 16 lik kablo ile yap diyosun. Hala hangi sistemin daha verimli daha avantajli oldugunu goremiyormusun.
Amirim diyorsun birde senin amirlik yaptigin kurumun vay haline. Senle daha fazla muhattap olmayacagim.allah isini gucunu rast getirsin...

Neyi kime anlatiyorum ki. Soruyu dahi bilmiyorsun anlamamissin. Kac kisi hesap yap yapti matemariksel verileri koydu ortaya hala konusuyon. Soruyu soran arkadas diyor ki." 21 A ceken bir yukumuz var. Bu yuk bir fazdan besleniyor. Bazi kisiler dediki bu yuku 3 fazdan beslesen faturayi verimi olumlu sekilde etkiler." Ayni soruyu bize soruyor dogru mu diye. Bizde biz de hesaplamalarla gosterdik. Ayni yuku ayni metreye ayni kesitteki kablo ile beslersen bir fazda %13 uc fazda % 2 gerilim dusumu olur. O bir ornek onu dahi anlamamissin. Simdi sen diyosun 16 lik kablo cek bakalim hangisi verimli. Yahu 2.5 luk kablo ile rahat yapacagin isi bir fazla beslicem diye 16 lik kablo ile yap diyosun. Hala hangi sistemin daha verimli daha avantajli oldugunu goremiyormusun.
Amirim diyorsun birde senin amirlik yaptigin kurumun vay haline. Senle daha fazla muhattap olmayacagim.allah isini gucunu rast getirsin...

Sen ne kadar dar kafalı bir insansın adam tek fazlı sistem kurmuş bunu üç fazlı sisteme çevirirsem faturada tasarrufum olurmu diyor. Sizde tek fazlı bir sistem tasarlıyorsunuz ve %E değeri 13'lerde :D:D:D Bu ne demek? soruyu soran adam sistemi böyle kurmuş demek çünkü bunu baz alıp hesap yapıyorsun, mukayese yapıyorsun. Adama sor bakalım sistemi nasıl tasarlamış? öğren ona göre mukayese yap.

Senin bilgisiz ve karacahil yazılarından bıktım arkadaş. Git bir daha mı okul okuyacaksın, işi bilen birilerinden ders mi alacaksın bilmiyorum. Bu işi öğren ondan sonra gel bu sisteye çünkü bilmediğini bilmeyenlerdensin yani hayattaki en tehlikeli insan grubundansın...

Akil yoksunu insan, okudugunu anlayamiyorsun daha birde yorum payiyon. Istersen kablo kesitini 10mm2 al ayri ayri hesapla gerilim dusumunu sonuc yine ayni yine ayni uc fazli sisteme gore 6 kat gerilim dusumu meydana gelir. Ezbere konusuyon.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri